حقایقی درباره ویتامین دی و ارتباط آن با بیماری ها

حقایقی درباره ویتامین دی و ارتباط آن با بیماری ها

حقایقی درباره ویتامین دی و ارتباط آن با بیماری ها

 1. ویتامین د : قرص شگفت انگیز یا کشنده؟

این عالی نیست که ویتامینی بتواند استخوان های قوی تر را ایجاد کند و بدن را در برابر دیابت، مولتیپل اسکلروز، سرطان، بیماری های قلبی و افسردگی محافظت نماید؟ یا حتی به کاهش وزن کمک می کند؟ محققان به ویتامین D که از واکنش پوست به نور خورشید، برخی غذاها و مکمل ها به دست می آید امید زیادی دارند. در این مقاله ی پزشکی حقایقی در رابطه با ویتامین دی و خطرات مربوط به کمبود "D" را بیان می کنیم:

 1. ویتامین د باعث افزایش سلامتی استخوان می شود

ویتامین D برای قوی شدن استخوان ها، از سنین نوزادی تا کهنسالی، حیاتی است. این ویتامین در جذب کلسیم از غذا کمک می کند. در افراد مسن، دوز روزانه ویتامین "D" و کلسیم برای جلوگیری از شکستگی و استخوان های شکننده کمک می کند. کودکان برای ساختن استخوان های قوی و جلوگیری از نرمی استخوان، پاهای خمیده، فاصله گرفتن زانوها از هم و استخوان های ضعیف نیاز به D دارند. اضافه کردن ویتامین به شیر در دهه 1930 تقریبا به از بین بردن نرمی استخوان کمک کرد.

 1. ویتامین د و مولتیپل اسکلروز

مولتیپل اسکلروزیس (MS) بیشتر در نواحی دور از خط استوا و مناطق آفتابی وجود دارد. سالهاست که کارشناسان مشکوک به ارتباط بین نور خورشید، سطح ویتامین D و این اختلال خودایمنی ناشی از تخریب رشته عصبی شده اند. مطالعات جدیدتر ارتباط بین نقص ژن نادری که منجر به کاهش سطح ویتامین D می شود و افزایش خطر ابتلا به MS را نشان می دهد. با وجود این موارد، شواهد کافی برای توصیه ویتامین D برای پیشگیری یا درمان MS وجود ندارد.

 1. ویتامین D و دیابت

برخی مطالعات ارتباط بین کمبود ویتامین D و دیابت نوع 1 و نوع 2 را نشان داده است. بنابراین پزشکان توصیه می کنند که این مکمل برای جلوگیری از دیابت استفاده شود. چربی بیش از حد بدن ممکن است در دیابت نوع 2 و سطح پایین ویتامین D نقش داشته باشد.

 1. ویتامین د و کاهش وزن

مطالعات نشان داده است افرادی که چاق هستند اغلب سطح خونی ویتامین D را پایین می آورند. چربی بدن ویتامین D را تضعیف می کند و باعث کاهش دسترسی بدن به آن می شود. مشخص نیست که چاقی خود مستقیما موجب کاهش سطح ویتامین D می شود یا اینکه با ایجاد سایر راه ها در این زمینه تاثیر گذار است. اما مطالعه ای کوچک بر روی افرادی که رژیم غذایی دارند، نشان می دهد که افزودن ویتامین D به یک رژیم با کالری محدود در افرادی با اضافه وزن و کمبود سطح ویتامین D می تواند به کاهش آسان تر وزن کمک کند.

 1. کمبود ویتامین "د" و افسردگی

ویتامین D نقش مهمی در رشد و عملکرد مغز دارد و سطح پایین ویتامین D در بیماران مبتلا به افسردگی مشاهده می شود. اما مطالعات نشان می دهد که مکمل های ویتامین D به کاهش علائم افسردگی کمک می کند.

 1. چگونه آفتاب ویتامین D شما را تامین می کند؟

اکثر مردم بخشی از ویتامین D را از نور خورشید دریافت می کنند. هنگامی که خورشید بر روی پوست پهن شما می تابد، ویتامین D در بدن ساخته می شود، اما احتمالا نیاز به آن بیش از این مقدار باشد. افراد دارای پوست عادی ممکن است با قرار گرفتن در عرض 5-10 دقیقه در یک روز آفتابی و برای چند بار در هفته به اندازه کافی از این ویتامین دریافت کنند. اما روزهای ابری، زمستانی و استفاده از ضد آفتاب ها (مهم برای جلوگیری از سرطان پوست و پیر شدن پوست) همه را تحت تاثیر قرار می دهد. نیاز افراد مسن تر و کسانی که دارای پوست تیره تر هستند، تا حد زیادی از قرار گرفتن در معرض آفتاب تامین نمی شود. کارشناسان می گویند بهتر است در این موارد از مواد غذایی و مکمل ها بهره گیری شود.

 1. خوردن ناهار یا شام حاوی ویتامین د

بسیاری از غذاهایی که می خوریم به طور طبیعی ویتامین D مورد نیاز روزانه را تامین نمی کنند. اما ماهی هایی مانند ماهی سالمون، اره ماهی یا برخی ماهی های شکارچی خوراکی استثنایی بزرگ هستند که می توانند میزان لازم ویتامین D بدن را در یک وعده غذایی فراهم سازند. سایر ماهی های چرب مانند ماهی تون و ساردین نیز دارای ویتامین "D" هستند، اما مقدار آن بسیار کمتر می باشد. در زرده تخم مرغ، جگر گاو و غذاهای غنی شده مانند غلات و شیر نیز ویتامین دی یافت می شود. به پنیر و بستنی معمولا ویتامین D افزوده نمی گردد.

 1. روز خود را با ویتامین D شروع کنید

 انتخاب صبحانه با آگاهی کافی موجب می شود بتوانید مقدار قابل توجهی ویتامین D دریافت نمایید. بیشتر انواع شیرها، از جمله برخی از شیرهای سویا غنی شده اند.

به آب پرتقال، غلات، نان و برخی از انواع ماست ها نیز معمولا ویتامین D اضافه می شود. برچسب روی مواد غذایی را بررسی کنید تا میزان D آن را بدست آورید.

 1. مکمل های ویتامین دی

خوردن غذاهای غنی از ویتامین D بهترین راه برای به دست آوردن این ویتامین می باشد.

دو نوع مکمل وجود دارد: ویتامین D2 (ارگوکلسیفرول) که در غذا یافت می شود و D3 (کوله کلسیفرول) که از نور خورشید ساخته می شود. تولید این ویتامین ها متفاوت است، اما هر دو می توانند سطح ویتامین D خون را افزایش دهند. اکثر مولتی ویتامین ها دارای 400 واحد ویتامین D می باشند. برای بهره مندی از بهترین مکمل ها متناسب با نیازهایتان، با پزشک خود مشورت کنید.

 1. آیا کمبود ویتامین د دارید؟

عواملی مربوط به دریافت ویتامین D از غذا یا آفتاب وجود دارد که در کمبود ویتامین دی موثر است. این عوامل که باعث افزایش خطر کمبود می شوند عبارتند از:

 • سن 50 سال یا بیشتر
 • پوست تیره
 • خانه شمالی
 • اضافه وزن، چاقی، جراحی بای پس معده
 • حساسیت به شیر یا عدم تحمل لاکتوز
 • بیماری های کبدی یا گوارشی مانند بیماری کرون یا سلیاک

 

 1. استفاده از کرم های ضد آفتاب

  می تواند باعث کمبود ویتامین D شود، اما عدم مصرف آن ها نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. بنابراین به جای قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی و بدون محفاظت، به دنبال منابع دیگر ویتامین D باشید.
 1. علائم کمبود ویتامین "د"

اکثر افراد مبتلا به کمبود ویتامین D هیچ علائمی ندارند. کمبود شدید در بزرگسالان می تواند باعث نرمی استخوان (استئومالاسی) شود که علائم آن شامل درد استخوان و ضعف عضلانی است. در کودکان کمبود شدید می تواند منجر به نرمی استخوان (ریکتز) و مشکلات اسکلتی شود. ریکتز در ایالات متحده کمیاب است.

 1. آزمایش سطح ویتامین د :

آزمایشی ساده برای کنترل میزان ویتامین D ، به نام 25- هیدروکسی ویتامین دی وجود دارد. دستورالعمل های کنونی پزشکی ، سطح خونی 20 نانوگرم در هر میلی لیتر (ng / mL) را به عنوان هدفی برای سلامت عمومی و سلامت استخوان ها در نظر گرفته است، با این حال، برخی از پزشکان می گویند سطح ویتامین دی باید بیش از 30 نانوگرم در میلی لیتر برسد تا فرد از مزایای سلامتی کامل ویتامین D برخوردار شود.

 1. میزان نیاز به ویتامین د چه مقدار می باشد؟

رژیم توصیه شده ویتامین D  برای بزرگسالان تا سن 70 سالگی ، 600 (واحد بین المللی) در روز است. افراد بالای 71 سال و بالاتر باید 800 واحد را هدف خود قرار دهند. برخی از محققان مصرف مقدار بیشتری ویتامین D را توصیه می کنند، اما ویتامین D بیش از حد می تواند موجب آسیب شود. بر اساس نظرات موسسه پزشکی، با مصرف بیش از 4،000 واحد در روز، خطر ایجاد آسیب افزایش می یابد

 1. مقدار نیاز روزانه ویتامین "د" در نوزادان شیرخوار

شیر مادر بهترین ماده غذایی برای نوزاد است، اما میزان ویتامین D آن بالا نیست. نوزادان شیر خوار، تا زمانی که از شیر مادر گرفته شوند و فرمول های غنی شده برای آنها استفاده شود و بتوانند روزانه حداقل یک لیتر (حدود 4 فنجان) شیر بنوشند، به 400 واحد ویتامین D در روز نیاز دارند. نوزادانی که از سن 1 سالگی شیر غنی شده مصرف می کنند نیاز به مکمل ویتامین D ندارند. مراقب باشید ویتامین D را به میزان خیلی زیاد به نوزادان ندهید. دوزهای بالا می تواند باعث تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، تشنگی بیش از حد، درد های عضلانی یا علائم جدی بیشتری شود.

 1. ویتامین د برای کودکان بزرگتر

اکثر کودکان و نوجوانان ویتامین D را از شیر آشامیدنی دریافت نمی کنند. آنها باید یک مکمل حاوی 400 تا 600 واحد مصرف کنند. این مقدار اغلب در مولتی ویتامین های جویدنی وجود دارد. کودکان مبتلا به برخی از بیماری های مزمن مانند سیستیک فیبروزیس ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار گیرند. در مورد نیاز به ویتامین D اضافی با پزشک فرزند خود مشورت کنید.

 1. مقدار ویتامین د خیلی زیاد است؟

بعضی از محققان توصیه می کنند بزرگسالان سالم ویتامین D را بیش از دستورالعمل روزانه 600 واحد مصرف کنند. اما این پیشنهاد می تواند خیلی خطرناک باشد زیرا دوزهای بسیار بالای ویتامین D میتواند سطح کلسیم خون را افزایش دهد، موجب آسیب به رگهای خونی، قلب و کلیه ها شود. مؤسسه پزشکی حداکثر محدوده قابل تحمل ویتامین D در روز را تا 4000 واحد مشخص می کند. شما نمی توانید میزان بالایی ویتامین D نیز از خورشید دریافت کنید چراکه بدن به سادگی ساختن بیشتر ویتامین دی از آفتاب را متوقف می سازد. ضمن این که قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون کرم ضد آفتاب می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

 1. داروهایی که با ویتامین د تداخل دارند

بعضی از داروها موجب کاهش جذب ویتامین D در بدن می شوند. این داروها شامل ملین ها، استروئید ها و داروهای ضد تشنج می باشند. در صورتی که داروی قلبی دیگوکسین مصرف کنید، ، مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند سطح کلسیم  خون را افزایش داده و منجر به ریتم قلب غیر طبیعی شود. باید در مورد مصرف مکمل های ویتامین D با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. 

 1. ویتامین د و سرطان کولون

به زودی موارد قوی که نشان دهنده خاصیت ضد سرطانی ویتامین دی است مشخص می گردد. مطالعات جدید نشان می دهد افرادی که سطح بالاتری از ویتامین D را دارند ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در آن ها کاهش یابد.

 1. ویتامین د و سایر سرطان ها

عناوین برخی از مقالات به این موضوع اشاره دارد که ویتامین دی راهی برای جلوگیری از سرطان سینه و پروستات است. اما محققین هنوز شواهد کافی برای اثبات مزایای واقعی آن به دست نیاوردند. ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش دهد. در حال حاضردر دانشگاه هاروارد  مطالعاتی بر روی 20،000 داوطلب مصرف کننده ویتامین D و امگا 3 در حال انجام برای پاسخ به سوالاتی در این موارد است. در عین حال انجمن سرطان آمریکا رعایت مواردی چون  وزنی سالم، ورزش منظم و دستورالعمل های رژیم غذایی را در کمک به جلوگیری از سرطان موثر می داند.

 1. ویتامین د و بیماری های قلبی

سطح پایین ویتامین D با خطر بیشتری از حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری های قلبی همراه است. هنوز مشخص نیست که افزایش ویتامین D باعث کاهش خطر بیماری های قلبی می شود و چه میزانی از ویتامین D برای این امر نیاز است. سطح بالای ویتامین D در خون می تواند با افزایش میزان کلسیم در جریان خون،  واقعا موجب آسیب رگ های خونی و قلب شود.

آیا این شگفت انگیز نیست که یک ویتامین بتواند باعث تقویت استخوان شود و در برابر دیابت، مولتیپل اسکلروز، سرطان، بیماری های قلبی و افسردگی از فرد محافظت کند؟ یا حتی به کاهش وزن کمک می کند؟ محققان امید زیادی به ویتامین D دارند

 1. عاملی در افسردگی

کاهش سطح ویتامین دی در افراد سالمند بیشتر محتمل می باشد. محققان دریافتند که افراد مسن با کمبود ویتامین D در آزمون حافظه، توجه و استدلال در مقایسه با افرادی که ویتامین D خونشان کافی بوده، ضعیف عمل می کنند. با این حال، مطالعات بهتری برای آموختن در مورد اینکه آیا مکمل های ویتامین D می توانند باعث پیشگیری از زوال عقل و یا کندذهنی شوند مورد نیاز است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.