داروهای کاهش دهنده وزن

داروهای کاهش دهنده وزن

داروهای کاهش دهنده وزن

خوردن کمتر و تحرک بیشتر، اساس کاهش وزن است که به زمان بیشتری نیاز دارد. برای برخی افراد، داروهای کاهش وزن ممکن است مفید باشد. حتی با مصرف این داروها نیز ، هنوز هم باید روی رژیم غذایی و ورزش تمرکز کنید و این داروها برای همه یکسان نیستند.

پزشکان معمولا این داروها را فقط در موارد زیر تجویز می کنند:

BMI فرد 30 یا بالاتر باشد و یا  حداقل 27 باشد و دارای شرایطی وابسته به افزایش وزن مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا باشد.

رایج ترین داروهای کاهش وزن که در مورد آن باید بدانید :

orlistat, Belviq, Contrave, Saxenda, phentermine, and Qsymia

قبل از تجویز داروهای کاهش وزن تجویز، تاریخچه پزشکی خود را با پزشک خود مطرح نمایید. این موارد شامل هر گونه آلرژی و یا سایر شرایط پزشکی؛ مصرف هر گونه دارو یا مکمل (حتی اگر گیاهی یا طبیعی باشند) و بارداری، شیردهی، یا برنامه ریزی برای حاملگی می باشد.

اورلیستات (Xenical)

Generic Name: orlistat 120 mg

Brand Name: Xenical

مکانیسم عمل آن به چه صورت است: جذب حدود یک سوم از چربی مصرفی توسط بدن بلوک و مسدود می شود.

هنگامی که پزشک  Orlistat را تجویز می کند، Xenical نامیده می شود. اگر آن را بدون نسخه دریافت کنید، Alli نامیده می شود، که دارای نصف دوز Xenical است.

برای استفاده درازمدت تایید شده است؟ بله

عوارض جانبی این دارو شامل گرفتگی شکمی، نفخ، دفع مدفوع چرب، افزایش بیشتر حرکات روده و عدم توانایی کنترل حرکات روده است.

این عوارض به طور کلی ملایم و موقت است. اما در صورت مصرف غذاهای با چربی بالا، ممکن است بدتر شوند.

موارد نادری از آسیب شدید کبدی در افرادی که اورلیستات مصرف می کنند گزارش شده است، اما مشخص نیست که این دارو باعث ایجاد این مشکلات می شود.

آنچه باید بدانید: قبل از مصرف اورلیستات، باید یک رژیم غذایی کم چرب (کمتر از 30٪ کالری روزانه حاوی چربی) داشته باشید.

همچنین، حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف اورلیستات، مولتی ویتامین مصرف کنید، زیرا دارو به طور موقت سبب اختلال در جذب ویتامین A، D، E و K می شود.

Orlistat تنها دارویی از این نوع است، که در ایالات متحده تایید شده است.

سایر داروهای کاهش وزن تجویزی، موجب کاهش اشتها می شوند، این داروها شامل موارد زیر است:

Belviq

Generic Name: lorcaserin hydrochloride

Brand Name: Belviq

مکانیسم عمل آن به چه صورت است: اشتهای شما را محدود می کند.

برای استفاده درازمدت تایید شده است؟ بله

عوارض جانبی: شایعترین عوارض جانبی در افرادی که دیابت ندارند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، خشکی دهان و یبوست است.

شایع ترین عوارض جانبی در افرادی که دیابت دارند، کاهش قند خون (هیپوگلیسمی)، سردرد، درد پشت، سرفه و خستگی است.

افرادی که همراه با Belviq، از برخی از داروهای افسردگی استفاده می کنند، باید برای عوارض جدی و اگرچه نادر شامل تب و گیجی به دقت پایش شده و تحت نظر قرار گیرند.

زنای که قصد بارداری دارند و یا باردارند نباید Belviq مصرف کنند.

آنچه باید بدانید: FDA توصیه می کند؛ اگر 5٪ از وزن خود را پس از 12 هفته از مصرف Belviq از دست ندادید، باید از مصرف آن خودداری کنید، زیرا بعید است که برای موثر باشد.

Contrave

Generic Name: naltrexone hcl and bupropion hcl extended-release tablets

Brand Name: Contrave

مکانیسم عمل آن به چه صورت است: Contrave ترکیبی از دو داروی تایید شده FDA، naltrexone و bupropion در یک فرمول پیوسته رهش است؛ نالترکسون برای درمان وابستگی به الکل و مواد اپیوئیدی و بوپروپیون برای درمان افسردگی، اختلال عاطفی فصلی و کمک در ترک سیگار تائید شده است.

برای استفاده درازمدت تایید شده است؟ بله

عوارض جانبی: شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از تهوع، یبوست، سردرد، استفراغ، سرگیجه، بی خوابی، خشکی دهان و اسهال.

Contrave در مورد افزایش خطر افکار و رفتار خودکشی مرتبط با بوپروپیون دارای هشدار می باشد. در این هشدار همچنین مسائل جدی روانپزشکی مرتبط با بوپروپیون گزارش شده است. Contrave می تواند منجر به تشنج شود و نباید در بیماران مبتلا به اختلالات تشنج استفاده شود. این دارو همچنین می تواند فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد.

آنچه باید بدانید: FDA توصیه می کند؛ اگر بعد از 12 هفته از مصرف Contrave ، 5 % از وزن خود را از دست ندهید، باید از مصرف آن خودداری کنید، زیرا بعید است که برای شما موثر باشد.

Saxenda

Generic Name: liraglutide
Brand Names: Saxenda, Victoza

مکانیسم عمل آن به چه صورت است: این دارو یک دوز بالاتر از داروی دیابت نوع 2 ویکتوزا است. این ترکیب با تقلید و شبیه سازی هورمون روده ای باعث می شود مغز تصور کند معده پر است. این دارو بر خلاف ویکتوزا در درمان دیابت نوع 2 به کار نمی رود.

برای استفاده درازمدت تایید شده است؟ بله

عوارض جانبی: تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، کاهش فشار خون و افزایش اشتها. عوارض جانبی جدی می تواند شامل افزایش ضربان قلب، پانکراتیت، بیماری کیسه صفرا، مشکلات کلیوی و افکار خودکشی باشد.

آنچه باید بدانید: FDA توصیه می کند؛ اگر پس از گذشت 16 هفته از مصرف Saxenda، 4 % وزن خود را از دست ندهید، باید از مصرف آن جلوگیری کنید، زیرا بعید است که برای شما موثر باشد.

Phentermine

Generic Name: phentermine
Brand Names: Adipex-P, Oby-Cap, Suprenza, T-Diet, Zantryl

مکانیسم عمل آن به چه صورت است: اشتهای شما را محدود می کند.

پزشک شما ممکن است این دارو را تحت نام Adipex یا Suprenza تجویز کند.

برای استفاده درازمدت تایید شده است؟ نه، این دارو تنها برای استفاده کوتاه مدت (فقط چند هفته) است.

عوارض جانبی می تواند جدی باشد، مثلا افزایش فشار خون یا تپش قلب، بی قراری، سرگیجه، لرزش، بی خوابی، تنگی نفس، درد قفسه سینه و مشکل در انجام فعالیتهایی که قبلا قادر به انجام آن بودید.

Phentermine ممکن است باعث خواب آلودگی شود، مصرف آن مانع از انجام کار با ماشن آلات و رانندگی شود. همانند برخی از سرکوب کننده های اشتها، خطر وابستگی به این دارو وجود دارد.

عوارض جانبی با شدت کمتر عبارتند از خشکی دهان، احساس طعم ناخوشایند، اسهال، یبوست و استفراغ.

آن را در ساعات پایانی عصر مصرف نکنید، زیرا ممکن است باعث بی خوابی شود.

در صورت تزریق انسولین برای دیابت، قبل از مصرف فنترمین، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است نیاز به تنظیم دوز انسولین باشد.

اگر سابقه بیماری قلبی، سکته مغزی، نارسایی احتقانی قلب یا فشار خون بالای کنترل نشده دارید، نباید فنترمین مصرف کنید. همچنین اگر گلوکوم، پرکاری تیروئید یا سابقه مصرف مواد مخدر دارید یا اگر حامله اید و یا در دوران شیردهی هستید، نباید آن را مصرف کنید.

آنچه باید بدانید: Phentermine یک آمفتامین است. به دلیل خطر اعتیاد یا سوء استفاده، همانند داروهای محرک "مواد کنترل شده" می باشد که به این معنی است که این داروبه نوع خاصی از تجویز نیاز دارد.

Qsymia

Generic Name: phentermine and topiramate

Brand Name: Qsymia

مکانیسم عمل آن به چه صورت است: اشتهای شما را محدود می کند.

این دارو ترکیب فنترین با داروی ضد تشنج /  ضدمیگرن توپیرامات می باشد. توپیرامات به چندین روش سبب کاهش وزن می شود، از جمله کمک به احساس پری معده و سیری کامل، ایجاد جذابیت کمتر در مزه غذا ها و سوخت کالری بیشتر.

برای استفاده درازمدت تایید شده است؟ بله Qsymia  حاوی مقادیر کمتری از فنترامین و توپیرامات در مقایسه با زمانی که این داروها به تنهایی داده می شود، است.

عوارض جانبی: شایع ترین عوارض جانبی؛ مورمور شدن دست و پاها ، سرگیجه، تغییر حس چشایی مزه، بی خوابی، یبوست و خشکی دهان است.

عوارض جانبی جدی شامل نقایص خاصی در زمان تولد (شکاف لب و شکاف کام دهان)، افزایش سرعت ضربان قلب ، افکار یا اقداماتی در جهت خودکشی و مشکلات چشمی که ممکن است منجر به از بین رفتن بینایی دائمی شود.

زناني که قصد بارداری دارند و یا ممکن است باردار باشند، بايد قبل از مصرف Qsymia آزمايش بارداري بدهند و از روش های کنترل بارداری استفاده کنند و در صورت مصرف این دارو، هر ماه باید تست بارداری بدهند.

در صورت ابتلا به گلوکوم، پرکاری تیروئید، بیماری قلبی یا سکته مغزی نباید Qsymia را مصرف کنید. نگه داشت ضربان قلب به صورت منظم هنگام شروع دارو یا افزایش دوز، امری ضروری است.

آنچه باید بدانید: FDA توصیه می کند؛ اگر 3٪ از وزن خود را بعد از 12 هفته از مصرف Qsymia از دست ندادید، مصرف آن را متوقف کنید یا اینکه پزشک  برای 12 هفته آینده  افزایش دوز خواهد داشت. در صورت عدم عملکرد دارو ، قطع آن باید تدریجی انجام شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.