تاثیر آهسته غذا خوردن در کاهش وزن

تاثیر آهسته غذا خوردن  در کاهش وزن

تاثیر آهسته غذا خوردن در کاهش وزن

مطالعه جدیدی که توسط محققان ژاپنی انجام شده است پیشنهاد می کند که هنگام غذا خوردن، سعی کنید با آرامش بیشتر و آهسته تر بخورید. این کار ممکن است به شما در کاهش وزن ناخواسته کمک کند.

محققان همچنین اظهار داشتند:  اجتناب از مصرف اسنک بعد از شام و خوردن هر چیزی دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب، مفید است. این مطالعه انجام این تغییرات ساده را در کاهش سایز دور شکم  و کاهش میزان چاقی و اضافه وزن مرتبط می داند.

دراین مطالعه، افرادی که غذای خود را به سرعت می خورند در مقایسه با افرادی که با سرعت طبیعی غذا می خوردند، 29 درصد کمتر دچار چاقی بودند. اما افرادی که با سرعت کم و آرام غذا می خوردند، احتمال ابتلا به چاقی را تا 42 درصد کمتر نشان دادند. علاوه بر این، افرادی که آرام غذا می خوردند نسبت به کسانی که سریع و یا با سرعت طبیعی غذا می خوردند،

سبک زندگی سالمی تری داشتند.

محققان اظهار داشتند این مطالعه نمی تواند ثابت کند که سرعت غذا خوردن باعث یا مانع از چاقی می شود، تنها به نظر می رسد که این دو موضوع به هم وابسته است. این مطالعات توسط دکتر Haruhisa Fukuda  از وزارت بهداشت و درمان و مدیر دانشکده علوم پزشکی دانشگاه Kyushu در فوکوئوکا ژاپن صورت گرفت.

دکتر دیوید کاتز، مدیر مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری ها، گفت: آرام غذا خوردن ممکن است نقش مهمی در کاهش چاقی داشته باشد. البته او مطالعه ای در این زمینه نداشته است.

دکتر کاتز که رئیس کالج سبک زندگی پزشکی در آمریکا نیز می باشد، همچنین اظهار داشت: "تمریناتی که موجب توجه و تمرکز در خوردن غذا می شود، ممکن است به کاهش وزن و حفظ سلامتی کمک کند."

آهسته خوردن یک رویکرد ذهنی است. انتخاب غذا آگاهانه تر صورت می گیرد و کیفیت خوردن نسبت به کمیت آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

کاتز گفت: "اجتناب از خوردن غذا در ساعت های قبل از خواب نیز با وجود محدودیتهایی منطقی، دیدگاهی متفکرانه تر به رژیم غذایی می باشد."

یافته های تیم تحقیقاتی از تجزیه و تحلیل داده های شرکت بیمه درمانی روی حدود 60000  ژاپنی مبتلا به دیابت که  تقاضای حق بیمه داشته اند و در سال های 2008 تا 2013 تحت بررسی های منظمی قرار گرفتند، به دست آمده است.

بررسی ها شامل اندازه گیری وزن، دور کمر و نتایج آزمایش خون، ادرار و آنزیم های کبدی بود. همچنین ازشرکت کنندگان خواسته شد تا اطلاعات لازم در مورد شیوه زندگی خود؛ از جمله خوردن، عادات خواب، مصرف الکل و دخانیات را در اختیار قرار دهند.

در این مطالعه، بیش از 22000 نفر با سرعت بالا، نزدیک به 33500 نفر با سرعت معمولی و تقریبا 4200 نفر به آرامی غذا می خوردند.

 در گزارشات مشخص شد؛ کاهش دور کمر در میان افرادی که به آرامی یا به سرعت معمول غذا می خوردند، بیشتر می باشد هرچند این کاهش در اندازه کمر اندک بود .

خوردن اسنک پس از شام و سایر مواد خوراکی طی دو ساعت قبل از خواب نیز با تغییر وزن مرتبط بود.

تحقیقات قبلی سریع غذا خوردن را با اختلال تحمل گلوکز و مقاومت به انسولین مرتبط می داند. مطالعه نشان داد، دلیل این موضوع  این است که افرادی که سریع غذا می خورند قبل از اینکه احساس سیری کنند، مواد غذایی بیشتری مصرف می کنند.

در حالی که، افرادی که آهسته غذا می خورند قبل از مصرف بیشتر غذا ، احساس سیری می کنند.

سامانتا هلر، یک متخصص تغذیه بالینی در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک گفت: "خوردن آهسته ی غذا دارای مزایا و کمی نیز معایب می باشد.

از یک طرف، خوردن آهسته غذا باعث ایجاد حس رضایت و سیری در فرد می شود، بنابراین تمایل به خوردن، کمتر می شود.

این متخصص تغذیه گفت: "با آهسته خوردن احتمال دریافت دقیق طعم، بو و مزه غذاها بیشتر خواهد بود." تحقیقات نشان می دهد که افرادی که آهسته غذا می خورند مصرف کالری کمتری دارند، حس سیری در آن ها افزایش و گرسنگی کاهش می یابد.

از سوی دیگر، برخی افرادی که غذا به مدت طولانی تر در جلوی آنها قرار دارد، بیشتر می خورند.

هلر گفت: " خوردن سریع غذا به مراتب زیان آورتر است." "افرادی که با سرعت غذا می خورند، همانند بسیاری از ما، بسیار بیشتر از آنچه نیاز دارند کالری دریافت می کنند."

وی افزود : خوردن سریع غذا با افزایش خطر ابتلا به چاقی، بیماری های قلبی - عروقی و سندرم متابولیک ارتباط دارد.

او همچنین گفت: "در بسیاری از کشورهای اروپایی، سبک زندگی بر اساس خوردن آهسته غذا است. در حالیکه در آمریکا، غذا خوردن سریع، بیشتر دیده می شود. "

بنابراین، ما باید یک حرکت فرهنگی تشویقی را در جهت اتخاذ رویکرد مصرف آهسته تر همرا با احساس لذت از غذا در نظر بگیریم ."


مترجم : دکتر نرگس الهدادی

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی ، مطالب پزشکی و سلامت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.