آنتی بيوتیک ها و نحوه ی مصرف آنها با غذا

طبقه بندی مقالات سایت
دارو درمانی در دیابت
اهتمام به کیفیت - صفحه داخلی
کلوران
  •   1397/03/19

شما هم احتمالا مانند اکثر افراد جامعه حداقل یکبار در طول عمرتان از انتی بیوتیک استفاده کرده اید . آنتی بیوتیک ها برای درمان طیف گسترده ای از بیماری های عفونی مورد استفاده قرار می گیرند . از درمان عفونت های باکتریایی ، عفونت های گوش نوزاد تا عفونت ادرار و جوش صورت در بزرگسالان و افراد مسن . در ادامه اطلاعاتی در مورد رایج ترین داروهای آنتی بیوتیک و نحوه ی مصرف آنها همراه با غذا ذکر شده است . با ماه همراه باشید .

سفکسیم :

این دارو ممکن است همراه با یا بدون غذا مصرف شود.

سفالکسین :
داروی سفالکسین بدون توجه به صرف غذا میتواند تجویز شود -اگر بیمار دچار گوارشی شد با غذا مصرف شود- سر ساعت تجویز شود تا تغییر نوسانات غلظت دارویی ( پیک و تروف) به حداقل برسد.

سفوروکسیم :
فراهم زیستی این دارو با غذا افزایش پیدا می کند-سطح سرمی دارو ممکن است با غذا یا لبنیات افزایش پیدا کند- قرصها بدون توجه به صرف غذا قابل مصرف هستند-سوسپانسیون باید همراه با غذا مصرف شود .

سیپروفلوکساسین ( بطور کلی فلوروکینولونها ) :
این آنتی بیوتیک ممکن است همراه غذا مصرف شود تا عوارض گوارشی آن به حداقل برسد- از مصرف همزمان سیپروفلوکساسین  با آنتی اسیدها اجتناب شود- هیدراسیون کافی صورت گیرد ( کاهش خطر کریستالوری)- 2 ساعت قبل یا 6 ساعت بعد از مصرف آنتی اسیدها یا فراورده های حاوی کلسیم ( لبنیات و آب میوه های غنی شده از کلسیم)، آهن و زینک تجویز شوند.

آزیترومایسین :
سوسپانسیون سریع رهش و قرص ها بدون توجه به صرف غذا میتوانند مصرف شوند- سوسپانسیون آهسته رهش آزیترومایسین باید با معده خالی ( یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از صرف غذا ) مصرف شود. بطور کلی توصیه میشود قرص و کپسول آزیترومایسین با معده خالی مصرف شوند. در مورد سوسپانسیون فرقی ندارد.

کلاریترومایسین :
فراورده های سریع رهش داروی کلاریترومایسین بدون توجه به صرف غذا قابل مصرف هستند- فراورده های آهسته رهش آن با غذا مصرف شوند.

اریترومایسین :
داروی اریترومایسین استئارات با معده خالی مصرف شود ولی اریترومایسین اتیل سوکسینات بدون توجه به صرف غذا قابل مصرف هست و ممکن است بعد از صرف غذا برای کاهش عوارض گوارشی تجویز شود ( ملح موجود در ایران، اتیل سوکسینات می باشد)

کلیندامایسین :
این دارو با یک لیوان پر از آب مصرف شود تا خطر زخم شدن مری به حداقل برسد- تجویز آن سرساعت باشد ( جهت کاهش نوسانات غلظت پیک و تروف دارویی)- غذا بطور قابل توجه برروی گرانولهای کلیندامایسین اثر نمی گذارد- بدون توجه به صرف غذا قابل مصرف است.

آموکسی سیلین
تجویز این دارو سرساعت باشد- با یا بدون غذا میتواند مصرف شود.
آمپی سیلین :
غذا باعث کاهش جذب و احتمالا باعث کاهش غلظت سرمی داروی آمپی سیلین میشود- ترجیحا با معده خالی مصرف شود و سرساعت تجویز شود.

پنی سیلین-وی :
تجویز آن سرساعت و با معده خالی باشد تا جذب دارو افزایش پیدا کند.

کوتریموکسازول :
این دارو بدون توجه به صرف غذا قابل مصرف است- تجویز آن حداقل با 8 اونس آب صورت گیرد ( کاهش خطر کریستالوری)

نیتروفورانتوئین :

تجویز آن همراه غذا صورت گیرد تا هم جذب دارو افزایش پیدا کند و هم عوارض گوارشی به حداقل برسد.

تتراسایکلین و داکسی سیکلین و مینوسیکلین :
- غذا فراهم زیستی تتراسایکلین را تا 50% کاهش میدهد. دارو با معده خالی مصرف شود.
- غذا فراهم زیستی داکسی سیکلین و مینوسیکلین را تا 20% کاهش میدهد ولی اثر غذا بر جذب دارو از نظر بالینی اهمیت ندارد و برای کاهش عوارض گوارشی توصیه میشود که دارو با معده پر مصرف شود.

مترونیدازول :
جذب گوارشی داروی مترونیدازول مناسب بوده و بعد از غذا ( قرص) جهت کاهش عوارض گوارشی مصرف شود.
جهت افزایش جذب گوارشی سوسپانسیون مترونیدازول توصیه میشود با معده خالی مصرف شود ( هیدرولیز در محیط اسیدی و آزاد شدن دارو از ملح بنزوات).

تینیدازول :
غلظت پیک سرمی این دارو با غذا ممکن است کاهش پیدا کند و به تاخیر بیفتد ولی غلظت کلی داروی جذب شده تحت تاثیر قرار نمی گیرد- همراه غذا

دکتر اکرم صالحی - طب سنتی 

ترجمه ها:

مطالب مرتبط


عفونت باکتری هلیکوباکترپیلوری

عفونت باکتری هلیکوباکترپیلوری

باکتری هلیکوباکترپیلوری که به H.Pylori معروف بوده یک باکتری خمیده است که عموما" ...
عفونت های باکتریایی

عفونت های باکتریایی

باکتری ها موجودات میکروسکوپی تک سلولی هستند که تقریبا همه جا یافت می شوند و در ه...
مقاومت آنتی بیوتیکی

مقاومت آنتی بیوتیکی

مقاومت آنتی بیوتیکی توانایی باکتری ها برای مقاومت در برابر قدرت ضد میکروبی آنتی ...

نظرات


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر