پشتیبانی

سندروم خستگی مزمن: سندرومی که پزشکان را نیز از پای در می آورد

سندروم خستگی مزمن: سندرومی که پزشکان را نیز از پای در می آورد

سندروم خستگی مزمن: سندرومی که پزشکان را نیز از پای در می آورد

سندروم خستگی مزمن ؛ بیماری ای پیچیده و کمتر شناخته شده

 دکتر گری سالومان، که درسال 2012 در حال انجام یک عمل لیفت صورت معمولی بود دچار مشکلی شد که منجر به پایان حرفه پزشکی او گردید . او می گوید: "به مدت 10 تا 15 ثانیه هوشیاری خود را از دست دادم. کسی متوجه نشد. به حالت عادی برگشتم و عمل را به پایان رساندم و از آن روز دیگر کار نکردم. متوجه شدم که وضعیتم برای بیماران خطرناک است و دیگر نمی توانم به کارم ادامه دهم."

سالومان که بعدا به عنوان رییس بخش جراحی در مرکز پزشکی مموریال بیچ کالیفرنیا مشغول به کار شد، به مدت یک دهه گاه به گاه بیمار می شد. این موضوع در سال 2002 شروع شده بود، زمانی که پزشکان تشخیص دادند او مبتلا به التهاب شبکه بازویی عصبی است که علائم آن درد مزمن شانه و ضعف در اندامهای انتهایی پایینی است .

این عفونت ویروسی در طول چندماه برطرف شد اما بعد از آن سایر علائم نگران کننده ظاهر شدند. عفونت اندام های تنفسی فوقانی که برای ماه ها ادامه داشت، مورمور شدن، سرگیجه و علائم معده ای روده ای. او برای مدتی استراحت کرد، اما زمانی که بازگشت تنها نیمی از روز می توانست کار کند و به وقت استراحت های طولانی نیاز داشت. سالومان می گوید: "به نظر می رسید بدنم از انجام وظایفش به طور کامل درمانده بود."

تحقیقات درباره علائم او را به این نتیجه رساند که مبتلا به یک بیماری کمتر شناخته شده به نام "سندروم خستگی مزمن" شده است که اکنون به نام سندروم خستگی مزمن/آنسفالومیلیت ماهیچه ای (ME/CFS) شناخته می شود. اما نورولوژیست او این موضوع را نمی پذیرفت. سالومان می گوید: "او به من گفت ما به وجود این بیماری اعتقاد نداریم. من فکر می کردم که این موضوع عجیب بود، چون انسان رکی هستم و او داشت به نوعی می گفت که من دیوانه شده ام."

داستان هایی از سایر بیماران

دکتر مارک وینک، قبل از ابتلا به ذات الریه و بعداز آن سندروم خستگی مزمن 20 سال قبل در آمستردام پزشک خانواده بود و قبل از آن قهرمان هاکی روی چمن بود. او از سال 2005 بستری شده است. از هر 4 بیمار مبتلا به سندروم خستگی مزمن یک نفر بستری می شوند.

او می گوید:"من توان ماهیچه ای نشستن، برخواستن و راه رفتن را ندارم و از حساسیت شدید به نور و صدا رنج می برم. روزها در تاریکی و سکوت به سر می برم. همچنین از درد ماهیچه، اختلال قوه تشخیص و ... رنج می برم."

دکتر ایکس یک متخصص داخلی، 5 سال بود که مشغول حرفه پزشکی بود قبل از اینکه بیمار شود. مورد این پزشک بسیار نوعی بود. در ابتدا قبل از بروز چند بیماری نامشخص شبه ویروسی طی چند ماه ، در سلامتی کامل به سر می برد. با توجه به علائمی مانند گلودرد، خستگی شدید، سردرد، درد مفاصل و ماهیچه ها، او این احساس را داشت که مبتلا به انفلانزا شده است. او بین اپیزودهای بیماری کار می کرد تا اینکه دیگر قادر به فعالیت کارکردن نبود.

بیماری پزشک دیگری قبل از ورود او به حرفه پزشکی در سال 1994 شروع شده بود. در دوره ریکاوری سطح انرژی او به 80 درصد میزان نرمال برگشت. او کار در چندین تخصص را تجربه کرد از جمله رزیدنسی در بیهوشی، و یک فلوشیپ در پزشکی درد. او در ایالتی دیگر کاری را پذیرفت و به همراه خانواده اش به آنجا نقل مکان کرد. اما زمانی که او شروع به کار کرد، در پایان اولین روز کاری متوجه شده بود که قادر به انجام آن نیست. او ازپا افتاده بود و بیماری او بهبود نمی یافت.

تشخیص برپایه علائم بیماری

در سال 2015 یک مؤسسه پزشکی مقاله ای بسیار مهم در رابطه با سندروم خستگی مزمن انتشار داد و در آن پزشکان را ترغیب به تشخیص و درمان علائم بیماران تا جای ممکن نمود. این مؤسسه این سندرم را با علائمی نظیر 6 ماه خستگی شدید بدون دلیل همراه با ضعف شدید فعالیت بدن، احساس خستگی دوباره بعد از خواب، اختلال قوه تشخیص و عدم تحمل ارتواستاتیک تعریف کرد. این علائم باید متوسط تا شدید باشند و حداقل 50% از مدت حضور داشته باشند.

توصیه های بالینی این مؤسسه پزشکی هنوز به طور گسترده در جامعه پزشکی توزیع نشده اند اما این شرایط می تواند به زودی تغییر کند. انتظار می رود که این تابستان، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری اطلاعاتشان درباره خدمات پزشکی مربوط به سندروم خستگی مزمن را ویرایش کنند تا معیارهای جدید را شامل کنند. علاوه بر این، راهکارهای بالینی آتی بعد از اجلاس بالینی تخصصی که در ابتدای سال جاری برگزار شد در حال پیشرفت هستند.

در حال حاضر، ازآنجاییکه نشانگرهای زیستی تشخیصی هنوز شناسایی نشده اند، تشخیص این بیماری براساس علائم داده شده از سوی بیمار است، اما تحقیقات در حال رسیدن به نتایج خوبی است.

تحقیقاتی که نشانگرهای زیستی را آشکار می کنند

در سال 2015 دکتر وینک دریافت که بعد از کارهایی که نباید برای یک بدن سالم چالش خاصی محسوب شود، لاکتات خون او بسیار بالا رفته است. 5 تا 6 یارد پیاده روی از تخت خواب به سمت توالت، استفاده از توالت، شستن دست ها، و برگشتن به رخت خواب این فعالیت ها بودند. سایر مطالعات نیز در بیماران مبتلا به سندروم خستگی مزمن نشان از افزایش سطح لاکتات دارند.

نتیجه گیری دکتر وینک این گونه بود: " در موارد بسیار شدید انسفولامیت ماهیچه ای، فسفوریلاسیون اکسایشی و ترشح اسید لاکتیک دچار اختلال می شوند و این دو عامل باعث تأخیر غیرنرمال در ریکاوری ماهیچه ای بعد از کارهای بسیار سبک می شوند."

سایر یافته های مورد توجه در بیماران مبتلا به سندروم خستگی مزمن شامل موارد زیر می شوند:  تغییر در گردش سیتوکین ها و سایر نشانگرهای ایمنی، مسیرهای متابولیکی، و سندروم هیپومتابولیک غیرنرمال، اختلال در اسید چرب ، متابولیسم لیپید و شواهدی از ایمنی فعال.

چرا پزشکان باید از سندروم خستگی مزمن آگاهی داشته باشند؟

دکتر سالومان زمانی که به گذشته فکر می کند، به یاد می آورد که مادرش که از عوارض التهاب تاکایاسو فوت کرد، ممکن است از سندروم خستگی مزمن رنج برده باشد. همچنین او برادری با بیماری مشابه دارد و برادری که از اسکلروز چندگانه فوت کرد. سالومان می پذیرد که قبل از ابتلا به این بیماری تصور می کرد که بیماری آنها بیشتر احساسی و برای جلب توجه بوده است.

او الان به همکارانش توصیه می کند که به بیمار خوب گوش کنند برای علائم بیماری از اطلاعات پزشکی عمومی خود برای درمان علائم استفاده کنند.اگر یک بیمار از سرگیجه رنج می برد، یک تست ارتواستاتیک از او بگیرند. با بیمار کار کنید تا اختلال خواب آنها را حل کنید. این بیماری درمان قطعی ندارد، اما پزشک می تواند احساس بیمار را تأیید کند و به او بگوید که مشکل آنها ذهنی نیست و نیاز به درمان جایگزین ندارند.

زمانی که از دکتر وینک پرسیدیم او دوست دارد پزشکان دیگر راجع به سندروم خستگی مزمن چه بدانند او گفت: "می خواهم بدانند که این یک بیماری تضعیف کننده سیستم نوروایمنی است و هیچ ربطی به احساس خستگی ندارد".

دکتر ایکس می گوید برعکس کژفهمی عمومی، این یک مشکل روانی نیست که با تفکر مثبت حل شود، و یا افت شرایط سلامت نیست که با تمرین ایروبیک مشکل برطرف شود. او می گوید:" عدم احتیاط در درمان این بیماران می تواند به آنها آسیب وارد کند."

او اضافه می کند که مبتلایان به سندروم خستگی مزمن خیلی برای ترک منزل خسته اند، پس باید بدانیم که زمانی که برای درمان می آیند نسبتا حال خوبی دارند و در بدترین شرایط نیستند. این بیماران را نباید سالم تشخیص دهیم فقط به این خاطر که در زمان معاینه خوب به نظر می رسند. زمانی که آنها را می بینید ممکن است کارکرد بدنشان عادی باشد و سالم به نظر برسند. چیزی که شما نمی بینید این است که آنها قبل از ویزیت خودشان را با فعالیت نکردن و استراحت آماده کرده اند. حتما یادتان باشد که قبل و بعد از ویزیت شرایط بیمار چگونه بوده است.

با آزمایش های ابتدایی به اندازه کافی اطلاعات نمی توان به دست آورد؟

آزمایش های دکتر وای بیماری هایی نظیر عفونت بارتونلا، بیماری مرحله آخر لایم، سندروم فعال سازی ماست سل، سندروم سستی ماهیچه لامبرت – ایتن، و مشکلات ضعف دستگاه ایمنی را نشان میداد.

دکتر وای می گوید: "به بسیاری ازما آموزش داده شده که اگر نتایج آزمایش های ما نرمال هستند، بیمار حالش خوب است. مشکل این جاست که آزمایشگاه های ما شامل دستگاه های غیردقیق هستند. اگر به خاطر کم خونی من نبود و چند آزمایش ساده بر روی من انجام می شد، ممکن بود به این نتیجه برسید که من در سلامت کامل باشم. همین سال های پیش بود که شواهد خودشان را در یک پنل متابولیک جامع نشان دادند: پروتئین و گلوبولین پایین. ما باید آزمایش های بسیار پیچیده تری انجام می دادیم تا حقایق وحشتناک تری مانند ضعف بسیار شدید سیستم ایمنی، نشانگرهای التهابی و اتوآنتی بادی های عجیب آشکار شوند. در آزمایشات بسیاری از بیماران، سندروم تاکیکاردی ارتواستاتیک وضعیتی آشکار می شود. اما این نتایج زمانی به دست می آیند پزشک دقت کافی را داشته باشد."

 "دکتر وای " نمی داند که دقیقا تا کی می تواند به حرفه پزشکی ادامه دهد. او می گوید: " من فعلا تسلیم نمی شوم، زیرا حرفه من حس رضایت خوبی به من می دهد. زمانی که دردهای دیگران تسکین می دهم، برای مدت کوتاهی خودم را فراموش می کنم".

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی، اخبار و مقالات پزشکی

به اشتراک گذاری:

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.