پشتیبانی

ننگ اضافه وزن و سلامت: آیا سرزنش خود در سلامتی تأثیر دارد؟

ننگ اضافه وزن و سلامت: آیا سرزنش خود در سلامتی تأثیر دارد؟

ننگ اضافه وزن و سلامت: آیا سرزنش خود در سلامتی تأثیر دارد؟

ننگ اضافه وزن و سلامتی

در جوامع ما مردم به راحتی انسان ها را براساس سایز بدن و وزن قضاوت می کنند. این پدیده که "ننگ اضافه وزن" نام دارد، یکی از معضلات اجتماعی شایع است. مردم زورگویی، تعصب، تبعیض، و به طور کلی رفتارهای دور از انصاف را به دلیل اضافه وزنشان تجربه می کنند. تحقیقات نشان می دهد که تا 40% از بزرگسالان در آمریکا یکی از اشکال ننگ اضافه وزن را تجربه کرده اند که این منجر به بی عدالتی در استخدام، اقدامات درمانی، موسسه های درمانی و سایر حوزه های زندگی شده است.

قربانی ننگ اضافه وزن بودن همچنین تأثیرات مخربی بر سلامتی دارد. تحقیقات متعددی به عواقب فیزیولوژیکی و فیزیکی ننگ اضافه وزن در بزرگسالان و کودکان اشاره می کنند. این شواهد به اهمیت تأثیر ننگ اضافه وزن بر کیفیت زندگی تأکید دارد و سازمان های ملی آمریکا مانند انجمن چاقی مفرط و آکادمی تخصصی اطفال آمریکا را بر این داشته تا در مقابل اهمیت کاهش ننگ اضافه وزن و تأثیر مخرب آن بر سلامتی موضعی اتخاذ کنند.

 درونی سازی انحراف وزن

همچنان که ما درباره آثار مخرب ننگ اضافه وزن آگاهی بیشتری می یابیم، مطالعات تازه نشان می دهند که تنها عامل داغ ننگ زدن نیست که فرد را آزار می دهد، بلکه تفسیر خود شخص نیز از آن تجربه به این معضل می افزاید. به خصوص، زمانی که فرد این ننگ را به درون خود منتقل می کنند و خودشان را بابت آن سرزنش می کنند، سلامتیشان می تواند به خطر بیفتد.

اعمال کلیشه های وزنی منفی به خود و اقدام به سرزنش خود "درونی سازی انحراف وزن" یا " جهت دهی ننگ اضافه وزن به خود"نام دارد. یک تحقیق ملی در سال 2017 از بزرگسالان آمریکا نشان داد که تقریبا 40 % از بزرگسالانی که مبتلا به اضافه وزن یا چاقی مفرط هستند خودشان را به دلیل ننگ اضافه وزن سرزنش می کنند و تقریبا از هر 5 بزرگسال یک نفر سطح بالایی از انحراف وزن درونی سازی شده را نشان می دهند که سرزنش شدید از سوی خود شخص و خودتحقیری از علائم آن است.

بررسی ننگ درونی سازی شده در مقالات دیگری راجع به سایر ویژگی هایی که به عنوان لکه ننگ شناخته می شوند، مانند اختلال روانی، HIV، و یا گرایش جنسی، شامل شده است. مقالاتی که بر این موضوع تمرکز دارند نشان می دهند که ننگ درونی سازی شده منجر به اختلالات فیزیکی و فیزیولوژیکی در این گروه افراد که تحت تأثیر این ننگ هستند می شود.

تحقیقات تازه درباره ننگ اضافه وزن این ارتباط را بین درونی سازی انحراف وزن و مشکلت سلامتی تایید می کند. اولین بررسی سیستماتیک که در ژورنال چاقی مفرط منتشر شد بر 74 مطالعه انجام شده درونی سازی انحرافی وزن و سلامت را مورد تاکید قرار داده است. این مطالعات به طور منسجم نشان می دهند که ارتباط نزدیکی بین شاخص های سلامت فیزیولوژیکی ضعیف و درونی سازی انحراف وزن وجود دارد. از جمله، سطح بالای افسردگی و اضطراب، اعتماد به نفس پایین، اختلال در تغذیه، افراط ناگهانی در غذا خوردن، و کیفیت پایین زندگی مؤثر از اختلالات ذهنی.

علاوه بر این، در این بررسی دریافتند که سطوح بالاتر درونی سازی انحراف وزن با عواملی از جمله افزایش شدت چاقی مفرط، کاهش انگیزه ورود به فعالیت های سالم، رژیم غذایی ناسالم،  ریسک بالای بروز سندروم های متابولیکی مرتبط است. قابل توجه است که، آنالیزهای کنترل شده برای شاخص توده بدن نشان می دهند که انحراف وزن درون سازی شده، مستقل از وزن واقعی بدن شخص، منجر به مشکلات سلامت می شود.

اگرچه بعضی مطالعات نشان داده اند که درونی سازی با افزایش وزن افزایش می یابد، سایر پژوهش ها هیچ ارتباطی بین شاخص توده بدن و درونی سازی نشان نمی دهند، و بیان می کنند که درونی سازی انحراف وزن محدود به وزن بالای بدن نیست.

از آنجاییکه نرخ اضافه وزن و چاقی مفرط همچنان بالاست و وزن بدن همچنان به طور گسترده به عنوان لکه ننگ شناخته می شود، شواهد کلی درباره درونی سازی انحراف وزن نشان می دهد که باید نگاهی تازه به ننگ اضافه وزن و آثار مخرب آن شود. اگر چه سیبل کردن خود به عنوان مقصر درباره ننگ اضافه وزن می تواند آثار مخربی بر روی سلامت شخص داشته باشد، پدیده سرزنش خودی که افراد در اثر ننگ اضافه وزن درگیر آن می شوند به طورکلی نادیده گرفته شده است.

برای اجتناب از درونی سازی این لکه ننگ چه کاری می توان انجام داد ؟

باید این آگاهی در بین عموم مردم و همچنین جامعه پزشکی افزایش یابد که درونی سازی ننگ اضافه وزن بسیار مضر است. علاوه بر تقویت این پیام مهم در جامعه که افراد به دلیل وزن بیشتر بدن نباید مورد سرزنش قرار بگیرند،  اهمیت کاهش سرزنش خود باید در میان این راه کارها در نظر گرفته شومد.

ما می توانیم راه کاری های افزایش  سلامت عمومی را بی توجه به سایز بدن افراد تقویت کنیم که این می تواند راهی برای کاهش سرزنش از سوی خود فرد مبتلا به اضافه وزن و همچنین جامعه باشد.

در درمان بالینی، جامعه پزشکی می تواند از هر فرصتی که ممکن است به فردی که درونی سازی ننگ اضافه وزن را تجربه می کند استفاده کند. پزشکان کمتر با این افراد صحبت می کنند. به طور مشابه، حل مشکل ننگ اضافه وزن به ندرت به عنوان یک مؤلفه در درمان اختلال در تغذیه، کاهش وزن و مدیریت وزن شامل می شود.

کمک به افراد در اجرای استراتژی های کنارآمدن با ننگ اضافه وزن به جای درگیرشدن در سرزنش خود می تواند سلامتی آنها را بهبود بخشد. شواهد اولیه نشان می دهند که کمک به بیماران برای تمرکز بر روی آرامش روحی، مراقبت، و تغذیه مناسب(بدون توجه به وزن) می تواند درونی سازی داغ اضافه وزن را کاهش دهد و علائم ذهنی، فعالیت فیزیکی وعادت های تغذیه را بهبود بخشد.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی

به اشتراک گذاری:

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.