فشار خون بالا و ابتلای حدود نیمی از جمعیت بالغ دنیا

فشار خون بالا و ابتلای حدود نیمی از جمعیت بالغ دنیا

فشار خون بالا و ابتلای حدود نیمی از جمعیت بالغ دنیا

طبق تعریف جدید تقریبا نیمی از جمعیت بالغ دنیا مبتلا به فشار خون بالا هستند

بنا به تعریف جدید کالج آمریکایی قلب(ACC) و انجمن قلب آمریکا(AHH) از فشار خون بالا، که بالای mmhg 80/130 تعیین شده است ، میزان فشار خون بالا در کشورهای درحال توسعه به نظر می رسد شبیه به ایالات متحده آمریکا باشد.

با توجه به گزارش هفتم از کمیته ملی مشترک به منظور پیشگیری، تشخیص، ارزیابی و درمان فشار خون بالا، که در آن افرادی که فشار خون بالاتر از mmHg 90/140 داشتند به فشار خون بالا مبتلا بودند، شیوع آن در کشورهای در حال توسعه کمتر از آمریکا بود، اما باتوجه به تعریف جدید دیگر اختلاف زیادی بین نقاط مختلف دنیا دیده نمی شود. طبق یافته های دکتر غلام محمد الکیبیرا، از دانشگاه میریلند تقریبا نیمی از جمعیت بالغ دنیا مبتلا به فشار خون بالا هستند.

او، با این حال، می افزاید که تأثیر تعریف جدید بر روی آمار کشورهای در حال توسعه محدود است. او می گوید: "بیشتر مردم در کشورهای در حال توسعه فشار خون خود را اندازه نمی گیرند، بنابراین افرادی که طبق تعریف جدید از فشار خون بالا رنج می برند احتمالا شناخته نمی شوند."


با این حال این پیام که نیمی از جهان مبتلا به فشار خون بالا هستند ممکن است دولت ها را بیشتر تحریک به بالا بردن آگاهی عمومی از این موضوع کند و آنها را وادار کند تا شهروندانشان را تشویق به تغییر سبک زندگیشان کنند.

به دلیل کمبود منابع، سیستم بهداشت در بسیاری از کشورهای درحال توسعه، بر روی اقدامات پیشگیرانه از  شرایط مزمن مانند فشار خون بالا تمرکز نکرده اند. همچنین با توجه به تعریف قدیم این شرایط به اندازه کشورهای غربی شیوع نداشته و از این رو در اولویت سیستم بهداشت قرار نمی گرفت.

دکتر الکیبیرا می گوید: " با این حال،  تعریف جدید از فشار خون بالا نشان می دهد که این مشکل در کشورهای در حال توسعه به اندازه غرب بزرگ است و برای مواجهه با آن باید اقدامات بیشتری انجام شود.

محققان قصد داشتند میزان شیوع فشار خون بالا در کشورهای در حال توسعه را طبق تعریف جدید بسنجند. آنها کشور نپال را انتخاب کردند زیرا برخلاف موقعیت بسیاری دیگر از کشورهای در حال توسعه، تاحدی اطلاعات قابل اطمینان از فشار خون در آنجا موجود بود و محققان اعتقاد دارند نپال می تواند نماینده بسیاری از کشورهای در حال توسعه در جنوب آسیا و آفریقا باشد.

داده های جمعیتی سال 2016 نپال و همچنین سنجش سلامت سال های 2016-2017 این کشور که در آن بیشتر از 14000 نفر از مردم فشار خونشان را سنجیده بودند مورد مطالعه قرار گرفتند.

محققان دریافتند که طبق توصیه های جدید 2/44 % و طبق تعریف قدیم 2/21 % مبتلا به فشار خون بالا بوده اند.

دکتر الکیبیرا می گوید:" بنابر تعریف جدید درصد مبتلایان به فشار خون بالا 23% افزایش داشته و تعداد افراد مبتلا به این عارضه دوبرابر می شوند."

مطالعه مشابهی در آمریکا نشان داد که شیوع فشار خون بالا از 31%(طبق تعرف قدیم) به 45% (طبق تعریف جدید) افزایش پیدا می کند.

با توجه به میزان مرگ و میر ناشی از فشار خون بالا، این عارضه در کشور نپال و کشورهای دیگر با ویژگی های اجتماعی- جمعیتی یک چالش برای سلامت عمومی تلقی می شود.

محققان نتیجة می گیرند که نتایج مطالعات آنها اهمیت اعمال برنامه های بالابردن آگاهی از فشار خون بالا و همچنین حداقل کردن عوارض مرتبط با این عارضه را نشان می دهند. علاوه بر این، تحقیقات مشابه می توانند مشکلات ناشی از فشار خون بالا را در هر کشور خاص را تخمین بزنند.

عواقب گسترده

­دکتر دیوید واتکینز از دانشگاه واشینگتون در سیاتل خاطرنشان می کند که این تحقیقات سوالات مهمی درباره تخصیص منابع برای درمان فشار خون بالا در کشورهایی که درآمد افراد پایین است بوجود می آورد. او می نویسد که یکی از نتایج مهم یافته ها در مورد بهداشت عمومی در نپال و سایر کشورهای کم درآمد این است که در راه رسیدن به معیارهای انجمن قلب آمریکا و کالج قلب آمریکا باید احتیاط زیادی به کار گرفت.  نزدیک شدن به این معیارها عواقب بسیار گسترده ای برای نظام های سلامتی دارد که از قبل نیز با ما مشکلات بسیار زیادی درگیر بوده اند.

واتکینز به این نکته اشاره می کند که آیا این صحیح است " در کشورهای فقیر که منابع مالی سیستم بهداشت بسیار محدود است حد فشار خون بالا را اینقدر پایین تعیین کنیم؟"

او می گوید: "تعریف جدید از فشار خون بالا بیشتر به درد جهان غرب می خورد. جایی که منابع بیشتری برای بیمارانی با فشار خون سیستولیک بین 130 تا 140 mmHg اختصاص می یابد.

نپال و سایر کشورهای در حال توسعه اولویت های بسیار مهمتری از " تشخیص افراد با فشار خون نسبتا بالا " در سیستم بهداشتی شان دارند.

با این حال او اضافه می کند این آمارها از "تحول عمیقی" در جنوب آسیا حکایت دارد. جایی که تعداد افراد مبتلا به فشار خون بالا اکنون نزدیک به تعداد این افراد در آمریکا رسیده اند.

این یافته ها می تواند سیستم های بهداشت را کمک کند تا برنامه های اولیه برای تشخیص افراد با فشار خون بالاتر که دارای ریسک بیماری های قلبی و سکته هستند، تنظیم کنند. سپس در طول زمان این برنامه ها می توانند بسط یابند تا شامل بیماران با ریسک کمتر که در تعریف جدید فشار خون بالا می گنجند، شوند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.