آزمایش موفقیت‌آمیز داروی مؤثر در فلج اطفال

دانشمندان دانشگاه پردیو تأثیر نوعی ترکیب دارویی را در مبارزه علیه عفونت‌های ناشی از ویروس عامل فلج اطفال بررسی کرده‌اند.

 به گزارش سرویس علمی ایسنا، ویروس enterovirus D68 یا EV-D68 موجب بروز عفونت‌های تنفسی شدید در کودکان می‌شود و این عفونت‌ها احتمالا با بروز علائم فلج اطفال مرتبط هستند.

 محققان با استفاده از شیوه‌ای موسوم به «بلورشناسی پرتو ایکس»، به دنبال درک ساختار دقیق نوع اصلی ویروس EV-D68 و چگونگی متصل‌شدن آن به ترکیبی ضدویروسی به نام pleconaril بودند.

 مولکولی به نام «مولفه بسته» (pocket fact) در درون بسته‌ای از پوسته حفاظتی ویروس EV-D68 قرار دارد. زمانی که این ویروس به یک سلول انسانی متصل می‌شود، این مولکول از بسته‌اش بیرون می‌آید و موجب عدم‌ثبات ذره ویروس می‌شود؛ به دنبال‌ این موضوع، ویروس، ماده ژنتیکی‌اش را برای عفونی‌کردن سلول انسانی و جانشین‌شدن آن آزاد می‌کند.

 نوعی ترکیب ضدویروسی pleconaril نیز به این بسته ویروسی متصل شده تا مانع از عفونی‌شدن سلول‌های انسانی ‌شود. این ترکیب و مولکول «مولفه بسته» با یکدیگر برای متصل‌شدن به درون بسته ویروسی با یکدیگر رقابت می‌کنند زیرا هر دوی آن‌ها از آب می‌ترسند و به دنبال واردشدن به بسته سلول جهت فرار از این مایع هستند. با این حال، برنده‌شدن هر یک از آن‌ها به خود بسته ویروس، مولفه بسته و ویژگی‌های ترکیب ضدویروسی بستگی دارد.

 در این تحقیق، دانشمندان بر روی EV-D68 اصلی ایزوله‌شده متمرکز شده بودند که در سال 1962 کشف شد، زیرا گونه‌های اخیر این ویروس در شیوع‌های کنونی دارای تفاوت‌های بسیار ناچیزی با نمونه اصلی هستند.

 گرچه ترکیب pleconaril علیه گونه‌های جدید ویروس مزبور فعال نیست، علیه خود آن فعال بوده و اعمال تغییرات کوچک در ساختار آن می‌تواند منجر به تولید مهارکننده‌های گونه‌های اخیر EV-D68 شود.

 در ماه اوت سال 2014، بیماری‌های تنفسی معمولی تا شدید، در میان هزاران کودک امریکایی شایع شدند که 1149 مورد از آن‌ها آلوده به ویروس EV-D68 بودند. این ویروس با عفونت‌های عصبی و فلج شل حاد مرتبط است که دارای علائمی شامل ضعف ماهیچه و معلولیت است.

 گرچه EV-D68 به عنوان تهدیدی جهانی ظاهر شده، هیچ واکسن یا درمان موثری برای آن ارائه نشده است.

 دانشمندان دانشگاه پردیو به دنبال بررسی کارآیی بالقوه داروی pleconaril علیه این ویروس بودند. تعیین ساختار EV-D68 توسط تیم علمی گام مهمی در راستای درمان فلج اطفال به شمار می‌آید. بررسی‌های محققان نشان داد گونه EV-D68 توسط pleconaril مهار می‌شود.

 با درک بهتر انواع جدید گونه‌های ویروس مورد بررسی، تحقیقات آتی می‌تواند منجر به تولید ترکیباتی شود که علیه این گونه‌ها کارآمد خواهند بود. طراحی‌کردن بهترین ترکیب ممکن برای انواع داروهای موثر، مستلزم زمان بیشتری است و دانشمندان امیدوارند ظرف یک سال آینده به نتایج مطلوبی در این زمینه برسند.

 جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Science قابل‌مشاهده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: اخبارپزشکی

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.