فرایند هضم مواد غذایی چقدر طول می کشد ؟

فرایند هضم مواد غذایی چقدر طول می کشد ؟

فرایند هضم مواد غذایی چقدر طول می کشد ؟

فرایند هضم مواد غذایی چقدر طول می کشد ؟ همه چیز در باره ی فرایند هضم

به طور کلی، حدود 24 تا 72 ساعت طول میکشد که غذا از دستگاه گوارش عبور کند . زمان دقیق آن بستگی به میزان و نوع غذاهایی دارد که میل می کنید. سرعت فرایند هضم نیز به عواملی همچون جنسیت ، متابولیسم و یا مشکلات گوارشی فرد بستگی دارد که می تواند سرعت روند گوارش را کاهش و یا افزایش بخشد .

در ابتدا، غذا نسبتا سریع در سیستم گوارش به حرکت در می آید . ظرف مدت شش تا هشت ساعت غذا از معده، روده کوچک و روده بزرگ عبور کرده است. موادی که هضم و تجزیه ی آن کامل نشده است در صورتی که بیش از یک روز در روده ی بزرگ باقی بمانند می توانند بطور کامل تجزیه شوند .

بر اساس تحقیقات  Mayo Clinic متوسط زمانی که غذا در روده بزرگ می ماند بر اساس سن متفاوت است : 33 ساعت برای مردان و 47 ساعت برای زنان . میزان هضم نیز بستگی به نوع غذای مصرفی دارد . گوشت و ماهی ممکن است تا دو روز طول بکشد که به طور کامل هضم شود . پروتئین ها و چربی ها که حاوی مولکول های پیچیده هستند زمان بیشتری میبرد تا از بدن دفع شود .

در مقابل، میوه ها و سبزیجات که فیبر زیادی دارند، در کمتر از یک روز از دستگاه گوارش عبور می کنند . در واقع، غذاهای دارای فیبر زیاد ، بطور کلی به بهبود عملکرد گوارش کمک می کنند.

سریع ترین خوراکی هایی که هضم می شوند ، خوراکی های فراوری شده هستند ، مثل خوراکی ها و تنقلات شیرین همچون آب نبات . بدن شما در عرض چند ساعت این مواد را هضم می کند و شما فورا گرسنه می شوید .

در طی فرایند هضم چه اتفاقی می افتد ؟

فرایند هضم پروسه ای است که در آن بدن غذا را تجزیه کرده و مواد مغذی که بدن به آن احتیاج دارد را از آن استخراج می کند . مواد باقیمانده ، مواد اضافی هستند که بدن آنرا دفع می کند .

سیستم گوارش انسان شامل پنج قسمت اصلی می شود:

 • دهان
 • مری
 • معده
 • روده کوچک
 • روده بزرگ

فرایند هضم غذا به این شکل است :

زمانی که غذا را میجوید ، غدد موجود در دهان بزاق ترشح می کنند . این مایع گوارشی حاوی آنزیم هایی است که نشاسته ی مواد غذایی را می شکند. نتیجه یک توده ی خمیری شکل به نام بولوس است که به راحتی بلعیده می شود .

هنگامی که غذا بلعیده می شود از مری پایین می رود ( لوله ای که دهان را به معده متصل می کند ). سپس دریچه ای عضلانی به نام اسفنکتر پایینی مری باز می شود و غذا به معده انتقال می یابد.

اسیدهای موجود در معده، غذا را بیشتر از قبل تجزیه میکنند. و خمیری مخلوط از مایع گوارشی (شیره ی معده) و مواد غذایی تولید می شود که chyme نام دارد  . سپس این ترکیب  به سمت روده کوچک حرکت می کند.

در روده کوچک ، پانکراس و کبد، شیره ی گوارشی خود را به ترکیب موجود اضافه می کنند. شیره ی پانکراس کربوهیدرات ، چربی و پروتئین را تجزیه میکند . صفرا ترشح شده از کبد، چربی را تجزیه می کند. ویتامین ها، سایر مواد مغذی و آب از طریق دیواره روده کوچک به جریان خون راه می یابند. بخش غیر قابل تجزیه ای که باقی می ماند به سمت روده ی بزرگ هدایت می شود .

روده بزرگ هر گونه مواد مغذی باقیمانده از غذا را جذب می کند. باقیمانده ی مواد ضایعات جامد می شوند، که مدفوع نامیده می شود.

رکتوم تا زمانی که شما اماده ی دفع باشید ، مدفوع را در خود نگه می دارد .

مشکلات گوارشی احتمالی

شرایط خاصی می تواند فرایند هضم را مختل کند و عوارض جانبی ناخوشایندی همچون سوزش سر دل، نفخ، یبوست یا اسهال در پی داشته باشد. در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم :

 • بازگشت اسید زمانی اتفاق می افتد که اسفنکتر پایینی مری ضعیف میشود. این اتفاق به اسید اجازه می دهد تا از معده به مری برگردد. علامت اصلی ریفلاکس ، سوزش سر دل است.
 • بیماری سلیاک سیستم ایمنی بدن را درگیر حمله میکند و زمانی که گلوتن مصرف می کنید به روده شما آسیب می رساند .
 • یبوست باعث می شود که حرکات روده کند تر از حد معمول شود . در زمان دفع ، مدفوع سفت است و به سختی دفع می شود . یبوست علائمی مانند نفخ و درد شکمی به همراه دارد .
 • دیورتیکولیت باعث ایجاد کیسه های کوچک و ملتهب در روده می شود. علائم شامل درد شکمی، یبوست و نفخ است.
 • بیماری التهابی روده شامل بیماری کرون و کولیت زخمی است. این بیماری ها باعث ایجاد التهاب در روده می شوند.
 • سندرم روده تحریک پذیر منجر به ظهور علائم ناراحت کننده ای مانند نفخ ، اسهال، و یبوست می شود .
 • عدم تحمل لاکتوز به این معنی است که بدن شما فاقد آنزیم لازم برای شکستن شکر در محصولات لبنی است. وقتی لبنیات می خورید، علائمی همچون نفخ، گاز و اسهال خواهید داشت . 

نکاتی برای هضم بهتر غذا

برای اینکه مواد غذایی به راحتی و به نرمی در دستگاه گوارش تان حرکت کند  و از مشکلاتی مانند اسهال و یبوست جلوگیری کنید، این موارد را رعایت کنید  :

سبزی ، میوه و غلات کامل بیشتر مصرف کنید

سبزیجات، میوه ها و غلات کامل منابع غنی از فیبر هستند. فیبر، کمک میکند که غذا در سیستم گوارش آسانتر حرکت کند .

گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده کمتر مصرف کنید

گوشت در دستگاه گوارش دیرتر هضم و تجزیه می شود. علاوه بر این، گوشت مواد شیمیایی تولید می کند که می تواند به دستگاه گوارش آسیب برساند. 

پروبیوتیک را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

این باکتری های مفید کمک می کنند تا دستگاه گوارش از شر میکروب های مضر خلاص شود . پروبیوتیک ها در مواد غذایی از قبیل ماست ، کرفس و مکمل ها وجود دارند .

ورزش روزانه

تحرک بدنی باعث بهبود حرکات دستگاه گوارش می شود. پیاده روی بعد از غذا می تواند گاز و نفخ را از بین ببرد. ورزش نیز وزن شما را کنترل شده نگه می دارد ، و می تواند خطر ابتلا به برخی از سرطان ها و سایر بیماری های دستگاه گوارش را کاهش می دهد.

خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب با چاقی رابطه ی مستقیم دارد ، و می تواند منجر به مشکلاتی در سیستم گوارش شود .

مدیریت استرس

داشتن استرس زیاد می تواند مشکلات گوارشی از قبیل سوزش سر دل را تشدید کند. تکنیک های کاهش استرس مانند مراقبه و یوگا می تواند به آرامش ذهنی کمک کند.

سخن پایانی

ممکن است در طی روز ، زیاد به دستگاه هاضمه خود فکر نکنید. با این حال می دانید در صورتی که دستگاه گوارش  عملکرد خوبی نداشته باشد با علائم ناراحت کننده ای از قبیل نفخ، یبوست، و اسهال مواجه خواهید شد . پس به آنچه می خورید دقت کنید و تحرک کافی داشته باشید ، تا دستگاه گوارشی عملکرد مطلوبی داشته باشد .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.