مواد شیمیایی خانگی به کلیه ها آسیب می زنند

به گزارش اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، محصولات و مواد شیمیایی که از ترکیبات perfluoroalkyl و polyfluoroalkyl تولید شده و به اختصار PFAS نامیده می شوند و در اغلب محصولات خانگی کاربرد دارند، زیست تخریب پذیر نیستند و ممکن است از طریق خاک، غذا، هوا و آب آلوده به بدن انسان وارد شوند . همانطور که میدانید کلیه ها اندام های بسیار حساسی هستند و در برابر سمومی که از طریق جریان خون وارد بدن می شوند، واکنش نشان می دهند.
محققان با تجزیه و تحلیل 74 مطالعه که در رابطه با این ترکیبات شیمیایی انجام گرفته، دریافتند این ترکیبات با تضعیف عملکرد کلیه ها و سایر اختلالات این اندام، ارتباط دارند.
به گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا ترکیبات PFAS در بسته بندی های غذا، پارچه های جاذب آب، وسایل آشپزی، پولیش ها، واکس ها، رنگ ها و محصولات شوینده یافت می شود. این ترکیبات در طول زمان بدن انسان ها و سایر جانوران انباشته می شوند.
بر اساس این تحقیقات ترکیبات شیمیایی PFAS به چند طریق موجب آسیب دیدگی کلیه می شوند. در میان تحقیقات مورد بررسی نیز چندین گزارش از ارتباط این ترکیبات شیمیایی با آسیب های شدید کلیه وجود دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Clinical Journal of the American Society of Nephrology منتشر شده است.

موسسه خدمات دارویی رضوی | اخبار دارویی و پزشکی
به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.