آبله مرغان ؛ علائم و درمان

آبله مرغان ؛ علائم و درمان

آبله مرغان ؛ علائم و درمان

آبله مرغان چيست؟
بيماری آبله مرغان در اثر ويروسی به نام واريسلا ايجاد ميشود.با ابتلا به بیماری آبله مرغان پوست جوشهای خارش دار قرمز رنگی ميزند كه به سرعت آبدار و صورتی رنگ و در نهايت خشك و قهوه ای ميشوند. ضايعات آبله مرغان ابتدا روي سر، صورت و سپس تنه به وجود آمده و در تمام بدن پخش ميشوند. بچه ها ميتوانند بين 250 تا 500 جوش آبله ای داشته باشند اما ممكن است كودكی تنها تعداد اندكی جوش بزند.

علايم بیماری
كودك با ابتلا به آبله مرغان دچار بی حالی و تب می شود. اشتهايش را از دست ميدهد و ممكن است چند روز قبل از بروز جوشها كمی سرفه و آبريزش بينی داشته باشد. آبله مرغان در كودكان معمولا بين 5- 10 روز طول ميكشد، اما بايد توجه داشته باشيد كه اگر كودكتان در معرض فرد مبتلا به آبله قرار گرفت علايم بيماري او طي 16-14 روز آينده بروز خواهند كرد. البته در مواردی علايم آبله بين 10 – 21 روز هم ايجاد شده اند.

راه انتقال بیماری : 
1- سرايت در اثر تماس مستقيم :  اين بيماری از شخص بيمار بوسيله تماس مستقيم و يا از طريق ترشحات مجرای تنفسی بيماران صورت مي گيرد اين بيماری مي تواند از مادر به نوزاد منتقل شود.
2-   تماس غير مستقيم : بوسيله لوازمی كه به تازگی به ترشحات و آبدانه های فرد بيمار آلوده شده اند.
نکته :افراد مبتلا به بیماری آبله‌ مرغان از 2- 1 روز قبل از ظهور بثورات جلدی تا حدود 7 روز پس از بروز بثورات می‌توانند منتقل کننده بیماری باشند .

آبله مرغان  بیماری عفونی شایع دوران کودکی است . دوره نهفتگی بیماری (زمان ورود عامل بیماری زا تا زمان بروز علائم) 14 تا 21 روز بوده و علائم خفیف و سبکی دارد. برخی از بیماران ممکن است سردرد و تب خفیفی داشته باشند، در حالی که در اغلب موارد ، علامت خاصی به جز ضایعات پوستی خارش دار دیده نمی شود. ضایعات جلدی بیماری اغلب نقاط بدن را پوشانده و حتی ممکن است در دهان، مقعد یا حتی داخل گوش هم ایجاد شوند. این ضایعات به صورت دانه های کوچک ظاهرشده و خیلی سریع به تاولهای کوچک خارش دار تبدیل می شوند . تا زمانی که این ضایعات جلدی وجود دارند کودک آلوده بوده و می تواند بیماری را انتقال دهد. در صورتی که بیمار ضایعات جلدی را به شدت بخاراند جای این ضایعات به صورت فرورفتگی های کوچک در سطح پوست می ماند.

آبله مرغان بیماری چندان جدی نیست. هرچند در برخی موارد می تواند باعث التهاب بافت مغز ( انسفالیت ) یا درگیری کبد ( بیماریReye) شود.

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

1- برای کاهش خارش می توانید مقداری از لوسیون کالامین را روی ضایعات بمالید و یا مقداری بی کربنات سدیم را داخل آب گرم ریخته و کودک را با این آب شستشو دهید؛

2- کودک را تا حد امکان از سایر کودکان دور نگه دارید و تا زمانی که پوسته ضخیم روی ضایعات نیفتاده اجازه ندهید به مدرسه یامهد کودک برود؛

3- برای اطمینان از ابتلاء کودک به آبله مرغان به پزشک مراجعه کنید؛

4- قرمزی و تورم ضایعات جلدی می تواند نشانه عفونت باشد، در صورت مشاهده این علائم هرچه سریع تر با پزشک مشورت کنید؛

5- اگر کودک تب دار است یا از درد گردن شاکی است هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرید.

اقداماتی که پزشک انجام می دهد:

- در صورتی که ضایعات عفونی شده باشند، پزشک یک کرم ضدعفونی کننده  تجویز می کند؛

- در صورتی که خارش شدید ضایعات باعث بی خوابی کودک شده باشد، ممکن است پزشک یک داروی آرامبخش تجویزکند.


درمان بيمار 
بیماری آبله مرغان یک عفونت خوش خیم است که با استراحت تا زماني كه بيمار تب دارد و استفاده از داوری مسکن جهت خارش طبق دستور پزشک اصولا بدون عوارض بهبودی کامل می یابد. 
عارضه شايع آبله مرغان عفونت ثانوي ضايعات جلدي است به خصوص وقتي كه بعلت خارش شديد،اين ضايعات زخمي شوند.

مراقبت و پيشگيري از آبله مرغان
1- گزارش موارد مشكوك بيماری به مركز بهداشتي  درماني و خانه بهداشت 
2- ضد عفوني كردن وسايل و لوازم بيمار برای پشگیری از انتقال به سایرین
3- جداسازی بيمار در طول دوره واگيري (تا 7 روز پس از بروز بسورات ) در صورت امكان.
4- كوتاه كردن ناخنهای فرد مبتلا برای جلوگیری از خارش تاول ها
5- براي جلوگيری از اضافه شدن عفونت به تاول ها حمام گرفتن روزانه با آب سرد توصيه مي شود.

موسسه خدمات دارویی رضوی _ بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.