دیابت و تاثیرات آن بر پاها

دیابت و تاثیرات آن بر پاها

دیابت و تاثیرات آن بر پاها

بالا بودن سطح قند خون ( گلوکز)  که بصورت مداوم باشد می تواندعوارض جدی در افراد دیابتی ایجاد کند . پاها بویژه در معرض خطر هستند . دو بیماری با نام های نوروپاتی دیابتی و بیماری عروق محیطی می تواند به پاها ( و سایر نواحی بدن) در افراد مبتلا به دیابت ، آسیب جدی برساند .

نوروپاتی دیابتی چیست؟


بالا بودن مداوم سطح قند خون ، که با دیابت کنترل نشده همراه است می تواند منجر به آسیب عصب شده و در توانایی احساس درد و گرما اختلال ایجاد کند . این عارضه همچنین نوروپاتی حسی دیابتی نیز نامیده می شود و این خطر را ایجاد می کند که فرد مبتلا به دیابت ، متوجه وجود مشکل در پاهای خود نشود .

در حدود 10% از افراد مبتلا به دیابت ، زخم هایی در پاهای خود بعلت بیماری عروق محیطی و آسیب عصب دارند . افراد دیابتی ممکن است متوجه وجود زخم یا بریدگی در پاهای خود نشوند ،که می تواند منجر به عفونت گردد . آسیب عصب همچنین می تواند بر عملکرد عضلات پا تاثیر بگذارند و منجر به ناهماهنگی و آسیب دیدگی گردد.

بیماری عروقی محیطی چیست؟


دیابت با گردش خون (جریان خون) ضعیف همراه است. جریان خون ناکافی ، زمان بهبود زخم و جراحت را طولانی میکند . بیماری  عروقی محیطی میزان جریان خون را در دست ها و پاها کاهش می دهد. جریان خون ضعیف خطر عدم بهبودی عفونت ها را بیشتر می کند. این امر به نوبه خود، خطر ابتلا به زخم و فساد اندام ( بافت مرده در ناحیه ی موضعی که جریان خون کافی ندارد ) را افزایش می دهد .

مشکلات شایع پا در افراد مبتلا به دیابت :

تصاویر زیر مشکلات رایج پا را که هر شخصی ممکن است دچار شود را نشان می دهد ؛ با این حال، افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتر و عوارض جدی تر مرتبط با مشکلات پا، از جمله عفونت و حتی قطع عضو هستند .

پای ورزشكار


عفونت قارچی پاها ، پای ورزشکار نیز نامیده می شود.  پوست پوسته شدن ، خارش، و قرمزی از عوارض این بیماری است. قارچ ها وارد شکاف پوست می شوند و عفونت ایجاد می کنند که لازم است با داروهای ضد قارچ درمان شوند. داروهای خوراکی یا کرم های موضعی ممکن است برای درمان پای ورزشکار استفاده شود.

عفونت قارچی ناخن

ناخن های ضخیم، خشک و شکننده، زرد مایل به قهوه ای و یا تیره رنگ در عفونت های قارچی ناخن شایع هستند. ناحیه ی آلوده ممکن است با بقیه قسمت ناخن متفاوت باشد. قارچ در محیط گرم، مرطوب و تاریک رشد می کند که در اثر پوشیدن کفش های بسته ایجاد می شود. آسیب ناخن نیز خطر عفونت قارچی ناخن را افزایش می دهد. درمان این عفونت ها دشوار است، اما غیرممکن نیست. داروهای خوراکی بهترین راه برای درمان عفونت قارچی ناخن هستند. درمان های موضعی تنها برای چند نوع از عفونت های قارچی ناخن موثر هستند. گاهی اوقات نیز، برای برداشتن مناطق آلوده ناخن ، انجام عمل جراحی ضروری است .

پینه های پوستی

پینه نواحی از پوست های ضخیم است که در کف پاها ایجاد می شوند. توزیع نامناسب وزن بدن، اختلالات پوستی یا کفش های نامناسب ممکن است سبب ایجاد این پینه ها شود. برای مراقبت از پینه ها موارد ذیل را در نظر بگیرید  :

  • در حمام نواحی پینه بسته ی پا را سنگ پا بکشید . روش صحیح آنرا از پزشک سوال کنید .
  • در کفش ها کفی های نرم قرار دهید .
  • از پزشک بخواهید داروهایی را برای نرم شدن پینه ها تجویز کند .
  • داشتن مقدار کمی پینه طبیعی است . هرگز سعی نکنید پینه ها را با جسمی تیز ببرید . این کار می تواند آسیب جدی به پا وارد کند .

میخچه

میخچه بخشی ضخیم و دکمه ای شکل از پوست است که بین انگشتان پا و یا در نزدیکی یک منطقه استخوانی پا ایجاد می شود. فشار و اصطکاک باعث ایجاد میخچه می گردد . برای مراقبت از میخچه به نکات زیر توجه کنید :

  • بعد از دوش یا حمام، منطقه را با سنگ پا تمیز کنید. قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.
  • از درمان های خودسرانه ی میخچه اجتناب کنید .
  • هرگز سعی نکنید میخچه را با جسمی تیز از بین ببرید .این کار می تواند باعث آسیب جدی شود.

تاول ها

تاول ها ، قسمت هایی پر از مایع روی پوست هستند که به علت اصطکاک ایجاد می شوند. ترکاندن تاول روش خوبی برای درمان نیست زیرا پوشش پوست این منطقه به محافظت از عفونت کمک می کند. برای مراقبت از تاول، ناحیه را تمیز نگه دارید، کرم یا پمادهای آنتی باکتریال استفاده کنید و آن را با یک باند بپوشانید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد .

پینه ی پا


پینه ی پا درواقع یک برآمدگی دردناک و قرمز است که در بخش خارجی مفصل شصت پا ایجاد می شود. پینه ی پا باعث می شود که انگشت شصت پا به سمت داخل منحرف شود. این زائده ممکن است در هر دو پا ظاهر شود . استفاده از کفش های پاشنه بلند با فضای نامناسب برای قرارگیری انگشتان پا، خطر ابتلا به این مشکل را افزایش می دهد و حالت غیر طبیعی در انگشتان پا ایجاد می کند.  پوشاندن پینه ی پا با یک پد نرم می تواند از آن محافظت کند. استفاده از جدا کننده ی انگشت پا ممکن است برای نگه داشتن انگشتان پا در جهت و محل مناسب مفید باشد . اگر پینه ی پا بسیار دردناک یا ناخوشایند باشد، ممکن است جراحی برای کاهش علائم توصیه شود .

خشکی پوست

پوست خشک و ترک خورده اجازه می دهد تا باکتری ها و میکروب های دیگر وارد بدن شود، که به طور بالقوه باعث عفونت می شود. صابون های مرطوب کننده، لوسیون ها و سایر محصولات می توانند نرمی و سلامت پوست را حفظ کند.

زخم های پا

زخم های پا برای افراد مبتلا به دیابت می تواند خطرناک باشد. هنگامی که یک ضایعه جزئی یا جراحت پوستی در پا عفونی می شود، میتواند منجر به ایجاد زخم گردد. در افراد دیابتی، زخم ها به کندی بهبود می یابند و یا ممکن است بهبود نیابند . تشخیص و درمان اولیه برای کاهش خطرعوارض ، ضروری است. از پزشک خود در مورد نحوه ی صحیح مراقبت از زخم های پا راهنمایی بخواهید .

ناخن در حال رشد

ناخن پای در حال رشد ، بعلت رشد ناخن و فرورفتگی گوشه های ناخن در پوست به این اسم نامیده شده است . ناخن در حال رشد ممکن است با درد ، فشار و حتی جراحت پوست منجر به عفونت ، همراه باشد . کفش های تنگ و پاشنه بلند خطر پیدایش این مشکل را بیشتر می کند . فعالیت های سخت مثل ورزش ایروبیک و دویدن ممکن  است در پیدا شدن این مشکل تاثیر داشته باشند. پیاده روی ، جمع شدن انگشتان پا ، و درست کوتاه نکردن ناخن های پا نیز از عوامل ایجاد این مشکل هستند.

بهترین راه برای پیشگیری از مشکل فرورفتگی ناخن در گوشت پا ، این است که همیشه ناخن ها را کوتاه نگه دارید . اگر فرو رفتگی ناخن در پوست جدی باشد درمان های پزشکی تخصصی احتیاج دارد . گاهی اوقات نیز ، عمل جراحی جهت برداشتن بخش آسیب داده ی ناخن و صفحه ی رشد ناخن ضروری است .

میخچه کف پا

نواحی ضخیم در کف پاها با لکه های کوچک سیاه و سوراخ های خیلی کوچکی احتمالا میخچه کف پا هستند. این میخچه ها توسط یک ویروس ایجاد می شود. تکه های آسیب دیده پوست دردناک هستند و ممکن است به تنهایی و یا به صورت خوشه ای ایجاد شوند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل پیشنهاد خوبی نیست . هنگامی که شک دارید، پزشک می تواند تشخیص دهد که این ضایعه یک پینه یا میخچه کف پا می باشد.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی ، مقالات پزشکی و سلامت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.