دردهای تشدید شونده و ناتوان کننده

دردهای تشدید شونده و ناتوان کننده

دردهای تشدید شونده و ناتوان کننده

درد تشدید شونده و ناتوان کننده یک درد ناگهانی است که برای مدتی کوتاه ظاهر می شود و از یک بیماری مزمن مثل آرتریت یا سرطان نشات می گیرد .

اگر درد خود را با دارو کنترل کرده اید، در طول اشتعال درد ، درد به حدی شدید می شود که داروهای مسکنی که مصرف می کنید بی اثر می شود .

گاهی اوقات تشدید یافتن درد علت آشکاری دارد . برای مثال، اگر در مچ دست خود آرتریت دارید و تنیس بازی می کنید ، ممکن است چرخاندن راکت، علت شروع درد باشد . در موارد دیگر، حملات درد غیر قابل پیش بینی است و بدون هشدار رخ می دهد . افرادی که مبتلا به سرطان هستند، گاهی اوقات با وجود اینکه داروهای مخدر ضد درد مصرف می کنند ، بصورت دوره ای نیز درد را تجربه می کنند .

حدود 86 درصد از آمریکایی هایی که با بیماری های مزمن زندگی می کنند، بطور دوره ای و متناوب دردهای تشدید شونده را تجربه می کنند . این دردها به طور ناگهانی ظاهر می شوند و معمولا 30 دقیقه طول می کشد. درد ممکن است بصورت موردی ظاهر شود و یا در اغلب اوقات حدود 4 بار در روز رخ دهد .

این دردها را می توان با تغییر داروها ، اجتناب از عوامل محرک درد و استفاده از تکنیک های جایگزین درد مدیریت کرد .

علل و عوامل محرک درد

دردهای تشدید شونده در افرادی که دردهای مزمن دارند دیده می شود . این نوع درد در افراد مبتلا به سرطان شایع است، اما در افراد دارای شرایط زیر نیز می تواند رخ بدهد :

دوره های این دردها اغلب به طور غیر منتظره شروع می شوند. درد می تواند توسط عامل بی خطری همچون سرفه یا عطسه تحریک شود .

سایر علل احتمالی درد ناگهانی و تشدید شونده عبارتند از:

 • استرس
 • خستگی
 • پیاده روی و سایر حرکت های ورزشی

گاهی اوقات دچار شدن به دردهای ناگهانی بعلت ایجاد مقاومت فرد به داروهای ضد دردی است که مصرف می کند . به این معنی که باید دوز بیشتری از دارو را برای تسکین درد خود مصرف کند . درد های ناگهانی همچنین می تواند به علت از بین رفتن تاثیر داروها قبل از زمان مصرف دوز بعدی دارو رخ دهد.

گاهی اوقات نیز این دردهای ناگهانی و شدت یافته عامل محرک مشخصی ندارد .

داروهای ضد درد و دوز مصرف آن

قبل از اینکه بخواهید این دردها را درمان کنید لازم است که از مدیریت و کنترل صحیح دردهای مزمن خود مطمئن شوید . دردهای متوسط ممکن است با داروهای نسخه ای غیر مخدر از قبیل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا استامینوفن کنترل شود . دردهای مزمن بسیار شدیدتر ، با یک داروی مخدر طولانی اثر که به مدت 8 تا 12 ساعت دوام اثر دارد درمان می شوند.

اگر داروهای طولانی اثری که مصرف میکنید، به خوبی درد شما را کنترل نمی کند، به پزشک یا متخصص درد مراجعه کنید . ممکن است لازم باشد که دوز مصرفی را افزایش دهید  یا داروی کاهش درد دیگری مصرف کنید و یا دارو را همراه با سایر روش های کاهش درد مصرف کنید .

برای اینکه پزشک بهتر بتواند درد شما را تشخیص دهد ، دوره های شروع درد خود را یادداشت کنید . زمان شروع درد ، چه مدت طول می کشد و چه عواملی باعث شروع آن می شود .

برای درمان این دردهای ناگهانی ، می توانید از یک "داروی رهایی بخش" استفاده کنید که درواقع مسکنی است که سریع اثر میکند و دوام اثر آن کوتاه است .

 معمولا این گونه دردها با داروهای مخدر کوتاه اثری - که 5 تا 20 درصد از دوز داروهایی که بطور معمول برای دردهای مزمن استفاده می شوند را دارند- درمان می شود. این داروهای مسکن دقیقا زمانیکه علائم شروع می شوند مصرف می شود .

یکی از معمول ترین داروهای مخدر سریع اثر برای دردهای ناگهانی و شدید ، داروی مخدر فنتانیل سیترات است . فنتانیل بصورت قرص زیر زبانی ، به صورت پچ پوستی و اسپری بینی استفاده می شود .

به علت اینکه دردهای شما به مرور ممکن است گسترش یابد ، پزشک  باید داروهای اختصاصی برای این دردهای تجویز کند . بصورت دوره ای به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز، تنظیم دوز یا رژیم دارویی انجام شود  .

پیشگیری از تشدید درد

یک راه موثر برای جلوگیری از پیشرفت درد ، پیشگیری از عواملی است که می دانید محرک درد هستند.

اگر آرتریت دارید و تایپ کردن روی صفحه کلید ، درد مچ دست را تشدید می کند، از یک صفحه کلید ارگونومیک یا نرم افزار تایپ صدا استفاده کنید و یا یک مچ بند ببندید . اگر سرفه موجب شروع درد می شود، داروی ضد سرفه مصرف کنید . اگر انجام فعالیت بدنی درد را فعال می کند ، می توانید بصورت دوره های متناوب تمرین و سپس استراحت داشته باشید.

همچنین می توانید از این تکنیک های جایگزین تسکین دهنده درد، برای پیشگیری و کنترل درد های ناگهانی استفاده کنید:

 • طب سوزنی
 • ماساژ درمانی
 • تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق و مدیتیشن
 • تای چی
 • یوگا
 • گرما و سرما

اگر مبتلا به سرطان هستید، دردهای اشتعالی می تواند نشانه ای از پیشرفت بیماری باشد. ممکن است نیاز به جراحی، اشعه درمانی، شیمی درمانی یا سایر درمان ها برای کوچک کردن تومور و تسکین درد داشته باشید.

عوارض جانبی دردهای تشدید شونده و ناگهانی 

دردهای ناگهانی می تواند باعث اضطراب و استرس فراوان شود که می تواند در روال زندگی تان تداخل ایجاد کند و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

عوارض ناشی از دردهای تشدید شونده و ناگهانی عبارتند از:

 • کاهش تحرک که خود می تواند منجر به تضعیف عضلات ، خشکی مفاصل ، زخم های فشاری، یبوست، پنومونی و لخته شدن خون شود .
 • افسردگی و اضطراب
 • احساس تنهایی
 • مراجعات مکرر به پزشک و بیمارستان

سخن پایانی

مدیریت دردهای تشدید شونده و ناگهانی بویژه اگر در مراحل پایانی سرطان باشید ، ممکن است سخت باشد. با این حال، می توانید این دردها را نیز مانند دردهای مزمن درمان کنید .

جهت تعیین نوع و دوز داروهای کاهش درد به پزشک مراجعه کنید . پزشک همچنین می تواند روش های دیگری نیز برای کمک به مقابله با این گونه درد ها توصیه کند .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.