محصولات ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

محصولات ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

محصولات ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

آیا علاقه مند به محصولات ارگانیک هستید؟ در این صورت احتمال ابتلای شما به سرطان کمتر است.

تحقیقات تازه نشان می دهد پرداخت هزینه بیشتر برای محصولات گرانقیمت ارگانیک نتیجه بخش خواهد بود و می تواند شما را از ابتلا به سرطان نجات دهد.

افرادی که بیشترین مصرف محصولات ارگانیک را داشته اند، 25 % کمتر از افرادی که کمترین میزان مصرف محصولات ارگانیک را داشتند ریسک ابتلا به سرطان دارند.

محقق این پژوهش جولیا بادری در این باره می گوید: مصرف غذاهای ارگانیک به طور خاص ریسک ابتلا به سرطان سینه پس از یائسگی را 34 %، ریسک لنفوم را 76 % و ریسک لنفوم غیر هوجکین را 86 درصد کاهش می دهد.

بادری بیان می کند: اگر نتایج این پژوهش تأیید شوند، می توان از مصرف غذاهای ارگانیک به عنوان راهی برای پیشگیری از سرطان نام برد. با این حال، این پژوهش اثبات نکرده است که مصرف این غذاها مستقیما باعث کاهش ریسک سرطان شده اند.

مردم درصورت عدم توانایی در خرید محصولات گرانقیمت ارگانیک نباید از مصرف میوه و سبزیجات دست بکشند. قراردادن میوه و سبزیجات در رژیم غذاییتان، بدون توجه به اینکه ارگانیک هستند یا خیر، می تواند باعث کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مزمن و سرطان شود.

دکتر مارک گینتر از انجمن امریکایی سرطان می گوید: مهمترین نکته، اطمینان از مصرف میوه و سبزیجات، پرهیز از گوشت قرمز و فرآوری شده، و خوردن غلات کامل است. ارتباط بین سرطان و این غذاها در جوامع مختلف اثبات شده است.

گینتر اضافه میکند: اگر مردم به تغییر رژیم غذایی شان علاقمند هستند و یا دوست دارند غذاهایی مصرف کنند که ریسک سرطان شان را کاهش دهد، می توانند به جای استفاده از محصولات ارگانیک از این موارد استفاده کنند.

برای پژوهش حاضر بادری و همکاران داده های 69000 از شرکت کنندگان یک پژوهش در حال جریان فرانسوی را درباره ارتباط بین تغذیه و سلامتی تحلیل کردند.

شرکت کنندگان پرسشنامه های سالانه ای که به طور متوسط 5/4 سال ادامه داشت درباره وضعیت سلامتیشان، ازجمله مواردی از سرطان، پر کردند.

محققان حتی بعد از در نظر گرفتن فاکتورهای ریسک سرطان، میان مصرف محصولات ارگانیک و کاهش احتمال ابتلا به سرطان ارتباط معناداری یافتند.

بادری دراین باره می گوید: ما فاکتورهای گوناگونی از قبیل، اجتماعی-جمعیتی، اجتماعی-اقتصادی، سبک زندگی، همچنین سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان و رژیم غذایی سالمتر از نظر مواد مغذی که می توانست در این رابطه دخیل باشند را در نظر گرفتیم. کنترل این فاکتورها در تغییریافته های ما تأثیر چندانی نداشت.

غذاهای ارگانیک، بدون آفت کش، کود وسایر مواد شیمیایی کشت می شوند. مطالعات نشان داده افرادی که محصولات ارگانیک بیشتری مصرف می کنند پسماند آفتکش کمتری در ادرارشان دارند.

دکتر بادری می گوید: قرار گرفتن در معرض آفت کش ها با افزایش ابتلای به سرطان مرتبط است.

دکتر گینتر به طور خاص اشاره می کند: این پژوهش نتایج یک تحقیق بریتانیایی درباره ارتباط بین غذاهای ارگانیک و کاهش ریسک ابتلا به لنفوم غیرهوجکین را تأیید می کند. هرزمان که شما ببینید نتایج یک پژوهش اینگونه در جایی دیگر تکرار می شود، آن نتایج باورپذیرتر به نظر می رسند و بنیان بیولوژیکی خوبی دارند.

بنابر بر گفته های دکتر هو از دانشگاه سلامت عمومی هاروارد تی اچ چان: مطالعات بر روی حیوانات نشان داده آفت کش ها می توانند باعث آسیب به DNA شوند که این خود عامل افزایش سرطان است. مواد شیمیایی همچنین می توانند سیستم غدد درون ریز را مختل کنند.

اما دکتر هو و گینتر بیان می کنند که هنوز شواهد انسانی کافی که براساس آنها بتوان توصیه های رژیمی جدید نوشت وجود ندارد.

دکتر هو می گوید: مردم باید غذای سالم بخورند و برای جلوگیری از ابتلا به سرطان وزن خود را از طریق رژیم غذایی و ورزش حفظ کنند. پرهیز از مصرف الکل هم بسیار کمک خواهد کرد. اساسا، افزایش مصرف میوه  سبزیجات چه معمولی و چه ارگانیک می تواند کیفیت کلی رژیم غذایی را بالا ببرد و ریسک ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سرطان را کاهش دهد.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.