طب سوزنی و درمان آرتروز

طب سوزنی و درمان آرتروز

طب سوزنی و درمان آرتروز

طب سوزنی چیست و چگونه اثر می کند؟

طب سوزنی یکی از اشکال طب سنتی چینی است که برای درمان عدم توازن انرژی در بدن استفاده می شود. برای این کار پزشکان سوزن های ضد زنگ بسیار ظریف را برای تحریک 14 کانال اصلی حامل انرژی در بدن به کار می گیرند. طب سوزنی می تواند بوسیله تقویت  اثر مسکن های طبیعی بدن (اندورفین) درد را کاهش دهد.

طب سوزنی برای درمان چه مشکلاتی مفید است؟

طب سوزنی، می تواند بخشی از درمان دردهای مزمنی مانند آرتروز، کمردرد ، گردن درد، درد ماهیچه و درد بعد از جراحی باشد.

پژوهش هایی نشان داده اند که طب سوزنی برای درمان دندان درد ، فیبرومیالژیا (درد عضلانی و خستگی بدن) و حالت تهوع حاصل از شیمی درمانی نیز مفید است. مشاهده چگونگی اثر آن بر روی سردرد، درد صورت و به عنوان راهی برای ترک سیگار نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

برای درمان دردهای مزمن نباید به طب سوزنی روی آورید مگر اینکه قبلا به پزشک خود مراجعه کرده باشید. طب سوزنی ممکن است بهترین راه برای درمان شما نباشد.

این روش ممکن است برای شما اثربخش باشد ولی نمی تواند جایگزین سایر روش های پزشکی مانند فیزیوتراپی و دارودرمانی شود. برای بیماری های خاص مانند سرطان، طب سوزنی را تنها باید به همراه سایر روش های درمانی به کار بگیرید.

در یک جلسه طب سوزنی چه اتفاقی می افتد؟

کسی که شمار را درمان می کند متخصص طب سوزنی نام دارد. او هر قسمت از بدن را قبل از فرو کردن سوزن با الکل تمیز می کند. تعداد سوزن ها، محل آنها، و عمق نفوذ آنها بستگی به مشکل شما دارد.

سوزنها بین چند دقیقه تا 1 ساعت در محل باقی می مانند. متخصص طب سوزنی ممکن است برای تشدید اثر، آنها را گرم کند، تنظیم کند یا به صورت الکتریکی انرژی دهد. در صورت استفاده از برق ممکن است سوزش حاصل از سوزن زدن را حس کنید. این احساس باید خیلی خفیف باشد و می توانید از متخصص خود بخواهید تا شدت آن را کم کند. ممکن است نیاز به چندین جلسه درمانی داشته باشد.

آیا طب سوزنی درد دارد؟

خیر . ممکن است احساس سوزش کمی در موقع فرو رفتن سوزن ها داشته باشید اما چون این سوزن ها بسیار نازک هستن این احساس کمتر از هنگام تزریق است. همچنین ممکن است زمانی که سوزن ها در بدن شما هستند احساس سوزش، سنگینی، بی حسی یا درد خفیفی داشته باشید.

آیا این روش ایمن است؟

بله. سوزن های طب سوزنی یک بار مصرف، تمیز و استریل هستند و این روش به وسیله پزشکان دوره دیده انجام می شود. بروز عوارض بسیار غیرمحتمل است.

فواید طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی روشی بدون مصرف دارو برای کاهش درد است. وابستگی ندارد و متخصص می تواند با توجه به نحوه واکنش شما در شیوه کار تغییراتی بدهد.

آیا سازمان های پزشکی با آن موافق هستند؟

بله. در آمریکا 28000 متخصص طب سوزنی مشغول کار هستند. همچنین سازمان بهداشت جهانی 30 عارضه (از آلرژی تا درد) را که می توانند بوسیله طب سوزنی درمان شوند را به رسمیت می شناسد و سازمان غذا و داروی آمریکا سوزن های مورد استفاده را به عنوان ابزار درمان می شناسد.

 هر چند وقت یک بار باید از طب سوزنی استفاده کرد؟

بستگی به شرایط بیمار و چگونگی اثر آن متفاوت است. به دلیل اینکه چند جلسه طول می کشد تا اثر آن را ببنید برای حداقل 5 تا 10 جلسه برنامه ریزی کنید.

آیا بعد از طب سوزنی محدودیتی برای انجام کارهای روزانه وجود دارد؟

احتمالا بعد از درمان احساس آرامش می کنید زیرا طب سوزنی بسیار آرامش بخش است. بنابراین ممکن است نیاز به کسی داشته باشید که شما را به منزل برساند. اگر بعد از یک جلسه احساس بسیار خوبی داشتید، هنوز باید سعی کنید تا سرعت کارهای خود را تنظیم کنید. بنابراین تلاش کنید تا زیاد به خود فشار وارد نکنید. همچنین مصرف داروهای تجویزی پزشکان را نیز متوقف نکنید.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی، اخبار و مطالب پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.