مصرف کمتر کربوهیدرات و کاهش وزن و سایز کمر

مصرف کمتر کربوهیدرات  و کاهش وزن و سایز کمر

مصرف کمتر کربوهیدرات و کاهش وزن و سایز کمر

کاهش مصرف کربوهیدرات ها در صبح به کاهش وزن و سایز کمر کمک می کند

یک پژوهش تازه اما نه چندان وسیع نشان داده که محدودکردن مصرف کربوهیدرات ها در صبح همراه با رژیم کم کالری مدیترانه ای (رژیمی با تاکید بر مصرف غذاهای گیاهی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل- جایگزینی کره با چربی های سالم دیگرمانند روغن زیتون- استفاده از گیاهان و چاشنی به جای نمک و طعم دهنده ها ) در مقایسه با رژیم غذایی مدیترانه ای تنها، منجر به کاهش وزن و چربی بیشتر، شاخص توده بدن پایین تر، و سایز کمر کمتر می شود.

هر دو رژیم در افراد با چاقی مفرط یا اضافه وزن(که یک سوم آنها از آنها مبتلا به دیابت نوع 2 هستند دارند)از نظر اثر بر میزان قند خون اثری مشابه دارند اما رژیم به اصطلاح "محدود در مصرف کربوهیدرات هنگام صبحانه " در مقایسه با رژیم مدیترانه ای از نظر اثر بر چربی خون بیمار اثرات بدی  نشان داده است.

دکتر دیمیتریوس تسیلینگیریس درباره یافته های این پژوهش می گوید: محدود کردن مصرف کربوهیدرات در صبح همراه با پایبندی به رژیم می تواند منجر به فواید خاصی شود و کاهش وزن سریع  که در این روش دیده می شود می تواند در رژیم های بلند مدت استفاده شود یا به عنوان یک ویژگی اضافه در فاز نگهداری وزن به کار گرفته شود. اگر چه هنوز برای این مورد آزمایشی انجام نشده است.

اثر رژیم مصرف محدود کربوهیدرات ها در کاهش وزن و کاهش سریع چربی و همچنین کاهش فاکتورهای خطر قلبی و انسداد کبدی در کوتاه مدت کاملا شناخته شده است.

این رژیم همچنین می تواند در مدیریت دیابت نوع 2 که مرتبط با چاقی مفرط است موثر باشد. با این حال این رژیم ها تطبیق پذیری محدودی دارند. همچنین کمبود مواد غذایی که حاوی میزان کمی از کربوهیدرات باشند نیز می تواند پایبندی به این رژیم را دچار اختلال کند. علاوه بر این در طولانی مدت، نگرانی از نقص ایمنی بدن و کمبود موادمغذی نیز در صورت بهره گیری از  این رژیم قابل تامل است.

دکتر تسیلینگیریس منطق در مورد این رژیم غذایی جدید که در آن، میزان کربوهیدرات مصرفی قبل از نهار محدود می شود اینگونه توضیح می دهد: به طور معمول، درطول شب ما غذا نمی خوریم، و زمانی که صبح غذا می خوریم، میزان انسولین بالا می رود و سپس با پیش رفتن به سمت ظهر دوباره کاهش می یابد. با کاهش انسولین، ذخایر چربی حرکت می کنند و به عنوان زیرلایه تامین انرژی عمل می کنند.

از نظر تئوری القای یک واکنش با انسولین کم بعد از صبحانه با کربوهیدرات محدود باید به این معنی باشد که ما می توانیم  میزان انسولین پایین ایجاد شده  در شب را ادامه دهیم که اثر خالص آن کاهش وزن و کاهش چربی خواهد بود.

دکتر جان نولان از کالج ترینیتی ایرلند اشاره می کند که بنیان بیولوژیکی خوبی برای این رژیم وجود دارد.

او میگوید: روش محدود کردن کربوهیدرات هنگام صبحانه براساس استدلال فیزیولوژیکی بیان شده که شما انسولین کمتری خواهید داشت صحیح است و این استدلال می تواند پایه نتیجه گیری نهایی ما در آثار کاهش وزن نیز باشد.  بیشتر مردم هنگام صبحانه انسولین بیشتری نیاز دارند، بنابراین این یک انحراف از روند طبیعی است ولی ممکن است انحراف مفیدی باشد.

دکتر لنون همچنین اضافه می کند، این رژیم بسیار عملی است واگر یافته های اعلام شده قابل دستیابی باشند، پیامدهای بالینی زیادی خواهد داشت.

میانگین کالری مصرفی برای هر دو رژیم غذایی 1300-1500 کیلوکالری بود

این پژوهش قصد داشت آثار یک رژیم 8 هفته ای  "محدود از نظر کربوهیدرات در صبح"  را با یک رژیم مدیترانه ای کم کالری استاندارد بر روی تغییرات وزن بدن، شاخص توده بدن، دور کمر و توده چربی بدن مقایسه کند. همچنین تغییرات مربوط به قند خون ناشتا وقند درازمدت، حساسیت انسولینی و پروفایل چربی  نیز در طول این پژوهش کنترل می شدند.

در مجموع، 70 بیماری (58/6 % خانم) که اضافه وزن یا چاقی مفرط داشتند و بیش از یک سوم شان مبتلا به دیابت نوع هم بودند، به منظور این پژوهش از کلینیک های آتن ثبت نام کردند. میانگین سنی این بیماران 50 سال و میانگین شاخص توده بدن(BMI) نیز 34 کیلوگرم بر مترمربع بود. 24 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 بودند که در طول 3 ماه قبل از شروع پروژه تحت درمان پایدار بودند. بعد از این که به هر بیمار میزان مشخص کالری مصرفی روزانه اختصاص داده شد، از هر کدامشان خواسته شد تا به طور تصادفی به مصرف یکی از رژیم های زیر  ادامه دهند:

  • برای رژیم " محدود در کربوهیدرات"، شرکت کننده ها بین 300 تا 500 کیلوکالری از غذاهایی که حاوی کربوهیدرات کم می باشدبه صورت منقسم در وعده های صبحانه و میان وعده صبح، مصرف می کنند.
  • برای رژیم مدیترانه ای، شرکت کننده ها 300 کیلوکالری از غذاهای مدیترانه ای، منقسم در وعده های صبحانه و میان وعده صبح، مصرف می کنند.

برای باقی روز دو رژیم شامل غذاهای مشابه هستند. باقی کالری مصرفی به صورت زیر تقسیم شدند:

  • بین 45 تا 55 % ناهار، 10 تا 20 % میان وعده های دیگر، 30 تا 40 % شام.

از شرکت کنند ها خواسته شد تا در طول دوره پژوهش سطح ثابتی از فعالیت را حفظ کنند. برای هر دو رژیم میانگین مصرف کالری بین 1300 تا 1500 کیلوکالری بود.

 دکتر تسیلنگیریس می گوید: در انتهای پژوهش، کاهش وزن در رژیم "محدود در کربوهیدرات" به طور میانگین 3/5 کیلوگرم بیشتر از رژیم مدیترانه ای بود. همچنین نتایج پژوهش در مورد شاخص توده بدن، سایز کمر، و کاهش توده چربی  از رژیم مدیترانه ای بهتر بود.

همچنین در انتهای 4 و 8 هفته بیمارانی که کربوهیدرات مصرفی شان در صبح کمتر بود  5 تا 10 %  بیشتر از بیماران دیگر از وزن کل بدنشان را از دست دادند. در تمام بیماران این دسته کاهش وزن مشاهده شده بیشتر از 5 % از وزن بدن بود در حالیکه در میان گروه دیگر تنها  65/7 % آنها، این میزان کاهش وزن یا بیشتر از آن را داشتند.

در مورد سایر مولفه های کنترل شده پژوهش، از جمله قند خون در دراز مدت، نتایج، تفاوت های معناداری بین دو گروه را نشان نمی داد.

در مورد میزان کلسترول خوب بدن ، این مقادیر 1/28  تا 1/21میلی مول بر لیتر برای گروه "محدود در کربوهیدرات" و 1/4 تا 1/33 میلی مول بر لیتر برای گروه رژیم مدیترانه ای بود.

با این حال، در زمان ارائه نتایج این پژوهش در زمینه عدم تفاوت معنادار در مورد تاثیر این رژیم بر چربی مشخص شد: محدود کردن مصرف کربوهیدرات ها بر روی وزن بدن آثار نسبتا مفیدی دارند، اما نتایج درباره تاثیر ناچیز آن بر روی چربی ها به همان اندازه امیدوارکننده نیست.

مطالب مرتبط :
تشخیص و کنترل کلسترول بالای خون
فشار خون بالا
بیماری های ناشی از مصرف نمک
تاثیر افزایش تری‌گلیسرید خون دربروز سکته قلبی و مغزی

موسسه خدمات دارویی رضوی | داروخانه مرکزی امام مشهد | بانک اطلاعات دارویی و مطالب پزشکی

به اشتراک گذاری:

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.