فراموشکاری همیشه آن چیزی نیست که شما فکر می کنید

فراموشکاری همیشه آن چیزی نیست که شما فکر می کنید

فراموشکاری همیشه آن چیزی نیست که شما فکر می کنید

بسیاری از افراد سالخورده از این که فراموشکار هستند نگرانند. آنها تصور میکنند فراموشکاری اولین علامت آلزایمر است. در گذشته، فراموشی و سردرگمی یکی از اجزای طبیعی فرایند پیری به حساب می آمد. اما دانشمندان اکنون می دانند که اکثر مردم با گذشت سن هوشیار می مانند، اگرچه ممکن است به یاد آوردن چیزها زمان بیشتری ببرد.

افراد زیادی تجربه فراموشکاری دارند. برخی از مشکلات مربوط به حافظه جدی هستند و بعضی نه. افرادی که تغییرات جدی در حافظه، شخصیت و رفتارشان دارند ممکن است از شکلی از بیماری های مغزی به نام زوال عقل رنج ببرند. زوال عقل توانایی افراد، در انجام کارهای عادی روزمره را تحت تاثیر قرار میدهد. آلزایمر یکی از انواع زوال عقل محسوب می شود.

اصطلاح زوال عقل مجموعه نشانه هایی است که در نتیجه تغییر در کارکرد مغز ایجاد می شود. از جمله نشانه های زوال عقل میتوان به مواردی نظیر پرسیدن مکرر یک سوال، گم شدن در مکان های آشنا، ناتوانی در دنبال کردن جهت ها، سردرگمی درباره زمان، مردم و مکان ها، نادیده گرفتن ایمنی شخصی، بهداشت و تغذیه اشاره کرد. افراد مبتلا به زوال عقل توانایی های خودشان را با سرعت های متفاوتی از دست میدهند.  زوال عقل توسط بعضی شرایط بوجود می آیند. بعضی از این شرایط برگشت پذیر هستند و بعضی دیگر برگشت پذیر نیستند. علاوه براین، بسیاری از بیماری ها ممکن است علائم مشابه بیماری الزایمر را داشته باشند اما مشخصا الزایمر نیستند. برخی از این مشکلات میتوانند درمان شوند.

 شرایط برگشت پذیر می تواند با تب بالا، کم آبی، کمبود ویتامین، تغذیه نامناسب، واکنش بد به دارو، مشکلات تیروئیدی و آسیب به سر بوجود آیند. اینگونه مشکلات می توانند خطرناک باشند و باید سریعا برطرف شوند.

گاهی اوقات فرد دارای مشکلات عاطفی می باشد و این موضوع با زوال عقل اشتباه گرفته می شود. احساس غم، تنهایی، نگرانی و کسالت در میان افراد سالخورده ای که در شرف بازنشستگی هستند یا یکی از اعضای خانواده یا دوستان را از دست داده اند بسیار رایج است. فرایند کنار آمدن با این تغییرات بسیاری از افراد را آشفته و فراموشکار می کند. بار مشکلات عاطفی در این افراد را دوستان، خانواده و همچنین متخصصان روانی می توانند کاهش دهند.

آلزایمر و زوال عقل مالتی فارکتوس دو فرم رایج از زوال عقل در میان افراد سالخورده هستند. این دو فرم از زوال عقل برگشت پذیر نیستند. این یعنی آنها قابل درمان نیستند.در بیماری آلزایمر سلول های عصبی در بعضی نقاط مغز طوری تغییر می کنند که منجر به مرگ تعداد زیادی از سلول ها می شود. علایم بیماری آلزایمر به تدریج ظاهر می شوتد و دائما بدتر می شوند.با پیشرفت بیماری، علائمی نظیر فراموشی خفیف تا مشکلات فکری و ناتواتی در انجام کارهای روزانه ظاهر می شوند. در نهایت بیمار ممکن است نیازمند به مراقبت دائم شود.

در زوال عقل مالتی فارکتوس یک سری از سکته ها یا تغییرات در نحوه رسیدن خون به مغز باعث مرگ بافت مغزی می شوند. مکان وقوع سکته در مغزو شدت سکته ها، میزان شدت بیماری و علائم ظاهر شده را تعیین می کنند. علائم معمولا ناگهان ظاهر می شوند و با سکته های مکرر به طور تدریجی پیشرفت می کنند. در این زمان، درمان آسیبی که به وسیله سکته ها بوجود آمده غیرممکن است. با این حال فرایند درمان برای جلوگیری از سکته های بیشتر، حیاتی است.

تشخیص آلزایمر

افرادی که نگران مشکلات حافظه هستند باید به پزشک مراجعه کنند. اگر پزشک باور داشته باشد که مشکل جدی است، یک ارزیابی کامل فیزیکی، نورولوژیکی و روانکاوی توصیه می شود. یک معاینه کامل حافظه شامل جمع آوری اطلاعات درباره سابقه پزشکی بیمار ازجمله سابقه مصرف دارو، رژیم غذایی و بیماری های گذشته و سلامت عمومی فرد می شود. به دلیل اینکه یک تشخیص دقیق بستگی به در دسترس بودن این اطلاعات دارد، پزشک ممکن است از یکی از اعضای خانواده راجع به بیمار سوال کند.

تست خون و ادرار نیز برای تشخیص مشکل از سوی پزشک به کار گرفته می شود. همچنین، تست توانایی های ذهنی ( تست حافظه، حل مساله، شمارش، و زبان) نیز انجام می شود. سی تی اسکن مغزی نیز برای کمک به پزشک در درمان اختلالات مفید است. اسکن می تواند علائم تغییرات مرتبط با سن را در مغز نشان دهد. یک اسکن دیگر در روزهای بعدی برای دیدن تغییرات بیشتر در مغز نیز ضروری خواهد بود.  

آلزایمر و زوال عقل مالتی اینفارکتوس می توانند همزمان رخ دهند و این موضوع، کار پزشک را برای تشخیص سخت تر می کند. درگذشته دانشمندان اعتقاد داشتند زوال عقل مالتی اینفارکتوس و سایر موارد زوال عقل عروقی، اکثر مشکلات ذهنی برگشت ناپذیر را تشکیل می دهند. اما اکنون بر این باورند که اکثر افراد سالخورده با زوال عقل برگشت ناپذیر از بیماری الزایمر رنج می برند.

درمان بیماری آلزایمر ( زوال عقل )

حتی در صورت تشخیص برگشت ناپذیر بودن زوال عقل، اقدامات زیادی برای درمان و کمک به خانواده بیمار می توان انجام داد. فرد مبتلا به زوال عقل باید تحت  نظر پزشک باشد و مرتبا تحت نظر متخصص اعصاب، روانپزشک، و پزشک خانواده، متخصص داخلی و متخصص امراض پیری قرار گیرد.

برای بعضی افراد که در فازهای اولیه و میانی آلزایمر هستند، به منظور کندکردن روند ظهور علائم ، تاکرین(کونجکس)، دونپزیل(آریسپت)، ریواستیگمین(اکسلون)، و گالانتامین(رازیدین) تجویز می شود. دارویی دیگر به نام ممانتین(نامندا) برای درمان موارد خفیف تا شدید آلزایمر مورد تایید قرار گرفته است. پزشکان معتقدند این خیلی مهم است که برای جلوگیری از سکته های مغزی بیشتر، کنترل فشار خون بالا و درمان کلسترول بالای خون و دیابت و سیگار نکشیدن بسیار ضروری است.

بسیاری از افراد داری زوال عقل احتیاج به دارو برای مشکلات رفتاری ندارند. اما برخی پزشکان ممکن است داروهایی برای کاهش اشفتگی، اضطراب ، افسردگی و مشکلات خواب تجویز کنند.

رفتارهای دردسرآفرین در افراد مبتلا به زوال عقل شایع است. مصرف صحیح و به موقع داروهای تجویز شده به بیماران احساس آرامش می دهد و کار را برای افراد مراقب بیمار هم آسان می کند.

اگرچه هنوز هیچ مکمل غذایی یا رژیمی برای جلوگیری یا درمان زوال عقل یافته نشده است، بهبود رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در جلوگیری از سکته های مغزی بیشتر بازی کند.

افراد خانواده و دوستان می توانند به بیمار کمک کنند تا بتوانند به کارهای روزمره و فعالیت های فیزیکی خود بپردازند و زندگی اجتماعی شان را دنبال کنند. افراد مبتلا به زوال عقل باید دائما راجع به اتفاقات زندگیشان، مانند موقعیت زمانی و مکانی و اتفاقات خانه و دنیای اطراف به روز شوند. تکنیک های کمک به حافظه برای کمک به زندگی روزمره بیماران در مراحل اولیه زوال عقل می تواند بسیار مفید باشد. بعضی خانواده ها پی برده اند که استفاده از یک تقویم بزرگ، لیستی از برنامه های روزانه، یادداشتهایی راجع به اقدامات ایمنی ساده و راهنمایی های نوشتاری درباره چگونگی استفاده از وسایل خانه کمک های بسیار کاربردی برای بیمارانند.

توصیه هایی برای امروز

دانشمندان در تلاش برای یافتن داروهای جدیدی هستند که روزی بتوانند آسیب های زوال عقل را کاهش ، درمان یا از وقوع آنها جلوگیری کنند. با این حال، افرادی که این بیماری ها را ندارند، می توانند حافظه خود را تقویت کنند.

برخی راههای پیشنهادی شامل رفتن به سمت علایقی می شوند که تحریک کننده  فعالیت های فیزیکی و ذهنی می شوند. توجه دقیق به ورزش و تناسب اندام گامی بلند به سوی سلامت ذهن است. محدود کردن مصرف نوشیدنی های الکلی بسیار مهم است، زیرا مصرف زیاد الکل در بلندمدت باعث آسیب های مغزی دائمی می شود.

بسیاری، برنامه ریزی برای انجام کارها را مفید می دانند. از جمله لیست کارهایی که باید انجام شود و استفاده از یادداشت و تقویم توصیه می شود. همچنین می توانبا ارتباط دادن کارها به مفاهیم معنادار مانند اسامی آشنا، ترانه ها و شعرها آن ها را به خاطر سپرد.

استرس، اضطراب و افسردگی می توانند شخص را بیشتر فراموشکار کنند. فراموشکاری ایجاد شده به وسیله اینگونه احساسات با ازبین رفتن آنها از بین می روند. اما اگر این احساسات برای مدت بلند باقی بمانند، مراجعه به یک متخصص ضروری است. درمان در این موارد ممکن است شامل مشاوره، دارو درمانی و یا هر دو باشد.

بعضی تغییرات فیزیکی و ذهنی، همزمان با بالا رفتن سن به طور طبیعی در افراد سالم  رخ می دهند. با این حال، اگر افراد سالخورده، خانواده ها و پزشک آنها زوال عقل را به عنوان یک بیماری و نه یک بخش از فرایند افزایش سن تشخیص دهند، از رنج و درد بسیاری می توان جلوگیری کرد.

به اشتراک گذاری:

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.