آرتروز پسوریاتیک: 10 توصیه برای مبارزه با خستگی

آرتروز پسوریاتیک: 10 توصیه برای مبارزه با خستگی

آرتروز پسوریاتیک: 10 توصیه برای مبارزه با خستگی

در این مطلب پزشکی توصیه هایی برای پیشگیری و رفع خستگی در بیماران مبتلا به آرتروز پسوریاتیک ارائه داده ایم . رژیم غذایی مناسب و ورزش از مهمترین این توصیه ها می باشد .

1- غذای خوب بخورید

حتما شنیده اید که ورودی بد همیشه خروجی بد به همراه دارد. غذایی که مصرف می کنید تاثیر زیادی بر روی سطح انرژی بدن شما دارد. میزان زیادی پروتئین بدون چربی مصرف کنید، نان کامل، میوه تازه و سبزیجات مصرف کنید. از غذاهای پرقند و پرنشاسته که نیروی کوتاه مدت به شما می دهند و بعد ازآن شما را تخلیه کامل انرژی می کنند دوری کنید. پزشک باید میزان آهن و ویتامین D شما را کنترل کند.

" انواع ویتامین دی را بشناسید "

2- تحرک داشته باشید


انرژی مانند پول است: باید آن را خرج کنید تا بیشتر به دست آورید. معنی این جمله این است که باید بدن شما به طور مرتب تحرک داشته باشد. قلبتان را با ورزش های کم فشار هوازی مانند پیاده روی و شنا حرکت دهید. ورزش های افزایش دهنده توان جسمی داشته باشید. ورزشی را انتخاب کنید که دوست دارید، تا بتوانید آن را ادامه دهید. آهسته شروع کنید و میزان آن را به نیم ساعت در روز برای 5  روز در هفته برسانید. اما قبل از شروع برنامه ورزشی جدید با پزشک و فیزیوتراپ خود مشاوره داشته باشد. اگر این کار را صحیح انجام ندهید می تواند علائم بیماری را تشدید کند.

3- محدودیت تعیین کنید

با زیاده روی در حرکت فیزیکی بیماری خود را تشدید نکنید. سرعت خود را کنترل کنید، کارهای زیاد را به اهداف کوچک تقسیم کنید. تحرک کوتاه مدت پر انرژی به همراه کارهای آسان و آرامش بخش داشته باشید.

4- شرایط را برای خواب فراهم کنید

خستگی را با خواب زیاد از بین ببرید. برای ایجاد شرایط یک خواب خوب باید قبل از ساعت خواب شروع کنید:

  • شام را حداقل 3 ساعت قبل از خواب بخورید.
  • از کافئین، نیکوتین و الکل دوری کنید. ممکن است تصور کنید آنها شما را آرام می کنند اما آنها به خواب رفتن و طول زمان در خواب ماندن را برایتان دشوارتر می کنند.
  • برای آرامش بیشتر یک دوش آب گرم بگیرید.
  • قبل از خواب موسیقی آرام گوش دهید یا مطالعه کنید.
  • یک برنامه روزانه داشته باشید: سر ساعت معین بخوابید و سر ساعت معین هم از خواب بیدار شوید.
  • در اتاق تاریک، آرام و خنک بخوابید.

5- مراقب مشکلات خواب باشید

آیا اضافه وزن دارید و یا خیلی خرناس می کنید؟ اختلالی به نام وقفه تنفسی در خواب شما را بیدار نگه می دارد و باعث خستگی شما در روز بعد می شود؟

اگر تصور می کنید به این مشکلات دچار هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. تستی به نام تست خواب وجود دارد و به شما کمک می کند تا بدانید چه چیزی شما را از داشتن یک خواب خوب محروم می کند.

6- فعال باشید

چیزهایی که برای شما انرژی بخش است را پیدا کنید. لیستی از موسیقی های شاد تهیه کنید. در زمان تابش آفتاب بیرون بروید. هنگام کار پیاده روی کوتاه داشته باشید. میوه های تازه و آجیل همیشه همراه خود داشته باشد. به میزان زیادی آب بنوشید تا مغز و بدن شما تشنه نباشند.

7- با پزشک خود صحبت کنید

احتمال دارد خواب آلودگی و خستگی از عوارض داروهای مصرفی باشد. به پزشک خود بگویید که چه میزان احساس خستگی می کنید. خودتان نسبت به تنظیم دوز یا توقف مصرف دارو اقدام نکنید. تغییر در میزان خستگی ممکن است به معنی تغییر در شدت بیماری باشد و ممکن است نیاز به داروی جدید داشته باشید.

8- آسان بگیرید

تقویم خود را با کارهایی که باید انجام شوند پر نکنید. برای کارهایی که از انجام دادنشان لذت می برید وقت بگذارید. عادت کنید تا به کارهایی که شما را خسته می کنند "نه" بگویید. صحبت کردن راجع به خستگی با دوستان و خانواده کار را برای شما بسیار آسان تر می سازد چراکه آن ها هرچه بیشتر از مشکلات شما آگاه باشند، بیشتر می توانند از شما حمایت کنند.

9- راجع به بیماریتان صحبت کنید


خستگی همچنین از علائم افسردگی است که در میان افرادی با سابقه بیماری های مزمن مانند پسوریاتیک آرتروز بسیار شایع است. برای شکستن این چرخه بیماری باید روش های جدید مدیریت استرس و اضطراب را یاد بگیرید. گفتگو درمانی می تواند به افراد در بازیابی انرژی شان کمک کند. تکنیک های مدیتیشن و ایجاد آرامش نیز می توانند بسیار مفید باشند.

10 - توصیه های پزشک را اجرا کنید

التهابی که به همراه آرتروز پسوریاتیک می آید می تواند شما را خسته کند. بدن شما همان مواد شیمیایی را تولید می کند که در زمان ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلانزا تولید می شوند. بنابراین در نحوه و زمان مصرف دارو به توصیه های پزشک گوش کنید تا داروها تاثیر خود را داشته باشند. در غیر این صورت از پزشک بخواهید تا درمان جایگزین ارائه دهد.

ترجمه شده توسط تیم ترجمه ی موسسه خدمات دارویی رضوی

به اشتراک گذاری:

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.