مکمل های گیاهی که نباید مصرف کنید

مکمل های گیاهی که نباید مصرف کنید

مکمل های گیاهی که نباید مصرف کنید

مکمل های گیاهی که نباید مصرف کنید

بنظر می رسد مصرف مکمل های گیاهی بی خطر باشند. به هر حال ما در زمان آشپزی از انواع گیاهان استفاده می کنیم. اما برخی از آنها بی خطر نیستند. مخصوصا اگر شما داروی خاصی مصرف می کنید باید حتما قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

هوفاریقون

این مکمل معروف اغلب برای درمان افسردگی، اضطراب، و مشکلات خواب استفاده می شود. اما می تواند عوارض جانبی نیز همچون سردرد، حالت تهوع، گیجی، و خشکی دهان نیز داشته باشد. علاوه بر این موجب آفتاب سوختگی نیز می شود. و با برخی از داروها نیز تداخل دارد.

کاوا

این مکمل برای اضطراب و بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد. اما ممکن است موجب آسیب کبدی مانند هپاتیت شود. بنابراین در صورت داشتن مشکلات کبدی از مصرف آن اجتناب کنید. اگر الکل می نوشید و یا داروهای دیگری مصرف می کنید، Kava می تواند بسیار خطرناک باشد.

جینکو بیلوبا

افراد اغلب سعی در افزایش حافظۀ خود دارند. برخی از افراد معتقدند جینکو می تواند به گردش خون، عملکرد ذهنی و بیماری های ناشی از ترس از ارتفاع کمک کند اما در عین حال موجب رقیق شدن خون و خونریزی شود. اگر شما داروهایی رقیق کننده خون مصرف می کنید باید از مصرف آن اجتناب نمایید.

آرنیکا

برخی افراد معتقدند مالیدن روغن گیاه آرنیکا بر روی پوست موجب کاهش درد ناشی از کوفتگی، ورم و آکنه شود. برخی دیگر از این مکمل برای کمک به درمان یبوست استفاده می کنند. اما خوردن این گیاه می تواند باعث افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و یا تنگی نفس شود. علاوه بر این می تواند به کبد شما آسیب بزند و یا منجر به کما یا مرگ شود. 

زنجبیل

افراد از زنجبیل برای درمان حالت تهوع ناشی از جراحی، شیمی درمانی و یا بیماری حرکتی استفاده می کنند. در برخی موارد زنجبیل برای درمان آرتروز یا دردهای مفاصل نیز استفاده می شود. اما زنجبیل در لخته شدن خون، ریتم قلب، فشارخون وسطح قندخون می تواند مشکلاتی ایجاد کند. باید قبل از استفاده از آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

Goldenseal

این درمان که در بین بومیان آمریکایی تاریخچۀ طولانی دارد، می تواند برای درمان یبوست و سرماخوردگی عفونت چشم و حتی سرطان مورد استفاده قرار گیرد. اما goldenseal می تواند بر ریتم قلب، لخته شدن خون و یا کاهش فشار خون تاثیر بگذارد. قبل از استفاده از آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آلوئه ورا

مالیدن این گیاه بر روی جای سوختگی و یا زخم می تواند به درمان آن کمک کند. اما برخی افراد که آنرا می خورند با مشکلات ریتم قلب و یا مشکلات کبدی مواجه می شوند. علاوه بر این، اگر مبتلا به دیابت باشید این گیاه موجب کاهش قند خون نیز می شود.

افدرا

این گیاه که تحت عنوان ma huang نیز شناخته می شود، برای هزاران سال در چین تا هند مورد استفاده قرار گرفت و برای درمان سرفه، سردرد و علائم سرماخوردگی مفید بوده است. اخیرا برای کاهش وزن و افزایش انرژی نیز استفاده شده است. اما مطالعات نشان داده اند که احتمال خطرات قلبی و سکته را افزایش می دهد و باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود. سازمان غذا و دارو استفاده از افدرا را بعنوان مکمل غذایی ممنوع کرده است ولی هنوز در برخی دمنوش های گیاهی یافت می شود.

جینسینگ

برخی افراد از این مکمل برای کاهش پیری استفاده می کنند. برخی دیگر در درمان دیابت و افزایش ایمنی بدن و یا تقویت قوای جنسی استفاده می کنند اما ممکن است باعث کاهش قند خون و یا مشکلات دیگری در افراد دارای دیابت شود. بنابراین اگر از داروهای رقیق کنندۀ خون استفاده می کنید از مصرف آن بپرهیزید.

کوهوش سیاه

این مکمل برای درمان علائم یائسگی مانند گرما و عرق شبانه استفاده می شود. برخی از خانم ها برای درمان سندرم پیش ازقاعدگی نیز از آن بهره می برند. اما افرادی با مشکلات کبدی باید در مصرف آن دقت کنند زیرا احتمال ابتلا به التهاب یا شکست را افزایش می دهد. علاوه بر این، خانم های مبتلا به سرطان سینه نیز باید در مصرف آن دقت کنند.

سیر

برخی افراد معتقدند سیر در درمان فشار خون بالا و نشانه های سرما خوردگی موثر است. مطالعات نشان می دهند که سیر باعث کاهش چربی نیز می شود. علاوه بر این برای اغلب افراد بی خطر است. اما سیر موجب رقیق شدن خون می شود که باعث افزایش خطر خونریزی و در نهایت مشکلات قلبی می شود.

ریشۀ شیرین بیان

برخی افراد از آن برای درمان سرفه، زخم معده، برونشیت، عفونت، و گلودرد استفاده می کنندو اما می تواند باعث افزایش فشار خون و مشکلاتی در ریتم ضربان قلب شود. علاوه بر این، اگر مشکلات قلبی دارید حتما قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. مصرف بیش از حد آن برای افرادی با مشکلات کبدی خطرناک است.

گزنه

از این مکمل برای درمان حساسیت، آرتریت، سنگ کلیه ، مثانه و عفونت های دستگاه ادراری استفاده می شود. برخی افراد از آن برای درمان شورۀ سر استفاده می کنند. در صورتی که مشکلات کبدی یا قلبی دارید و یا از داروهای خاصی برای کنترل فشار خون استفاده می کنید از این مکمل پرهیز نمایید.

گل مینا

این مکمل برای درمان میگرن استفاده می شود. برخی افراد از آن برای درمان حساسیت و یا ورم مفاصل نیز استفاده می کنند. با توجه به اینکه گل مینا موجب مشکلاتی در لخته شدن خون نیز می شود، بنابراین اگر مشکلات قلبی و یا اختلالات خونی دارید از مصرف آن اجتناب کنید.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی ، مطالب پزشکی و سلامت

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.