آیا دیابت نوع 2 برگشت پذیر است ؟

آیا دیابت نوع 2 برگشت پذیر است ؟

آیا دیابت نوع 2 برگشت پذیر است ؟

­­­این حقیقت آنقدر خوب به نظر می رسد که باورش سخت است: برگشت پذیری دیابت نوع 2 از طریق ورزش و تغذیه سالم.

در حالیکه برخی تغییرات در "مدیریت دیابت" بسیار کلیدی به نظر می رسند، این که شما بتوانید به عقب برگردید طوریکه دیگر به دیابت مبتلا نباشید موضوعی کاملا متفاوت است و بستگی به مدت ابتلا، شدت آن و ژن های شما دارد.

دیابت چیست و چه عواملی منجر به دیابت می شود ؟

تغییرات اساسی بدهید

دکتر آن آلبرایت می گوید: اصطلاح "برگشت بیماری" به زمانی اطلاق می شود که فرد دیگر به دارو نیازی ندارد اما هنوز باید به منظور دور بودن از عوارض آن به برنامه تغییرات سبک زندگی پایبند باشد. از دست دادن چند کیلو وزن و کنترل وزن می تواند به کنترل قند خون کمک کند. برای برخی رسیدن به وزن مناسب به معنی کاهش نیاز به دارو و در موارد خاص عدم نیاز به مصرف دارو است.

کاهش 5 تا 10 درصدی وزن و بالا بردن میزان ورزش به 150 دقیقه در هفته می تواند در کندکردن و توقف پیشرفت دیابت نوع 2 بسیار مؤثر باشد.

دکتر آلبرایت می گوید: اگر بیشتر روز در حال نشستن هستید و فعالیت ندارید، 5 تا 10 دقیقه فعالیت بسیار خوب است. با علم به این که شما نیاز به فعالیت 30 دقیقه ای در روز دارید، هر کاری که شما را وادار به حرکت کردن می کند انجام دهید.

شواهد

در طول یک پژوهش، افرادی با دیابت نوع 2، به مدت 175 دقیقه در هفته ورزش کردند، کالری مصرفی خود را به 1200 تا 1800 در روز محدود کردند و به طور هفتگی درباره این تغییرات در سبک زندگی آموزش و مشاوره دیدند.

پس از یک سال، 10% از این افراد نیازی به داروهای دیابت نداشتند و یا قند خون آنها تا حدی پایین رسید که دیگر در محدوده قند خون دیابتی نبودند و در مرحله پیش دیابت قرار می گرفتند.

پژوهش برای افرادی که بیشترین کاهش وزن را داشتند، دیابت خفیف داشتند و یا تازه دیابت آنها تشخیص داده شده بود، بهترین نتایج را به همراه داشت.

در این رابطه بخوانید6 راه برای کنترل دیابت نوع 2

خود را سرزنش نکنید

دکتر آلبرایت بیان می کند: در صورتی که رژیم غذایی و فعالیت روزانه خود را تغییر دادید و تغییری در بهبود دیابت خود ندیدید، مقصر شما نیستید. در واقع هر چقدر این تغییرات را زودتر در زندگی خود اعمال نمایید، احتمال بهبود خود را افزایش می دهید.

تنها وزن و سبک زندگی فاکتورهای مهم نیستند بلکه ژنتیک هم در احتمال ابتلای به دیابت نوع 2 مؤثر است. بعضی افراد لاغر نیز به دیابت نوع 2 مبتلا هستند. با این حال وزن و سبک زندگی مواردی هستند که شما توانایی ایجاد تغییر در آن را دارید و عناصر مهم تعیین کننده میزان سلامت شما هستند.

در این رابطه بخوانید : علل دیابت | عوامل و راههای درمان

هدف خود را بشناسید

هدف شما این است: رسیدن به بهترین وضعیت سلامتی خودتان نه شخصی دیگر. رژیم غذایی و ورزش به تنهایی دیابت را در بسیاری از بیماران کنترل می کنند.

دکتر آلبرایت بیان می کنند: اگر تا کنون توانسته اید تغیراتی در سبک زندگیتان ایجاد کنید، این روند را ادامه دهید. اگر نیاز به مصرف دارو دارید، کاری که برای سلامتیان ضروری است را انجام دهید. شما باید از هر درمانی که باعث کنترل قند خون، کنترل فشار خون و کلسترول می شود، استفاده کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.