مصرف چه داروهایی باعث احساس خستگی می شود ؟

مصرف چه داروهایی باعث احساس خستگی می شود ؟

مصرف چه داروهایی باعث احساس خستگی می شود ؟

زمانیکه یک داروی خواب آور  مصرف میکنید انتظار احساس خستگی نیز دارید ، اما سایر انواع داروها نیز ممکن است احساس خستگی به همراه داشته باشند . خستگی یکی از عوارض شایع داروهای نسخه ای و بدون نسخه است .

وقتی داروها در فرد احساس خستگی بوجود می آورند ، اغلب به این علت است که این داروها روی مواد شیمیایی مغز که انتقال دهنده های عصبی نام دارند تاثیر می گذارند . عصب ها از این انتقال دهنده ها برای انتقال پیام به یکدیگر استفاده می کنند . برخی از داروها روی چگونگی احساس خواب یا بیداری تاثیر می گذارند .

داروهایی که باعث احساس خستگی می شوند

برخی از رایج ترین داروهایی که می توانند موجب خستگی می شوند عبارتند از:

*داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامین) مانند دیفن هیدرامین ، بروم فنیرامین (Bromfed, Dimetapp)، هیدروکسی زین (Vistaril , Atarax) و مکلیزین (Antivert)،  برخی از این آنتی هیستامین ها ، در دسته ی قرص های خواب آور نیز هستند.


 • * داروهای ضد اضطراب : بنزودیازپین هاییاز قبیل آلپرازولام (زاناکس) ، کلونازپام (کلونوپین) ، دیازپام (والیوم) و لورازپام (آتیوان) بسته به اینکه کدامیک مصرف می شوند،می توانند برای چند ساعت تا چند روز، باعث احساس گیجی یا ضعف شوند.
 • داروهای فشار خون : بتا بلاکرها ، از قبیل آتنولول (تنورمین) ، متوپرولول تارتارات (لوپرزور) ، متوپرولول سوکسینات (Toprol XL) ، و پروپرانول هیدروکلراید (ایندرال) ، این داروها فعالیت قلب را کاهش می دهند که درنتیجه منجر به احساس خستگی می شوند.
 • داروهای درمان سرطان : انواع مختلف داروهای ضد سرطان با تغییر سطوح پروتئین و هورمون در بدن، باعث احساس خستگی در فرد می شوند. همانطور که این داروها سلول های سرطانی را از بین می برند، به برخی از سلول های نرمال نیز آسیب می رسانند یا باعث از بین رفتن آنها می شوند سپس بدن مجبور به صرف انرژی بیشتری برای ترمیم یا پاکسازی سلول ها می باشد.
 • داروهای گوارشی : داروهای کنترل کننده ی حالت تهوع ، استفراغ یا درمان اسهال ممکن است باعث خواب آلودگی شوند.
 •  *آرام بخش های عضلانی : بیشتر شل کننده های عضلانی مستقیما روی عضلات تاثیر نمی گذارند بلکه روی اعصاب در مغز و ستون فقرات اثر می کنند و باعث ایجاد آرامش در عضلات می شوند. اثرات این داروها بر سیستم عصبی می تواند باعث احساس خستگی در فرد شوند. برخی شل کننده های عضلانی رایج عبارتند از کاریسوپروتول (Soma) و سیکلوبنزاپرین (Flexeril).
 •  *داروهای ضد درد ایپوئیدی:عملکرد اپیوئیدها مانند مواد شیمیایی است که بدن جهت کنترل درد تولید می کند و آندورفین نامیده می شوند .نمونه های معمول آن عبارتند از :
 • مورفین، اکسیمورفون (اوپانا، اوپانا ER)، اکسیکدون(OxyContin، OxyIR)، فنتانیل (Actiq، Duragesic، Fentora)، اکسیدوودون و آسپیرین (Percodan)، اکسی کدون و استامینوفن (Percocet، Roxicet) و هیدروکدون و استامینوفن ( Lorcet، Lortab، Vicodin).
 • داروهای ضد تشنج و ضد صرع :این داروها که داروهای ضد تشنج نیز نامیده می شوند ، بر روی سلول های مغزی یا مواد شیمیایی که برای انتقال پیام ها استفاده می شوند تاثیر می گذارند . برخی از این داروها همانهایی هستند که اضطراب را درمان می کنند، مانند بنزودیازپین ها. سایر داروهای تشنج رایج عبارتند از: کاربامازپین (تگرتول Tegretol XR / ، کرباترول)، فنوباربیتال، فنیتوئین (دیلانتین، فنیتک)، توپیرامات(توپیرامکس)و اسید والپروئیک ( دپاکین ، دپاکوت)

اگر نوع دارویی که شما مصرف می کنید در اینجا ذکر نشده است، برچسب دارو را برای کلماتی مانند "احتمال ایجاد خواب آلودگی "  بررسی کنید . این  توضیحات به شما کمک می کند که بدانید در هنگام مصرف دارو چه انتظاراتی باید از آن داشته باشید .

چه اقداماتی باید انجام دهید

اگر دارویی باعث احساس خستگی شما می شود، مصرف آن را متوقف نکنید. شما می توانید راههای دیگری را برای مبارزه با عوارض جانبی و افزایش انرژی امتحان کنید:

 • ورزش هایی مانند پیاده روی سریع و یا حرکات کششی انجام بدهید .
 • نفس های عمیق بکشید
 • نوشیدنیهای کافئین دار مثل چای یا قهوه میل کنید .

اگر داروی بدون نسخه مصرف می کنید، از دکتر یا داروساز بخواهید که اشکالی از دارو را که می تواند جایگزین شود و باعث احساس خستگی نمی شوند به شما معرفی کنند. حتما اطمینان حاصل کنید که این داروها روی دیگر داروها مصرفی شما تاثیری نداشته باشند.

پزشک می تواند از طریق راهکارهای زیر به شما کمک کند تا خستگی ناشی از مصرف داروهای تجویزی را مدیریت کنید:

 • - داروهایتان را تغییر دهد 
 • - دوز داروهایتان را تغییر دهد
 • - ممکن است بگوید که داروها را در زمان هایی متفاوت ، مثلا عصر یا قبل از خواب مصرف کنید .
 • - ممکن است داروهایی برای احساس هوشیاری و بیداری تجویز کند .

توجه : هیچ دارویی را جهت افزایش هوشیاری ، بدون تجویز پزشک مصرف نکنید .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: دارو خستگی

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.