دو نوع داروی دیابتی که موجب خطر بیماری های قلبی می شود

دو نوع داروی دیابتی که موجب خطر بیماری های قلبی می شود

دو نوع داروی دیابتی که موجب خطر بیماری های قلبی می شود

دو نوع از داروهای دیابت ممکن است سطح قند خون را پایین آورد اما تحقیقات جدید نشان داده که همین داروها می توانند خطر بیماری های قلبی ، سکته قلبی و ایست قلبی را افزایش دهند.

داروهای مورد بحث، سولفونیل اوره و انسولین پایه (بازال) می باشند. سولفونیل اوره موجب می شود انسولین بیشتری در بدن آزاد شود. این داروها بصورت خوردنی مصرف می شوند و از سال 1950 مورد استفاده قرار می گرفتند. انسولین پایه ای بصورت تزریقی مصرف می شد و طوری برنامه ریزی می شد که به تدریج در طول روز آزاد شود.

در حالیکه داروهای جدیدتر و البته گران تر، خطر بیماری های قلبی را تا حد چشمگیری کاهش می دهد. مطالعاتی که توسط دکتر متیو اوبرین (Matthew O'Brien) انجام شد نشان داد که یافته های جدید نمایانگر "تغییرات جدی در درمان دیابت" هستند.

بیشتر بخوانید : دیابت علل، عوامل و راههای درمان آن

در حال حاضر، افرادی که دارای دیابت نوع دوم هستند، داروی متفورمین را مصرف می کنند و اگر نیاز به درمان دیگری داشته باشند اغلب از سولفونیل اوره و انسولین پایه (بازال) استفاده می شود. اما این یافته باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر متیو اوبرین توضیح می دهد: "افرادی که شروع به مصرف داروهای سولفونیل اوره و انسولین پایه نمودند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بیشتری را نشان دادند. بنابراین، اگر داروهای جدید خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد، این داروها باید برای درمان دیابت نوع دوم مورد بررسی قرار گیرند." او استادیار پزشکی داخلی، پیراپزشکی، و طب پیشگیری دانشکدۀ پزشکی دانشگاه نورث وسترن شیکاگومی باشد.

اما این موارد چیزی نیستند که در واقعیت رخ می دهد. دکتر جوئلزونسین (Joel Zonszein)، متخصص غدد درون ریز که مدیر مرکز دیابت بالینی در مونتیفور در نیویورک می باشد، معتقد است تنها 10 درصد از 15 درصد بیماران با داروهای جدید دیابت درمان می شوند.

دکتر جوئلزونسین می گوید: "اغلب بیماران داروهایی که کمتر موثر هستند را دریافت می کنند و ممکن است دچار بیماری های قلبی عروقی شوند."

بر اساس اطلاعات انجمن دیابت آمریکا (ADA)، حدود 12 نوع داروی مختلف برای درمان دیابت وجود دارد.دکتر متیو اوبرین و همکارانش شورع به تحقیق در این مورد نمودند زیرا توافق نظر بر این بود که بسیاری از دارو های مورد استفاده برای درمان دیابت، کاربردی نیستند.

دکتر متیو اوبرین می گوید: "زمانیکه ما افرادی را مبتلا به دیابت نوع دوم تشخیص می دهیم، ابتدا متفورمین را تجویز می کنیم زیرا گروه های متخصص اینگونه پیشنهاد می دهند. اما متفورمین دیگر تاثیر گذار نیست و یا بیمارانی که مشکلات گوارشی دارند، نمی توانند آنرا استفاده کنند. هیچ کس نمی داند بهترین دارو کدام است. ما می خواهیم به دارو های دیگری بپردازیم که فواید بیشتری دارند."

مطالعات بر روی 130000 فرد بالغ که مبتلا به دیابت نوع هستند، و تحت درمان با دارو های ضد دیابتی می باشند انجام شده است. اطلاعات حاصل از بیمه های آمریکا، نشان دهندۀ داده هایی از سال 2011 تا 2015 می باشند. شرکت کنندگان در این مطالعه بین 45 تا 64 ساله بودند و بطور متوسط هر 1.3 سال برای پیگیری بیماری خود مراجعه می کردند.

درمان با دارو هایی که در طبقۀ مهارکننده های DPP-4  (Januvia, Tradjenta, Onglyza)، و مهارکننده های SGLT-2 (Invokana, Farxiga, Jardiance)، و آگونیستها (Byetta, Trulicity, Victoza) قرار دارند، همگی با 20 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند سکته قلبی مفید هستند.

مطالعات نشان می دهد، سولفونیل اوره 36 درصد بیشترعوارض را افزایش می دهد در حالیکه انسولین پایه دو برابر خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد. دکتر اوبرین معتقد است از آنجاییکه این مطالعه مشاهده ای بوده است، نمی تواند ثابت کند که دارو ها و یا مورد دیگری در بیماران موجب ابتلا به بیماری های قلبی می شود. او معتقد است افرادی که انسولین دریافت کردند، دچار بیماری های بیشتری شدند که ممکن است نتایج تحقیق را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه، محققان داده ها را بر اساس چند عامل مختلف مانند سن، قند خون، و بیماری های دیگر کنترل کردند.

دکتر اوبرین معتقد است در عمل باید تغییراتی ایجاد شود. او می گوید: "من فکر می کنم شواهد کافی از تحقیق خود بدست آوردیم و بقیۀ سولفونیل اوره و انسولین پایه دیگر بعنوان گزینه ای برای درمان دوم در نظر گرفته نمی شوند."

دکتر زونسین نیز با این امر موافق است و معتقد است دارو های جدید فواید بیشتری دارند. او پیشنهاد می دهد که این دارو های باید دیر یا زود مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر زونسین می گوید: "من فکر می کنم داروهای جدید دیابت باید از ابتدا و بهمراه متفورمین استفاده شوند. این داروهای جدید به کاهش وزن کمک می کنند. آنها موجب هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) نمی شوند و از بیماری های قلبی عروقی نیز جلوگیری می کنند."

دکتر اوبرین بر این نکته تاکید می کند که هیچ فردی نباید بدون مشورت با پزشک داروهای خود را قطع کند. در عوض، با مشورت با پزشک می تواند به این نتیجه برسد که آیا داروهایی که دریافت می کند برای او مناسب هستند یا خیر. اگر بحثِ پرداخت هزینه های بیمه است، پزشک باید بتواند با شرکت های بیمه مذاکره کند و داروهای جدید دیابت را به آنها معرفی نماید.

مثال هایی از داروهای سولفونیلاوره شامل موارد زیر می باشند:

(chlorpropamide (Diabinese), glimepiride (Amaryl), glipizide (Glucotrol), glyburide (Micronase, Glynase, and Diabeta

کلرپروپامید (دیابینس) ، گلمیپراید (آماریل) ، گلی پیزاید (گلوکوترول) ، گلی بوراید (میکروناز ، گلیناز ، دیابت)

مثال هایی از انسولین پایه شامل موارد زیر هستند:

(glargine (Lantus, Toujeo), detemir (Levemir), degludec (Tresiba

این یافته ها در مجلۀ "JAMA Network Open" منتشر شده اند.

مقالات با موضوع دیابت :
دیابت چیست و چه عواملی منجر به دیابت می شود؟
دیابت ؛ علل، عوامل و راه های درمان آن
 6 راه برای کنترل دیابت نوع 2
دارو درمانی دیابت
10 تأثیر دیابت بر عملکرد بدن
دیابت ؛مراقبت و پیشگیری، نقش ورزش و تغذیه در بیماری دیابت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.