نمودار فشار خون

نمودار فشار خون

نمودار فشار خون

برای پی بردن به معنای فشار خون خود ، جدول زیر را مشاهده کنید .جدول فشار خون برای بزرگسالان در تمامی رده های سنی مناسب است . ( سطح فشار خون بالا با سن تغییر نمی کند)

عدد فشار خون شامل دو عدد است مثلا 140 روی 90

عدد بالایی فشارخون سیستولیک شماست ( بیشترین فشار وقتیکه قلب شما می تپد و خون را با فشار به سرتاسر بدن می فرستد )

عددپایینی فشارخون دیاستولیک شماست ( کمترین فشار زمانیکه قلب شما بین دو ضربان استراحت می کند)

جدول فشارخون که در زیر آمده ، محدوده ی کمترین و بیشترین فشارخون و فشارخون سالم را نشان می دهد .

نحوه ی استفاده از جدول فشار خون :

برای پیدا کردن معنی فشار خون خود ، کافیست عدد بالایی فشارخون (سیستولیک) را در سمت چپ جدول بیابید و سپس عدد پایینی فشارخونتان را در پایین جدول پیدا کنید . محل تلاقی این دو، فشارخون شماست .

اعداد فشارخون چه معنایی دارند ؟

همانطور که در جدول فشار خون ملاحظه می کنید ، تنها پایین تر بودن یا بالاتر بودن یک عدد از میزانی که باید باشد کافیست که فشارخون بالا یا فشارخون پایین محسوب شود .

  • 90 روی 60 یا کمتر : ممکن است فشارخونی پایین داشته باشید .
  • بیشتر از 90 روی 60 و کمتر از 120 روی 80 : فشارخون شما ایده آل و سالم است .
  • بیشتر از 120 روی 80 و کمتر از 140 روی 90 : فشارخون شما نرمال است اما کمی بیشتر از میزانی است که باید باشد ، و باید سعی کنید که فشارتان را پایین بیاورید .

بنابراین :

- اگر عدد بالایی فشارخون شما 140 یا بیشتر است : انگاه ممکن است فشارخون شما صرفنظر از عدد پایینی فشارخون ، بالا محسوب شود .

- اگر عدد پایینی 90 یا بیشتر باشد – انگاه ممکن است فشارخون بالا داشته باشید ، صرفنظر از عدد بالایی

- اگر عدد بالایی 90 یا کمتر باشد – انگاه ممکن است فشارخون پایینی داشته باشید ، صرفنظر از عدد پایینی

- اگر عدد پایینی 60 یا کمتر از 60 باشد – انگاه ممکن است فشارخون تان صرفنظر از عدد بالایی،  پایین محسوب شود .

چگونه فشارخون خود را کاهش دهیم؟

یک سبک زندگی ناسالم ، اغلب اوقات منجر به بالارفتن فشارخون می شود . و هرچه فشارخونتان بالاتر باشد ، خطر سکته قلبی یا حمله قلبی در آینده بیشتر خواهد شد .

اما خبر خوب اینست که اگر فشارخون بالا دارید ، ایجاد تغییراتی سالم در سبک زندگی به پایین آوردن آن کمک می کند . نیاز نیست صبر کنید تا مبتلا به فشارخون بالا شوید و بعد تغییراتی سالم در سبک زندگی خود ایجاد کنید . هرچه بیشتر بتوانید فشارخون خود را پایین بیاورید ، ریسک و خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته را کاهش میدهید .


رژیم فشار خون – کمتر نمک مصرف کنید

مصرف زیاد نمک منجر به بالا رفتن فشارخون می شود ، بنابراین باید تا حد امکان کمتر نمک مصرف کنید . در حقیقت ، برخی افراد که مبتلا به فشارخون بالا هستند قادرند که با قطع مصرف نمک ، برخی داروهای فشار خون را نیز مصرف نکنند .

بیشتر نمک مصرفی تنها آن چیزی نیست که شما به غذا اضافه می کنید ، بلکه در غذاهای آماده مثل نان ، غلات صبحانه و غذاهای آماده وجود دارد .

در هنگام پخت یا صرف غذا ، نمک به غذا اضافه نکنید . هنگاه خرید مواد غذایی ، برچسب های آن را چک کنید و تا حدامکان موارد کم نمک را انتخاب کنید .
در این رابطه بخوانید : بیماریهای ناشی از مصرف نمک


رژیم فشار خون : میوه و سبزیجات بیشتر مصرف کنید

مصرف بیشتر میوه و سبزیجات به کاهش فشارخون کمک می کند .بزرگسالان باید حداقل 5 بخش از میوه و سبزیجات در روز مصرف کنند . یک بخش 80 گرم است یا تقریبا اندازه ی یک مشت.

سعی کنید میوه و سبزیجات متنوع میل کنید . خشک شده ، یخ زده و کنسرو شده خوبست اما مراقب نمک ، شکر و چربی های افزودنی با آنها باشید .

3- رژیم غذایی فشارخون – وزن سالم خود را حفظ کنید

کم کردن وزن ( در صورت نیاز) به کاهش فشارخون کمک می کند و خطر ابتلا به بیماریها را کاهش می  دهد  . بهترین راه برای کاهش وزن اینست که بیشتر غذاهای کم چربی و کم کالری انتخاب کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید .

برای خود هدف های واقع بینانه انتخاب کنید ، تغییرات کوچک را در عادت های غذایی و فعالیت های خود بنحوی انتخاب کنید که بتوانید آنرا در طی عمر ادامه دهید .

4- رژیم غذایی فشارخون : کمتر الکل بنوشید

اگر زیاد الکل می نوشید ، این کار فشارخون تان را در طول زمان افزایش می دهد .بنابراین مصرف الکل را محدود کنید تا از خطرات آن درجهت افزایش فشارخون در امان باشید .

5-  فشارخون و ورزش  - فعالیت بدنی خود رابیشتر کنید

داشتن فعالیت بدنی 30 دقیقه در روز و 5 بار در هفته می تواند قلب شما را سالم نگه دارد و فشارخون شما را کاهش دهد . اگر نمیتواند روزانه 30 دقیقه  در روز برای ورزش زمان بگذارید ، افزایش فعالیت بدنی حتی بمیزان کم نیزمی تواند کمک کننده باشد .


در این رابطه بخوانید : شروع ورزش برای کاهش فشارخون 

به این فکر کنید که چگونه می توانید در زندگی روزمره خود فعالتر باشید . هر فعالیتی که باعث احساس گرم شدن بدن و قدری بیشتر شدن تنفس شود مطلوب است .


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.