مکمل هایی برای سندرم روده تحریک پذیر

مکمل هایی برای سندرم روده تحریک پذیر

مکمل هایی برای سندرم روده تحریک پذیر

آیا فیبر، پروبیوتیک ها، پریبیوتیک ها، و بقیۀ محصولات می توانند سندروم روده تحریک پذیر را درمان کنند؟
سندروم روده تحریک پذیر (IBS) جزو شایع ترین بیماری های روده ای می باشد که به سختی درمان می شود. یک درمان کلی برای همۀ افراد وجود ندارد و تنها چند دارو وجود دارند که بطور خاص برای سندروم های رودۀ تحریک پذیری تهیه شده اند که شامل دردشکم، گرفتگی، التهاب، اسهال، و یا یبوست است. دکتر تیراونا لوداگ (Tieraona Low Dog) متخصص و استاد دانشگاه پزشکی آریزونا معتقد است: " من طور دیگری به این قضیه نگاه می کنم. در پزشکی رایج و معمول، درمان های زیادی ندارم که ارائه دهم بنابراین وارد محدودۀ درمان های طبیعی می شوم." اما این بدان معنا نیست که تمامی درمان های طبیعی می توانند مفید و موثر باشند بلکه در برخی موارد، نتایج تحقیقات نشان داده که باید درمان سنتی را با درمان طبیعی ترکیب کرد. خوب چه درمانی موثر است؟ در اینجا به بررسی پاسخ متخصصان می پردازیم.

 

پروبیوتیک برای سندرم روده تحریک پذیر

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم هایی هستند که باکتری های طبیعی روده را تکمیل می کنند و به تعادل فلور روده کمک می کنند. دلیل موثر بودن پروبیوتیک ها همچنان تحت بررسی است اما برخی از مطالعات نشان دادند که مکمل های پروبیوتیک مخصوصا آنهایی که دارای Bifidobacteriuminfantis هستند، می توانند علائم این سندروم مانند درد شکم ، نفخ، و بی نظمی حرکت روده را کاهش دهند.

پروبیوتیک ها چه هستند ؟

دکتر لارنس شیلر (Lawrence Schiller) متخصص گوارش در دالاس می گوید که او مکمل های پروبیوتیک را با خیال راحت به بیماران توصیه می کند زیرا پروبیوتیک ها نه تنها آسیبی به بیمار نمی رسانند بلکه بسیار مفید نیز هستند. اما شیلر در مورد محصولاتی که در بازار وجود دارند، کمی تردید دارد. او می گوید اغلب مطالعات، در زمینۀ پروبیوتیک ها و سندرم روده تحریک پذیر، تفاوت بین انواع باکتری و دوز را مشخص نکرده اند که این موضوع به مسئله ای بغرنج برای بیمارانی که با قفسه های بزرگی از محصولات لبنی پروبیوتیک در بازار مواجه می شوند، تبدیل شده است. او معتقد است: " شانس رفتن به فروشگاه و یافتن مورد مناسب و موثر بسیار بالاست. بهترین مورد مصرف پروبیوتیک، استفادۀ آن بهمراه ترکیبی از محصولات که شامل باکتری بیفیدوم و نه اسیدوفیلوس یا لاکتوباسیلوس، هستند می باشد."

 

پری بیوتیک برای سندروم روده تحریک پذیر

پری بیوتیک ها موادغذایی غیرقابل هضم می باشند که موجب تحریک رشد و فعالیت میکروارگانیسم ها در روده می شوند. پری بیوتیک ها به طور طبیعی در بسیاری ازغذاها، مانند بلغور جودوسر و سایر دانه های غلات، و همینطور بسیاری از میوه ها و سبزیجات مانند آرتیشو، مارچوبه، پیاز، و موز یافت میشود. مطالعات بالینی نشان می دهد که نتایج کم و بیش متفاوت هستند. یک مطالعه نشان می دهد بیمارانی که ترکیبی از دارو های پیروبیوتیک و پری بیوتیک را مصرف کرده اند بهبودی بیشتری را در دردشکم، نفخ و یبوست داشتند در حالیکه مطالعۀ دیگر نشان می دهد پری بیوتیک ها اصلا موثر نبودند.

 

مکمل های فیبری برای سندرم روده تحریک پذیر

تحقیقات در مورد نقش مکمل های فیبر در درمان علائم سندروم روده تحریک پذیر ،متفاوت است. برخی از مطالعات هیچ فایده ای را نشان نمی دهند، و برخی دیگر نشان از موثر بودن فیبر برای درمان علائم این سندروم مانند نفخ و گازمعده دارند و برخی دیگر نشان می دهند که فیبر محلول به بیماران مبتلا به یبوست و اسهال کمک می کند.

مطالعه ای که اخیرا انجام شده نشان می دهد Psyllium، یک فیبر محلول، باعث کاهش قابل توجه درد در مبتلایان سندروم روده تحریک پذیر در یبوست و یا اسهال می شود. مطالعۀ دیگری نشان می دهد Psyllium تاثیری بر یبوست و درد شکمی ندارد.

شیلر معتقد است بیمارانی که دارای سندروم روده تحریک پذیر هستند، با محصولات دارای پسیلیوم چه بصورت پودر، قرص، صبحانه و یا کلوچه، تا حد زیادی در زمینۀ اسهال و یبوست بهبود می یابند. او معتقد است تفاوت در ایمنی و اثر بخشی آنها وجود ندارد. لوداگ Psyllium را برای یبوست تجویز می کند و اگر یبوست شدت یافت، می توان این دارو را تا زمانی که بدن دارای آب کافی باشد ادامه داد و سپس باید منیزیم سیترات را برای مقابله با اثر متناوب اولیه با پسیلیوم مخلوط کرد. او معتقد است پودر پسیلیوم Psyllium میتواند با مایع مخلوط شود. " علاوه بر این، من به Psyllium بعلت مزایای قلبی عروقی آن علاقه مند هستم.هر فیبر مفیدی که بتوانید مصرف کنید خوب است."

آدامس گوار که یک فیبرمحلول در مواد غذایی است، به درمان سندروم رودۀ تحریک پذیر کمک می کند. دکتر دیوید راکل (David Rakel) دانشکده بهداشت عمومی و پزشکی دانشگاه و یسکانسین می گوید او مکمل هایی را به بیماران تجویز می کند که به هضم غذا کمک کنند. برخی مطالعات نشان می دهند، پلیکربوفیل کلسیم، که یکیدیگر ازفیبرهای محلول است، ممکن است به اسهال، یبوست، درد شکم و نفخ کمک کند. شیلر میگوید که مکمل های پلیکربوفیل کلسیم مدفوع را سخت و نرم میکند و این مکمل برای اسهال خفیف و یبوست مرتبط با سندروم رودۀ تحریک پذیر مفید است.

 

مکمل های گیاهی برای سندروم رودۀ تحریک پذیر

روغن نعناع میتواند علائم اسهال را با کاهش زمان انتقال مدفوع کاهش دهد. تحقیقات در این زمینه کامل و جامع است و گروهی از آنها نشان می دهند که روغن نعناع حتی از داروهایی که برای اسپاسم دستگاه گوارش هستند نیز مفید تر هستند و می تواند بعنوان موثرترین دارو برای بیماران سندروم روده تحریک پذیر که مبتلا به یبوست ملایم یا اسهال باشد، در نظر گرفته شود. راکل معتقد است: "روغن نعناع موثرتر از بسیاری از داروهای شناخته شده برای سندروم رودۀ تحریک پذیر می باشد."

لوداگ می گوید برای بیماران مبتلا به سندروم رودۀ تحریک پذیر، ترکیب بابونه و پکتین موثرتر است. راکل نیز می گوید بابونه کمک می کند تا ماهیچه های کولون آرام شوند.

 

مکمل های ویتامین

مطالعات اندکی وجود دارد که نشان می دهد که بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر از مکمل های ویتامین استفاده می کنند. راکل می گوید: " من هیچ ویتامینی را نمی شناسم که برای سندروم روده تحریک پذیر درمانی مفید باشد." شیلر نیز می گوید رژیم غذایی متعادل باید شامل مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.