راهنمای تصویری فشار خون بالا

راهنمای تصویری فشار خون بالا

راهنمای تصویری فشار خون بالا

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا یا هایپرتنشن (Hypertension) شرایطی رایج می باشد. هر چه سن شما بالاتر رود، احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود. فشار خون بالا، نیرویی است که خون به دیواره های شریان وارد می کند. زمانیکه این فشار بسیار بالا باشد، کارکرد قلب دشوارتر می شود. این امر می تواند به شریان ها آسیب جدی وارد کند. به مرور زمان، فشار خونِ کنترل نشده می تواند سبب بیماری های قلبی و کلیوی شود.

 

نشانه های فشار خون بالا

بیماری فشار خون بالا همیشه بعنوان مرگ خاموش شناخته می شود زیرا در بیشتر موارد نشانه های بیرونی ندارد. این امر بدین معنی است که ممکن است سالها درگیر آن باشید ولی بی خبر باشید. اگر فشار خون بالا درمان نشود، به سرعت به قلب، ریه ها، رگ های خونی، مغز و کلیه آسیب می رساند. فشار خون بالا دلیل اصلی سکته و حملات قلبی در آمریکا می باشد. (سکته قلبی علائم ، عوامل خطر و پیشگیری و درمان )این اعداد چه معنی ای دارند؟

فشار خون طبیعی 80/120 می باشد. اعداد بالاتر در طولانی مدت نشانۀ فشار خون بالا هستند. بالاترین عدد سیستولیک (systolic) نشان دهندۀ فشار وارد شده به قلب در زمان تپش می باشد. پایین ترین عدد دیاسیستولیک (diastolic) نشان دهندۀ فشار وارد شده به قلب در زمان استراحت بین تپش ها است که قلب دوباره پر از خون می شود. ( در این رابطه بیشتر بخوانید : نمودار فشارخون )

فشار خون بالا: علامت خطر

فشار خون بالا همیشه بالاتر از سطح طبیعی یعنی جایی بین 120 و 129 برای فشار systolic و پایین تر از 80 برای فشار diastolic است. افرادی که در این محدوده قرار می گیرند بیشتر از افراد دیگر مبتلا به فشار خون می شوند. پزشک شما ممکن است تغییر سبک زندگی تان را برای بهبود و کاهش این اعداد به شما پیشنهاد دهد.

منطقۀ خطر فشار خون بالا


اگر فشار سیستولیک  بین 130 تا 139 و فشار دیاستولیک بین 80 تا 89 باشد، شما در مرحلۀ 1 فشار خون بالا قرار دارید. فشار سیستولیک 140 و یا بالاتر و یا فشار دیاستولیک 90 و بیشترِ نشان دهندۀ فشار خون مرحلۀ 2 می باشد. البته ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشید. اگر فشار سیستولیک بیش از 180 و فشار دیاستولیک بیش از 120 باشد، دچار بحران فشار خون بالا شده اید که منجر به سکته، حملات قلبی و آسیب به کلیه ها می شود. چند دقیقه استراحت کنید و دوباره فشار خون خود را اندازه گیری کنید. اگر همچنان بالا بود، با اورژانس تماس بگیرید. نشانه ها شامل سردرد های شدید، اضطراب، و خونریزی از بینی می باشند. حتی ممکن است احساس تنگی نفس نیز داشته باشید.

چه افرادی مبتلا به فشار خون بالا می شوند؟

تا سن 45 سالگی مردان نسبت به زنان، بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند و در سن 65 سالگی، فشار خون بالا در زنان بیشتر دیده می شود. اگر اعضای خانواده شما دچار فشار خون هستند، احتمال ابتلای شما به این بیماری نیز بالا می باشد. فشار خون بالا در افراد دیابتی نیز شایع می باشد. اما در بسیاری از موارد، دلیل این امر مشخص نیست. گاهی اوقات بیماری های کلیوی یا بیماری غدد فوق کلیوی می تواند سبب بروز فشار خون بالا شود.

نژاد نیز تاثیرگذار است.

افراد آمریکایی- آفریقایی در سنین پایین بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند. تحقیقات ژنتیکی نشان می دهد این افراد به نمک حساس هستند. رژیم غذایی و وزن اضافه نیز از دیگر عوامل موثر هستند.

به نمک نه بگویید.


از مصرف نمک بپرهیزید و یا حداقل مراقب میزان مصرف نمک خود باشید. نمک می تواند مانع از جذب مایعات توسط بدن شود و این امر فشار زیادی روی قلب وارد می کند و فشار خون را بالا می برد. سعی کنید در روز کمتر از 1500 میلی گرم نمک مصرف کنید. باید برچسب های محصولات و منو ها را با دقت بررسی کنید. غذاهای فرآوری شده شامل نمک زیادی هستند. سوپ و گوشت های کنسروی نیز نمک زیادی دارند.

بر اضطراب خود غلبه نمایید.

اضطراب می تواند منجر به فشار خون بالا شود اما شواهدی بر افزایش فشار خون به علت اضطراب وجود ندارد. برای مدیریت اضطراب، از موارد ناسالم مانند رژیم غذایی نادرست، مصرف الکل، و سیگار کشیدن دوری کنید. تمامی این موارد با فشار خون بالا و بیماری های قلبی در ارتباط هستند.

وزن خود را کاهش دهید.

وزن اضافه روی قلب فشار می آورد و باعث فشار خون بالا می شود. به همین دلیل است که رژیم های غذایی با هدف کاهش فشار خون، کالری کمتری نیز دارند. باید از خوردن غذاهای چرب و شیرین خودداری کنید و به جای آن میوه جات، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و فیبر بیشتری مصرف کنید. حتی کاهش وزن 10 پوندی نیز می تواند مفید باشد.

مصرف الکل را کاهش دهید.

مصرف زیاد الکل می تواند فشار خون شما را بالا ببرد. نوشیدن الکل نباید به بیش از 2 بار در روز برای مردان و 1 بار برای زنان برسد.

کافئین موردی ندارد.

کافئین می تواند شما را عصبی کند. بنابراین آیا کافئین نیز سبب افزایش فشار خون می شود؟ ممکن است برای کوتاه مدت اینطور باشد، اما هیچ ارتباطی بین مصرف کافئین و فشار خون بالا وجود ندارد. می توانید به راحتی این نوشیدنی را برای 1 یا 2 فنجان در روز مصرف کنید.

 

خانم های باردار می توانند به فشار خون بالا مبتلا شوند.

فشار خون بالا در زمان بارداری می تواند در خانم هایی که تا پیش از این فشار خون نداشتند مشکلاتی ایجاد نماید. این مشکل اغلب در نیمۀ دوم بارداری رخ می دهد. بدون درمان، ممکن است منجر به شرایط حادی بنام پره اکلامپسی شود. این بیماری از رسیدن جریان خون و اکسیژن به بدن جنین جلوگیری می کند و به کلیه ها و مغز آسیب می رساند. پس از زایمان، فشار خون به میزان طبیعی می رسد اما ممکن است این شرایط تا چند هفته نیز ادامه یابد.

داروها نیز ممکن است سبب افزایش فشار خون شوند


داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا جزو داروهایی هستند که سبب افزایش فشار خون می شود. بقیۀ داروها شامل ضد درد و ضد التهاب های غیر استروئیدی ، استروئید ها، قرص های رژیمی، قرص های ضد بارداری و برخی از پره اکلامپسی ها نیز سبب افزایش فشار خون می شوند. اگر فشار خون بالایی دارید، از پزشک خود بخواهید داروها و مکمل های مناسب برای شما تجویز کند.

پزشکتان نیز میتواند سبب فشار خون بالا شود.

ممکن است فقط در مطب پزشک، فشار خون بالا داشته باشید. این امر ممکن است دلایل عصبی داشته باشد. ممکن است گاهی فشار خونتان بالا رود و بعد به حالت طبیعی برگردد. این امر می تواند سبب شود در آینده به این بیماری دچار شوید. برای اینکه از این امر مطمئن شوید، فشار خون را در منزل اندازه گیری کنید، و سپس با پزشک خود مشورت نمایید. دستگاه فشار سنج خود را نیز نزد پزشک ببرید تا بررسی نماید.

فشار خون بالا ممکن است در کودکان نیز رخ دهد.


اگرچه فشار خون بیشتر در افراد بزرگسال رخ می دهد، اما ممکن است کودکان را نیز درگیر کند. فشار خون طبق سن، قد، و جنسیت کودک تغییر می کند. در صورت وجود نگرانی، پزشک شما را مطلع خواهد کرد. کودکانی که اضافه وزن دارند، از بیماری های خانوادگی رنج می برند. کودکان آمریکایی- آفریقایی نیز مستعد ابتلا به فشار خون بالا می باشند.

 

سعی کنید رژیم غذایی خود را کنترل کنید.

با تغذیۀ بهتر می توانید فشار خون خود را کنترل نمایید. برای کنترل فشار خون، از میوه ها، سبزیجات، غذاهایی با غلات کامل، مواد لبنی کم چرب، ماهی، مرغ  و آجیل استفاده نمایید. سعی کنید از گوشت قرمز، چربی های اشباع شده و شیرینی ها دوری کنید. کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی نیز می تواند مفید باشد.

فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

انجام فعالیت بدنی بیشتر می تواند فشار خون را پایین آورد. افراد بالغ باید حدود 150 دقیقه فعالیت سبک بدنی در هفته انجام دهند. این فعالیت می تواند شامل باغبانی، پیاده روی سریع، دوچرخه سواری، و یا ایروبیک شود. حداقل دو روز در هفته فعالیت هایی برای قدرتمند کردن ماهیچه ها انجام دهید. سعی کنید تمامی ماهیچه هایتان را حرکت دهید.

ادرار آور ها آب اضافی را خارج می کنند.

این موارد که قرص آب نیز نامیده می شوند، زمانیکه رژیم و ورزش تاثیرگذار نباشد مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص ها به بدن کمک می کنند سدیم و آب اضافی را خارج کند و از این طریق فشار خون را کاهش دهد. البته موجب افزایش ادرار می شوند. بعد از مصرف ممکن است احساس از دست دادن ماهیچه، ضعف در پاها و خستگی داشته باشید. برخی از این قرص ها نیز سبب افزایش قند خون در افراد دیابتی می شوند. اختلال نعوظ نیز یکی از اثرات جانبی نادر می باشد.

 

مسدود کننده های بتا می توانند فشار خون را پایین آورند.

این داروها ضربان قلب را کاهش می دهند که به این معنی است قلب شما می تواند آرام تر کار کند. علاوه بر این، این داروها بیماری های قلبی مانند ضربان قلب غیر طبیعی یا آریتمی را بهبود می دهند. پزشک ممکن است این داروها را به همراه داروهای دیگر تجویز نماید.عوارض جانبی این داروها شامل بیخوابی، گیجی، خستگی دستان و پاهای سرد و اختلال نعوظ می شود.

 

مهارکننده های ACE سبب بهبود علائم می شوند.


این داروها می توانند میزان آنژیوتانسین II (ماده ای که رگهای خونی را منقبض و منبسط می کند) را کاهش دهد، در نتیجه شریان هایی راحت و باز خواهید داشت و فشار خون کاهش می یابد و کارکرد قلب را بهبود می بخشد. اثرات جانبی شامل سرفه های خشک، خارش پوستی، گیجی و سطح پتاسیم بالا می شود. در زمان استفاده از این داروها نباید باردار باشید.

 

ARB همه چیز را بهبود می بخشد.

این داروها بجای کاهش میزان آنژیوتانسین II، گیرنده های آنژیوتانسین را مسدود می کنند. ARB ها هفته ها طول می کشد تا تاثیرگذار باشند. اثرات جانبی احتمالی شامل گیجی، گرفتگی ماهیچه ها، بی خوابی و سطح بالای پتاسیم می شود. در زمان استفاده از این داروها نباید باردار باشید.

 

مصرف مسدود کننده های کلسیم فرآیند را کند تر می کند.

کلسیم سبب اقباض قوی ترِ قلب می شود. این داروها حرکات قلب را کند تر می کنند. این امر سبب می شود خون به آرامی در شریان ها حرکت کند. این دارو ها می توانند سبب گیجی، تپش قلب، تورم مچ پا و یبوست م شوند. این داروها را با غذا یا شیر مصرف کنید. سعی کنید از مصرف آب انگور یا الکل به دلیل ایجاد برخی فعل و انفعالات احتمالی اجتناب نمایید.

 

داروهای دیگر می توانند مفید باشند.

بازکننده های عروق، مسدود کننده های گیرنده آلفا و آگونیست های مرکزی می توانند به جریان خون در رگها کمک کنند. عوارض جانبی آن ها شامل گیجی، ضربان قلب سریع، سردرد و یا اسهال می باشد. ممکن است پزشک این دارو ها را در صورتیکه داروهای فشار خون بی تاثیر بودند، تجویز کند.

 

درمان های مکمل نیز می تواند گزینه ای دیگر باشد.

مدیتیشن می تواند فشار خون را کاهش دهد و بدن را در حالت استراحت قرار دهد. یوگا، تایچی و تنفس عمیق می تواند موثر باشد. این تکنیک های آرامش بخش را با ورزش و رژیم غذایی همراه کنید تا بیشترین تاثیر را دریافت نمایید. این نکته را به یاد داشته باشید که درمان های گیاهای می تواند با داروهای شیمایی تداخل پیدا کند. برخی از گیاهان فشار خون را بالا می برند. قبل از استفاده از این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

 

زندگی با فشار خون بالا


فشار خون بالا
می تواند در کل زندگی ادامه یابد. به یاد داشته باشید که همیشه فشار خون خود را بررسی کنید. اگر فشار خون را تحت کنترل داشته باشید می توانید از خطر سکته، حملات قلبی، و بیماری های کلیوی در امان باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
  • امید شاهملکی | 1399/09/04

    باسلام حدودا 7سال میشه که فشار بالای دارم صبح دو تا شب دوتا قرص لوزان -اچ. مصر ف دارم ولی بیشتر اوقات فشارم روی 17روی10هست همیشه سردرد دارم روزی دو تا کاپتوپریل هم میخورم ولی هیچ تاثیری نداره خواهش میکنم راهنمایم کنید ممنون

    پاسخ خانم دکتر مشیری:

    با سلام
    فشار خون یک بیماری مزمن و موزی میباشد .علائم و فشارخون شما نشانگر آن است که دارو های مصرفی شما جهت کنترل فشارخونتان کافی نمیباشد. لذا بهترین کار مراجعه به متخصص قلب جهت انتخاب داروهای بهتر جهت درمان شما میباشد.