درمان سرماخوردگی یا تب کودکان

درمان سرماخوردگی یا تب کودکان

درمان سرماخوردگی یا تب کودکان

چگونه می توانید تب یا سرماخوردگی فرزندتان را درمان کنید؟

می توانید از این راهنمای پرسش و پاسخ سریع استفاده کنید و درمان مناسبی برای سرماخوردگی فرزندتان بیابید. در این راهنما می آموزید که چگونه با استفاده از داروهای خانگی در صورت لزوم، تب را کاهش دهید، از آب ریزش بینی جلوگیری کنید، گلو درد را بهبود بخشید، و یا بقیۀ علائم سرماخوردگی را رفع کنید. اگر فرزند شما زیر یک ماه سن دارد، قبل از استفاده از هرگونه دارو با پزشک خود مشورت کنید.

اگر فرزندم تب کرد چه کنم؟

متخصصان اطفال معتقدند وقتی تب به 38 درجه یا بیشتر برسد خطرناک است. اگر فرزند شما تب دارد و زیر 6 ماه است، سایر علایم بیماری را دارد، تب او بیش از دو روز طول کشیده است و یا واکسن نزده است، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. در بقیۀ موارد اگر از داروهایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن کودکان استفاده کنید موردی ندارد. هیچگاه از آسپرین برای کودکان استفاده نکنید زیرا خطر ابتلا به سندرم ری (Reye's syndrome) نوعی بیماری نادر و جدی که به مغز و کلیه آسیب می زند وجود دارد.

 

برای پایین آوردن تب فرزندم چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟

یک اسفنج خیس و کمی آب ولرم می تواند کمک کننده باشد. هیچگاه از آب سرد، یخ، و یا الکل استفاده نکنید. لباس های فرزندتان را کمتر کنید و روی او پتو نکشید. به دنبال نشانه های کمبود آب باشید. اگر پوشک فرزندتان خشک بود، دهان و زبانش خشک شد، بخوبی غذا نمی خورد و یا لکه های قرمز تیره یا بنفش در پوستش مشاهده کردید، حتما بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. برای کودکانی با سن بالاتر، اگر کمبود آب رخ دهد، دفع ادرار کافی انجام نگیرد ، در نوشیدن مایعات مشکل داشته باشند و یا بدن به صورت طبیعی کار نکند باید به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید با متخصص اطفال تماس بگیرم؟

جدا از تب و کمبود آب، باید بدانید چه زمان هایی با متخصص اطفال خود تماس بگیرید. اگر فرزندتان کوچکتر از 12 ماه است و فکر می کنید دچار سرماخوردگی شده است، بخوبی آب نمی نوشد و یا در هنگام دفع ادرار دچار مشکل است می توانید با پزشک تماس بگیرید. اگر مادۀ مخاطی سبز یا زرد رنگ مشاهده کردید و یا ترشح مایع از چشمان کودک باید با پزشک تماس بگیرید. حتی اگر تب برای 2 روز یا بیشتر ادامه یافت نیز با پزشک خود تماس بگیرید. اما در صورت مشکلات تنفسی، بیماری حاد، و یا اجتناب از مصرف دارو حتما با پزشک تماس بگیرید.

آیا سوپ مرغ واقعا به درمان سرماخوردگی فرزندم کمک می کند؟

بله. برخی از مطالعات نشان داده اند سوپ مرغ می تواند سبب کاهش التهاب شود. اگر هیچ فایدۀ دیگری نیز نداشته باشد، می تواند به درمان کمبود آب کمک کند. علاوه بر این می توانید از مایعات دیگر مانند آب، شیر و یا محلول الکترولیت نیز استفاده کنید. یکی دیگر از درمان های خانگی مفید، بخور برای باز کردن مجراهای تنفسی می باشد. مالیدن قفسۀ سینه با جوهر نعناع خشک می تواند در تخلیۀ خلط موثر باشد. قطره های بینی یا ژل های مخصوص نیز مفید هستند. از بخور درمانی برای کودکان زیر 2 سال استفاده نکنید.

چه چیزی به درمان گلو درد و سرفه کمک می کند؟

اغلب گلودرد ها به علت سرماخوردگی رخ می دهند و 4 تا 5 روز طول می کشند. برای کودکان بالای 2 سال، از چای بدون کافئین و آب با یک دوم قاشق چایخوری عسل و لیمو استفاده کنید. می توانید 1 قاشق چایخوری عسل گندم سیاه را به تنهایی استفاده کنید که برای کودکان بالای 1 سال مفید است. به کودکان زیر 1 سال عسل ندهید. برای کودکان 6 ساله یا بالاتر، قرص هایی که به شکل شکلات یا آبنبات هستند می توانند در درمان درد موثر باشند. غرغره کردن آب گرم و نمک نیز برای درمان گلو درد و سرفه مفید است. گلودردهای عفونی (استرپتوکوکی) بصورت ناگهانی رخ می دهد و به همراه نشانه های سرماخوردگی نیست. درصورتی که حدس می زنید فرزندتان این نوع گلودرد را دارد، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است کودک نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد.

فرزند من از چه سنی می تواند دارو های سرماخوردگی یا سرفه را مصرف کند؟

برای کودکان زیر 4 سال از داروهای بدون نسخه برای درمان سرماخوردگی استفاده نکنید. مطالعات مختلفی نشان داده اند که داروهای OTC در درمان علائم بیماری در کودکان کم سن موثر نیستند. در واقع، آنها اثرات مخرب و جدی بر کودک دارند. برای درمان علائم سرماخوردگی، می توانید از مایعات فراوان، اسپری بینی و یا مرطوب کننده استفاده کنید.

زمانیکه فرزندم سرماخورده است و یا سرفه می کند، آیا می توانم از داروهای دیگر استفاده کنم؟

داروها را مطابق با علائمی که فرزندتان نشان می دهد، انتخاب کنید. بنابراین استفاده از یک دارو که مرتبط با نشانه های بیماری فرزندتان باشد مناسب است. برای جلوگیری از مصرف داروی بیش از حد، از نحوه مصرف دارو آگاهی یابید، از وسایل اندازه گیری میزان دارو که در جعبۀ دارو قرار دارد استفاده نمایید و از داروهایی که برای بیماری هایی غیر از بیماری فرزندتان تجویز شده اند استفاده نکنید. بعنوان مثال از داروی سرماخوردگی برای درمان گلو درد استفاده نکنید.

اگر از دو دارو استفاده می کنید، میزان دارو را دو برابر نکنید.

اطمینان حاصل کنید که اگر به فرزند خود دو داروی مختلف می دهید، این دارو ها با یکدیگر تداخل نداشته باشند. بعنوان مثال، بسیاری از داروهای سرماخوردگی که برای کودکان تجویز می شود حاوی استامینوفن می باشد که دقیقا شبیه به تایلنول است. به همین صورت، داروهای مربوط به سرفه، ممکن است شامل مواد دیگری برای درمان گرفتگی باشند. بنابراین اگر به محتویات داروها دقت نکنید، ممکن است بصورت ناخودآگاه میزان مصرفی آنها را چند برابر کنید. سعی کنید قبل از استفاده از هر دارویی، توضیحات آنرا با دقت مطالعه نمایید تا از خطر مصرف بیش از حد جلوگیری شود.
توصیه می شود این مطلب را نیز بخوانید : 9 راه برتر برای جلوگیری از تداخلات دارویی مرگبار

ضد گرفتگی یا خلط آور، چه دارویی را چه زمانی مصرف کنم؟

داروهای ضد گرفتگی، می توانند مجراهای بینی را باز کنند. آنها بصورت قطره های بینی و یا داروهای دهانی موجود هستند. قطره های بینی نباید در روز بیش از 2 تا 3 بار مصرف شوند.اکسپکتورانت های مربوط به سرفه، ممکن است برای درمان خلط های سطحی موثر باشند و بنابراین سبب سرفه می شوند. فرزند شما باید به میزان کافی آب بنوشد تا این دارو اثر کند. داروهای ضد سرفه نمی توانند سبب کم شدن خلط شوند. حتی اگر سرفۀ زیاد سبب می شود فرزند شما در شب بیدار شود، نباید در صدد رفع سرفه باشید. و نباید به کودکان زیر 4 سال، داروهای سرماخوردگی بدهید.

چگونه میزان دقیق دارو را تعیین کنم؟

داروهای OTC باید بر اساس سن و وزن فرزند شما باشند. سعی کنید بخش هشدار مربوط به داروها را مطالعه نمایید تا از اثرات جانبی که ممکن است پیش آید خودداری نمایید. به کلمات خلاصه شده مانند Tbsp (قاشق غذاخوری)، Tsp (قاشق چایخوری)،oz. (اُنس)، ml. (میلی لیتر)، و mg. (میلی گرم) دقت کنید. تمامی این موارد اندازه های مختلفی هستند و از ابزار اندازه گیری که در جعبۀ دارو قرار دارد استفاده کنید. برای درمان تب با دارو، از استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کنید. سعی نکنید این دو دارو را با هم مصرف کنید.

آیا باید فرزندم را برای مصرف دارو از خواب بیدار کنم؟

استراحت یکی از بهترین داروهای سرماخوردگی است، بنابراین اجازه دهید فرزندتان بخوابد. اگر خوابیدن فرزندتان موجب می شود دارویی در زمان خودش مصرف نشود، مسئله ای نیست. سعی کنید در زمانی که بیدار شد، داروی بعدی را به او دهید و یا اینکه تا صبح صبر کنید. اگر فرزند شما از داروهای OTC (بدون نسخه) برای بیش از 3 روز استفاده می کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا اگر از قاشق های غذاخوری که در آشپزخانه موجود هستند استفاده کنم، تفاوتی دارد؟

بله. برای اطمینان سعی کنید از قاشق غذاخوری استفاده نکنید زیرا این قاشق ها ممکن است در اندازه های مختلفی باشند. اگر در جعبۀ داروها، ابزار اندازه گیری یا قاشقی وجود دارد سعی کنید حتما از آنها استفاده کنید اما در صورتیکه این ابزار اندازه گیری در جعبۀ دارو وجود نداشت، می توانید از قاشق ها یا فنجان های اندازه گیری در آشپزخانه استفاده کنید. به اینصورت میزان دقیق و صحیح از دارو مصرف می شود.

اگر فرزندم استفراغ کند، آیا باید باز هم دارو را مصرف کند؟

خیر. اگر فرزند شما دارو یا شربت را بالا بیاورد، نیازی نیست که دوز بعدی را به او بدهید. اما اگر مطمئن نیستید که آیا دارو را کاملا مصرف کرده یا نه، ممکن است با خوراندن مجدد دارو به او، دوز دارو را ناخواسته افزایش دهید. بجای اینکار با پزشک متخصص تماس بگیرید و از او راهنمایی بخواهید. اگر فرزند شما از طعم و مزۀ دارویی خوشش نمی آید، می توانید از داروساز بپرسید که آیا راهی برای طعم دار کردن این دارو وجود دارد یا خیر.

آیا اگر در منزل داروی کودکان را در اختیار نداشتم، می توانم از نصفِ داروی بزرگسال استفاده کنم؟

هیچگاه داروهای بزرگسال را به کودکان ندهید. بسیاری از داروها برای کودکان بصورت مخصوص آماده می شوند. تنها از محصولاتی استفاده کنید که برچسب مورد استفاده برای کودکان، یا اطفال را دارند.

 

داروی OTC را "آبنبات" ندانید

کودکان، مخصوصا کودکان خردسال مایل به تقلید از بزرگسالان هستند. این موارد را رعایت کنید:

  • - داروهای خود را جلوی چشم کودکان مصرف نکنید.
  • - هیچگاه نام آبنبات را به داروها را نسبت ندهید.
  • - از داروهای شیرین مانند ویتامین بعنوان جایزه استفاده نکنید. می توانید بعد از مصرف داروهای تلخ، از آبمیوۀ دلخواه فرزندتان بعنوان جایزه استفاده کنید.

ترجمه شده توسط تیم ترجمه موسسه خدمات دارویی رضوی
وبسایت موسسه خدمات دارویی رضوی| اطلاعات دارویی ، اخبار و مطالب پزشکی و سلامت
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.