پاسخ به سوالاتی درمورد تری گلیسرید بالا

پاسخ به سوالاتی درمورد تری گلیسرید بالا

پاسخ به سوالاتی درمورد تری گلیسرید بالا

چرا تری گلیسرید بالا خطرناک است؟

پاسخ : 

تری گلیسرید بالا می تواند خطر سکه مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد ( مخصوصا وقتی که شما سطح HDL کمی داشته باشید). علاوه بر این تری گلیسرید بالا می تواند خطر و احتمال ابتلا به دیابت را افزایش دهد. در اینجا چند مورد وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

  • اگر مقدار تری گلیسرید شما بین 151 و 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد شما در معرض خطر هستید.
  • اگر مقدار تری گلیسرید شما بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد احتمال ابتلا به بیماری قلبی شما بالاتر است.
  • اگر مقدار تری گلیسرید شما بیش از 500 میلی گرم در دسی لیتر باشد پزشک ممکن است علاوه بر مراحل درمانی دیگری که قبلا انجام داده اید برای شما دارو تجویز کند. 


سطح تری گلیسیرید من باید چه مقدار باشد؟

پاسخ :

پزشک شما ممکن است مقدار 150 میلی گرم در دسی لیتر را به شما توصیه کند و اخیرا انجمن قلب آمریکا بیان کرده است که سطح پایین تر از این مقدار برای سلامتی بهتر است ( این سطح باید کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر باشد)

شما هر چند وقت یکبار باید سطج تری گلیسرید و کلسترول خود را بررسی کنید؟

پاسخ :

افراد 20 سال یا بزرگسالانی که سن بالاتری دارند باید هر 5 سال سطح کلسترول و تری گلیسرید خود را بررسی کنند. اما در صورتی که پزشک شما یک عامل خطرناک خاص (مانند دیابت، فشار خون بالا، چاقی یا سابقه خانوادگی بیماری قلبی) را در شما مشاهده کند ممکن است به شما پیشنهاد دهد که تعداد دفعات بیشتری چکاپ را انجام دهید.

 

چرا شما باید سطح کلسترول خود را تحت نظر داشته باشید؟

پاسخ :

به خاطر داشته باشید که کلسترول شما تنها یک راهنمای عمومی است که در یک شخص ممکن است کلسترول عادی باشد و در شخص دیگر نباشد. پزشک شما سطح کلسترول شما را همراه با سایر عوامل خطر زا در نظر می گیرد تا یک استراتژی خاص را برای شما توسعه دهد. کلسترول شما ممکن است به سن، سابقه بیماری قلبی خانوادگی و اینکه عوامل خطرزای دیگری مانند فشار خون بالا و مشکلات چاقی وجود دارد یا نه بستگی پیدا کند. نتایج حتی ممکن است بع آزمایشگاهی که یک پزشک استفاده می کند بستگی داشته باشد. همیشه از پزشک خود بخواهید که به شما در تفسیر نتایج آزمایش کمک کند. 

 

گزارش پنل چربی حاوی چه اطلاعاتی است؟

پاسخ :

یک گزارش معمولا شامل آیتم های زیر است:

کلسترول کلی: تخمینی از کل کلسترول موجود در خون است ( برای مثال کسترول خوب HDL و کلسترول بد LDL). بنابراین کلسترول کلی بالاتر ممکن است به علت سطح بالای HDL باشد که خوب است و یا به علت سطح بالای LDL باشد که بد است. بنابراین تفکیک این دو از هم بسیار مهم است. 

  • تری گلیرسید: یک نوع چربی خون است.
  • لیپوپروتئین پرچگالی (HDL): کلسترول خوب است که از شما در مقابل بیماری های قلبی محافظت می کند. 
  • لیپوپروتئین کم چگالی (LDL): کلسترول بد است و مهمترین عامل مسدود شدن عروق می باشد.

منبع از رفرنس پزشکی Understanding Your Cholesterol Report WebMD| بررسی شده توسط جیمز بکرمن در 5 ستامبر 2018


من برای کاهش تری گلیسرید خود چه کاری می توانم انجام دهم؟

پاسخ :
تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی، ورزش، کاهش وزن روش های موثری برای بهبود سطح تری گلیسرید شما می باشد. برای یک رؤیم غذایی مناسب که به کاهش سطح تری گلیسرید شما کمک می کند از پزشک خود کمک بگیرید. اگر شما سیگار می کشید پیشنهاداتی که به شما کمک می کند آن را ترک کنید را دریافت کنید. اگر مقدار تری گلیسرید شما خیلی بالا باشد به احتمال زیاد برای رسیدن این سطح به یک محدوده طبیعی باید دارو مصرف کنید. 

 

مصرف چه غذاهایی باعث افزایش سطح تری گلیسرید خون من خواهد شد؟

پاسخ :

خوراکی های " سفید: مانند شکر، نان، پاستا یا ماکارونی و سیب زمینی می توانند باعث افزایش سطح تری گلیسرید شما شود. گوشت قرمز، کره و پنیر حاوی چربی های افزایش دهنده تری گلیسرید هستند. همچنین الکل می تواند سطح تری گلیسرید شما را افزایش دهد.

 

چه ورزشی ممکن است تری گلیسرید من را کاهش دهد؟

پاسخ :

هر نوع ورزشی (به ویژه تمرینام هوازی مانند پیاده روی سریع یا دوچرخه سواری یا پیاده روی و شنا در استخر) مفید است.

 

برای تری گلیسرید بالای خود تا چه مدت باید دارو مصرف کنم؟

پاسخ :

بستگی دارد. شما ممکن است برای دور نگه داشتن سطح تری گلیسرید خود از منطقه خطر نیاز به دارو داشته باشید. با توجه به رفتارها و عادات سالمی که پزشک شما تجویز می کند، شما می توانید با پزشک خود مشورت کنید تا مقدار داروی کمتری را مصرف کنید و یا کلا مصرف دارو را قطع کنید. 


در صورتی که از ورزش کردن نفرت دارید اما نیاز به درمان تری گلیسرید بالای خود دارید باید چه کار کنید؟

پاسخ :

اگر شما یه ورزش راحت و لذت بخش را انتخاب کنید احتمالا تمایل بیشتری به ورزش کردن پیدا می کند. همچنین کار با افرادی که اهداف مشترکی با شما دارند می تواند کمک کننده باشد. در صورتی که درد دارید پزشک شما می تواند درمان فیزیکی را تجویز کند. در صورتی که تحت بیمه درمانی هستید بیمه می تواند بخشی از هزینه های پزشکی شما را پوشش دهد. اگر بیمه  درمان فیزیکی را پوشش نمی دهدمی توانید از مربیان شخصی برای طراحی یک روش سفارشی برای ورزش استفاده کنید و روی سبک زندگی شما کار کند. 


در صورتی که باید یک رژیم غذایی سخت بگیرید اما نیاز به درمان تری گلیسرید بالای خود دارید باید چه کار کنید؟

پاسخ :

سعی کنید یک رویکرد جدید را به پلات خود اضافه کنید: نیمی از آن را با سبزیجات و میوه پر کنید و یک جهارم را با دانه هایی که فیبر بالایی دارند مانند برنج قهوه ای و یا کوینولا پر کنید. چند اونس گروتئین ( ماهی، مرغ، گوشت بدون چربی یا لوبیا) را به یک چهارم آخر اضافه کنید. از سیر کم چرب، ماست یا پنیری لذت ببرید. شما می توانید با یک مشاور حرفه ای مشورت کنید. از پزشک خود بخواهید که شما را به یک متخصص تغذیه معرفی مند تا بتواند به شما در برنامه ریزی متعادل رژیم غذایی کمک کند.

 

اگر فراموش می کنید که دارو مصرف کنید اما نیاز به درمان تری گلیسرید بالای خود دارید باید چه کنید؟

پاسخ :

سعی کنید قرص های خود را به صورت هفتگی در یک ظرف یا جعبه قرص قرار دهید و آن را پیشخوان آشپزخانه نگه دارید. سعی کنید داروی خود را هر روز در زمان خاصی مصرف کنید ( به عنوان مثال همراه باا صبحانه یا شمام). یک برنامه یادآور را روی گوشی همراه خود نصب کنید و یا آن را در تقویم یادداشت کنید. اگر زیاد مسافرت می روید یک یادداشت را به چمدان خود بچسبانید تا هنگام مسافرت های بعدی به شما یادآوری کند که باید داروهایتان را با خود ببرید. 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.