تشخیص ، مدیریت و درمان بیماری لوپوس (بخش دوم)

تشخیص ، مدیریت و درمان  بیماری لوپوس (بخش دوم)

تشخیص ، مدیریت و درمان بیماری لوپوس (بخش دوم)

انواع لوپوس

هنگامی که صحبت از لوپوس می شود، معمولاً منظور لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) یعنی رایج ترین و جدی ترین نوع آن است. اما انواع دیگری نیز وجود دارد. لوپوس اریتماتوز جلدی - که به آن لوپوس دیسکوئید نیز گفته می شود – تنها محدود به پوست است و باعث صدمه به سایر اندام ها که گاهی با SLE رخ می دهد نمیشود. شایع ترین علامت آن یک راش دایره ای شکل است. لوپوس سیستمیک ناشی از دارو در افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند باعث علائم موقتی لوپوس می شود.

درمان های دارویی لوپوس

درمان های دارویی لوپوس

روش هایی برای کنترل علائم لوپوس وجود دارد. این درمان ها شامل کرم های کورتیکواستروئیدی برای بثورات جلدی و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) برای درد مفاصل و تب است.

داروهای ضد مالاریا می توانند به مبارزه با درد مفاصل ، زخم و بثورات کمک کنند. کورتیکواستروئیدها ممکن است به  صورت خوراکی (قرص) مصرف شوند و در موارد شدید به صورت داخل وریدی تجویزمی شوند.

داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند، ممکن است برای افراد مبتلا به لوپوس شدید مفید باشند .

خودمراقبتی در بیماری لوپوس

خود مراقبتی در بیماری لوپوس

ایجاد برخی تغییرات در روند زندگی می تواند به کاهش دوره های اشتعال لوپوس کمک کند:

هنگامیکه در معرض نور خورشید هستید، خود را بپوشانید .

  • سیگار نکشید
  • ورزش منظم داشته باشید
  • مهارتهای مدیریت استرس خود را بهبود ببخشید.

همچنین حتما استراحت زیاد داشته باشید. برخی از افراد مبتلا به لوپوس به 12 ساعت خواب در شب نیاز دارند.

لوپوس و مشکلات ریوی

لوپوس و مشکلات کلیوی

با پیشرفت لوپوس، این بیماری می تواند در سایر ارگان های بدن اختلال ایجاد کند. حداکثر سه نفر از هر چهار نفر مبتلا به لوپوس ممکن است دچار مشکلات کلیوی شوند. این مشکلات ممکن است نشانه ای به همراه نداشته باشد هرچند برخی از افراد  تورم در پاها یا مچ پا را تجربه میکنند. اکثر بیماران ، زمانی که آزمایش ادرار آنها  میزان خون یا پروتئین غیر طبیعی را نشان می دهد، تنها نسبت به مشکلات کلیوی خود آگاه می شوند.

لوپوس و مشکلات قلبی

لوپوس و مشکلات قلبی

شایع ترین مشکل قلبی که مربوط به لوپوس است التهاب کیسه در اطراف قلب است. این عارضه ممکن است باعث درد شدید در سمت چپ قفسه سینه شود. در افراد مبتلا به لوپوس احتمال ایجاد پلاک هایی که شریان ها را باریک یا مسدود می کند بیشتر است . این مشکل می تواند به بیماری عروق کرونر منجر شود. از دیگر عوارض آن می توان به بیماری دریچه قلب و التهاب عضله قلب اشاره کرد. در صورت احساس درد در قفسه سینه سریعا با اورژانس تماس بگیرید .

لوپوس و مشکلات ریوی

لوپوس و مشکلات ریوی

بافت اطراف ریه ها در حدود یک سوم از افراد مبتلا به لوپوس ملتهب می شود. این عارضه ممکن است منجر به تنفس دردناک یا درد در قفسه سینه شود  و یا ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکند. گاهی اوقات لوپوس باعث درد قفسه سینه می شود که به ریه ها یا قلب ارتباطی ندارد. در عوض، این درد ناشی از عضله ملتهب قفسه سینه یا مفصل دنده است. هرگونه درد قفسه سینه باید فوراً توسط پزشک بررسی شود.

لوپوس و مشکلات گوارشی

لوپوس و مشکلات گوارش

مشکلات گوارشی از عوارض شایع لوپوس نیست ، اما برخی از افراد ممکن است درد شکم، تهوع، استفراغ، مشکل در بلع  و یا التهاب کبد یا لوزالمعده را تجربه کنند. این مشکلات می تواند مربوط به بیماری لوپوس یا داروهای مورد استفاده در درمان بیماری باشد. برخی از افراد در هنگام شعله ور شدن لوپوس ، کاهش وزن پیدا می کنند.

لوپوس و کم خونی

لوپوس و کم خونی

لوپوس و داروهای مورد استفاده در درمان آن می تواند در برخی از بیماران مبتلا به کم خونی منجر شود. این بدین معناست که بدن تعداد گلبول های قرمز بسیار کمی دارد ، و دلیلش اینست که یا گلبول قرمز به اندازه کافی تولید نمی شود و یا سرعت نابودی گلبول های قرمز خون بیشتر از سرعت جایگزنی آنهاست . علائم آن شامل خستگی و تنگی نفس است.

بیماری لوپوس و سیستم ایمنی

لوپوس و سیستم عصبی

لوپوس می تواند طیف گسترده ای از مشکلات مربوط به سیستم عصبی که معمولاً سردرد است را ایجاد کند. مشکلات خفیف مربوط به حافظه کمترین شکایت معمول است که گاهی رخ می دهد. در برخی از افراد مبتلا به لوپوس احتمال خطر بیشتری برای سکته مغزی وجود دارد و در موارد نادر نیز این بیماری می تواند منجر به تشنج شود.

لوپوس و سلامت روحی

افسردگی و اضطراب، خطری برای افراد مبتلا به لوپوس است. این مشکل ممکن است در نتیجه تأثیر شرایط بر سیستم عصبی همراه با فشارعاطفی مبارزه با یک بیماری مزمن باشد. حتما در مورد هرگونه نگرانی در مورد خلق و خوی خود با پزشک صحبت کنید. درمانهای بسیار مؤثری برای افسردگی و اضطراب وجود دارد.

بیماری لوپوس و بارداری

لوپوس و بارداری

اکثر زنان مبتلا به لوپوس می توانند باردار شوند، هرچند که این بیماری خطر عوارض در دوران بارداری را افزایش می دهد. از آنجا که علائم لوپوس به صورت دوره ای ظاهر و ناپدید می شود، بهترین زمان برای بارداری زمانی است که علائم در حداقل باشد. زنان باردار در دوران بهبودی علائم ، عوارض کمتری را مشاهده می کنند . متخصص زنان و زایمان حتما باید از بیماری لوپوس شما مطلع شود. وی ممکن است داروهای شما را تغییر دهد و حتی ممکن است لازم باشد تحت نظارت بیشتری برای اطمینان از یک حاملگی موفق قرار گیرید.

لوپوس نوزادی

لوپوس نوزادی

بیشتر نوزادانی که از مادران مبتلا به لوپوس متولد می شوند کاملاً سالم هستند. اما در موارد نادر، نوزاد متولد شده از مادر دارای لوپوس، ممکن است دچار لوپوس نوزادی شود. این وضعیت می تواند باعث بثورات پوستی، کم خونی یا مشکلات کبدی گردد. این علائم معمولاً بعد از چند ماه از بین می رود و آسیب دائمی ایجاد نمی کند. با این حال، برخی از نوزادان مبتلا به لوپوس نوزادی، ممکن است با مشکل جدی قلبی متولد شوند.

زندگی با بیماری لوپوس

زندگی با لوپوس

خستگی و درد مفاصل مرتبط با لوپوس می تواند انجام کار یا مراقبت از فرزندانتان را دشوارتر کند. ممکن است مجبور شوید فعالیت خود را کاهش داده یا در هنگام بروز علائم  کمک بخواهید. اما بیشتر افراد مبتلا به لوپوس قادر به ادامه فعالیت های معمول خود هستند.

چشم انداز لوپوس

چشم انداز لوپوس

به لطف پیشرفت ها در درمان بیماری لوپوس، افراد مبتلا به این بیماری به طور قابل توجهی نسبت به قبل طولانی تر زندگی می کنند. چشم انداز هر فرد خاص بستگی به شدت بیماری و میزان درگیری ارگان های حیاتی بدن با این بیماری دارد اما اکثر مبتلایان به لوپوس می توانند انتظار داشته باشند که یک زندگی عادی یا تقریباً عادی داشته باشند .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: لوپوس

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.