راهکارهایی برای مراقبت از سلامت کلیه‌ها

راهکارهایی برای مراقبت از سلامت کلیه‌ها

راهکارهایی برای مراقبت از سلامت کلیه‌ها

 در مصرف داروها زیاده‌روی نکنید.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، مثل ایبوپروفن و ناپروکسن، در صورت مصرف زیاد در یک وعده یا مصرف طولانی‌مدت، می‌توانند به کلیه‌های شما آسیب برسانند. مصرف مهارکننده‌های پروتون پمپ (PPIها) برای زخم معده ، یا رفلاکس اسید معده (GRED) در بلندمدت، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیه را افزایش دهد. بنابراین فقط در صورت تجویز پزشک، آن‌ها را مصرف کنید.


مراقبت از کلیه ها - سلامت کلیه ها


مراقب آنتی‌بیوتیک‌ها باشید.

داروهای ضدباکتری ، در صورتی که زیاد مصرف شوند، به کلیه‌ها آسیب می‌زنند. گرچه زمانی که کلیه‌ها دچار نارسایی باشند، اثر مخرب این دارو‌ها بیشتر است، اما حتی در صورت سلامت کامل شما هم احتمال اثر منفی آن‌ها وجود دارد. احتمال خطر بعضی از آنتی بیوتیک‌ها ، مثل پنی‌سیلین، سولفونامیدها و سفالوسپورین‌ها بیشتر است.
مراقبت از کلیه ها - سلامت کلیه ها


از خیر مکمل‌های گیاهی بگذرید.

تولیدکنندگان مکمل‌های گیاهی الزامی به اثبات، یا تایید سلامت محصولات خود ندارند و بنابراین برخی از این محصولات ممکن است به کلیه‌ها آسیب بزنند. در صورتی که به بیماری‌های کلیوی مبتلا باشید، این مکمل‌ها ممکن است شرایط بد را تشدید کنند یا روی عملکرد برخی از داروها اثر بگذارند. پیش از مصرف هر نوع مکملی با پزشکتان مشورت کنید.
 - تغذیه سالممراقبت از کلیه ها - سلامت کلیه ها


تغذیۀ سالم داشته باشید.

کلیه‌های شما، هر چه می‌خورید یا می‌نوشید ، از جمله مواد مضری مثل چربی، نمک و قند را پردازش می‌کنند. رژیم غذایی نادرست، در طول زمان، می‌تواند باعث فشار خون بالا، چاقی، دیابت و دیگر شرایط مضر برای کلیه شود. یک رژیم غذایی سالم سرشار از سبزی‌ها، میوه‌ها و دانه‌های کامل و شامل غذاهای فراوری شده به میزان کمتر است.

مراقبت از کلیه ها -کم کردن مصرف نمک - سلامت کلیه ها


به میزان نمکی که دریافت می‌کنید دقت کنید.

این مادۀ معدنی به اشکال مختلف روی بدن اثر می‌گذارد. در برخی افراد، نمک، میزان پروتئین موجود در ادرار را افزایش می‌دهد. این اثر، می‌تواند به کلیه‌ها آسیب بزند و اگر دچار بیماری کلیوی باشید، بیماری را تشدید کند. نمک زیاد می‌تواند باعث فشار خون بالا هم شود و فشار خون یکی از دلایل اصلی بیماری‌های کلیوی و سنگ کلیه است که می‌تواند بسیار دردناک باشد و منجر به آسیب‌های غیرقابل جبرانی شود.
مراقبت از کلیه ها - سلامت کلیه ها - مصرف کافی آب


به اندازۀ کافی آب بنوشید.

آب به جذب مواد مغذی در کلیه و حرکت ضایعات به درون مثانه به صورت ادرار کمک می‌کند. اگر آب کافی ننوشید، ممکن است فیلترهای کوچک درون کلیه‌ها از کار بیفتند و دچار سنگ کلیه یا دیگر نارسایی‌های کلیوی شوید. حتی کم‌آبی‌های ملایم هم در صورتی که تکرار شوند، می‌توانند به کلیه آسیب بزنند. معمولا چهار تا شش لیوان آب در روز کافی است. اما اگر بیمار هستید یا زیاد در معرض گرما قرار دارید، به آب بیشتری نیاز دارید.
مراقبت از کلیه ها - سلامت کلیه ها - ورزش


ورزش کنید.

ورزش هم، مثل رژیم غذایی سالم ، به پیشگیری از بیمارهایی مثل دیابت و نارسایی‌های قلبی که می‌توانند به کلیه‌ها نیز آسیب بزنند، کمک می‌کند. البته، جسارتا، سعی نکنید غوره نشده مویز شوید! یک شبه نمی‌توانید از یک آدم همیشه‌ لمیده پای تلویزیون به یک ورزشکار چُست و چابک تبدیل شوید. اگر بدنتان برای ورزش آماده نباشد، بیش از حد ورزش‌کردن هم می‌تواند به کلیه‌ها آسیب بزند. از روزی نیم تا یک ساعت نرمش شروع کنید و حداقل پنج روز در هفته این کار را انجام دهید. اگر مدتی است ورزش نکرده‌اید، آرام و مختصر شروع کنید و قبل از آن، در صورتی که بیماری خاصی دارید، با پزشکتان مشورت کنید.

مراقبت از کلیه ها - سلامت کلیه ها - چکاپ


معاینه شوید.

لازم است بدانید چقدر احتمال ابتلا به بیماری‌های کلیوی در شما به چه میزان است. اگر خویشاوندان نزدیک شما دچار بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، دیابت هستند یا سابقۀ نارسایی‌های کلیوی خانوادگی را دارید، احتمال اینکه شما هم دچار این بیماری‌ها شوید بیشتر است. در این موارد، پزشک شما باید آزمایش‌های خاص کلیه‌ها را به چکاپ معمول شما اضافه کند. هر چقدر زودتر از مشکلات کلیه‌هایتان مطلع شوید، راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را درمان کنید.


مراقبت از کلیه ها - سلامت کلیه ها - سیگار نکشید


سیگار نکشید.

سیگار، خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می‌دهد و به رگ‌های خونی آسیب می‌زند که باعث می‌شود جریان خون به داخل کلیه‌ها کاهش یابد. علاوه بر این، سیگارکشیدن بر عملکرد داروهای خاص فشار خون اثر می‌گذارد. این اثرات جدی هستند زیرا فشار خون کنترل‌نشده یکی از مهم‌ترین علل بیماری‌های کلیوی است.

مراقبت از کلیه ها - سلامت کلیه ها


به سلامتی‌تان توجه کنید.

مهم‌ترین مشکلاتی که به کلیه‌ها آسیب می‌زنند، دیابت و فشار خون بالا هستند. رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می‌تواند هر دو را تحت کنترل درآورد. اگر مبتلا به دیابت هستید، باید به قند خون خود توجه کنید و در صورت نیاز انسولین مصرف کنید. اگر فشار خون بالا دارید، سطح فشار خونتان را به‌طور منظم اندازه بگیرید و داروها را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.