10 راز برای داشتن دندان‌های سفیدتر

10 راز برای داشتن دندان‌های سفیدتر

10 راز برای داشتن دندان‌های سفیدتر

آیا دوست دارید دندان‌های درخشان‌تر و سفیدتر داشته باشید؟

دندان‌های سفید مرواریدی‌تان درخش خود را از دست داده‌اند؟ دچار لکه‌های زرد و خاکستری چرک شده‌اند؟ دندان‌ها معمولا با افزایش سن، دچار لک‌ می‌شوند، اما مصرف بعضی از غذاها، نوشیدنی‌ها و حتی دهانشویه‌ها نیز‌ می‌تواند باعث ایجاد لکه روی دندان‌ها شود. برای اینکه دندان‌هایتان سفید شوند یا سفید بمانند، روش‌هایی وجود دارد که خودتان‌ می‌توانید انجام دهید تا جلوی بدرنگی دندان‌هایتان را بگیرید. این رازها را به کار بگیرید تا دندان‌هایی سفیدتر و لبخندی درخشان‌تر داشته باشید.

سفید‌کردن دندان‌ها به روش‌های خانگی

خودتان‌ می‌توانید از شر لکه‌های سطحی خلاص شوید. روش‌هایی برای سفید‌کردن دندان‌ها وجود دارند که‌ می‌توانید آن‌ها را خودتان در خانه انجام دهید – پک‌های سفیدکنندۀ دندان ، نخ دندان، خمیردندان و دهانشویه‌ها. حتی بعضی از روش‌های قدیمی هم هنوز مفید هستند. محصولات سفیدکنندۀ دندانی که در داروخانه‌ها به فروش‌ می‌رسند، از روش بلیچ ملایم برای شفاف‌تر‌کردن دندان‌های زرد استفاده‌ می‌کنند. خمیردندان‌ها نیز از مواد شیمیایی و ساینده برای ازبین‌بردن لک‌های سطحی استفاده‌ می‌کنند. اما برای لک‌های عمیق‌تر باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

پک‌های سفیدکنندۀ دندان

این پک‌های خانگی حاوی کاربامباید پروکساید هستند که نوعی مادۀ سفیدکننده است که‌ می‌تواند لک‌های سطحی و عمیق را از بین ببرد و رنگ طبیعی دندان شما را تغییر دهد. اگر دندان‌هایتان به خاطر مصرف قهوه لک شده‌اند، یک پک بلیچینگ دندان‌ می‌تواند برایتان مفید باشد. در بعضی از این پک‌ها، یک ژل حاوی پراکساید وجود دارد که به وسیلۀ یک مسواک کوچک آن را روی دندان‌هایتان‌ می‌کشید. در بعضی دیگر از پک‌ها، ژل به گونه ای است که روی دندان‌ها قالب‌ می‌شود. این قالب را باید یک هفته یا بیشتر، روزانه حدود نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه روی دندان قرار دهید.

نوارهای سفیدکنندۀ خانگی

این نوارها کمک‌ می‌کنند از دست لکه‌های دندان خلاص شوید. این نوارها بسیار نازک و تقریبا نامرئی هستند و با یک ژل سفیدکنندۀ حاوی پراکساید پوشانده شده‌اند. این نوارها را به مدت یک هفته یا بیشتر، روزانه به اندازۀ چند دقیقه روی دندان‌هایتان قرار‌ می‌دهید و نتیجه را طی چند روز مشاهده خواهید کرد. اثر این نوارها حداقل یک سال باقی‌ می‌ماند. البته نتیجۀ استفاده از نوار به اندازۀ پک‌های سفیدکننده نیست، اما استفاده از آن‌ها راحت است و امکان خطا در آن بسیار کمتر است.

خمیردندان‌ها و دهانشویه‌های سفیدکننده

چطور لکه‌های دندان را از بین ببرید؟ خمیردندان‌ها، ژل‌ها و دهانشویه‌های متنوع همه جا در دسترستان هستند تا بتوانید بعضی از لک‌های سطحی را با استفاده از آن‌ها از بین ببرید. بسیاری از این محصولات حاوی ساینده‌های ملایم، مواد شیمیایی و موادی برای پولیش دندان است. بر خلاف بلیچ‌ها، این مواد، رنگ طبیعی دندان را تغییر نمی‌دهند.

خواندن این مطلب را توصیه می کنیم : اثرات جانبی سفید کردن دندان ها

مواد خانگی

برخی از افراد هنوز راهکارهای دست‌ساز قدیمی، مثل ترکیب جوش شیرین و مسواک را برای سفیدکردن ملایم دندان‌ ترجیح‌ می‌دهند. بعضی از خوراکی‌ها نیز، مثل کرفس، سیب، گلابی و هویج که باعث ترشح زیاد بزاق دهان‌ می‌شوند، کمک‌ می‌کنند که باقی‌ماندۀ غذا از دندان‌های شما شسته شود. جویدن آدامس بدون قند هم برای تمیزکردن دندان مفید است و باعث ترشح بزاق دهان هم‌ می‌شود. مزیت این همه بزاق این است که اثر اسید را خنثی‌ می‌کند و مانع پوسیدن دندان‌ می‌شود. همیشه برای دندان، بزاق بیشتر بهتر است.

سفید‌کردن دندان زمانیکه ترمیم‌های دندانی زیادی داشته‌اید

اگر تعداد زیادی از دندان‌هایتان را پر کرده‌اید، یا باندینگ‌های زیادی انجام داده‌اید یا ونیرها، تاج‌ها و بریج‌های دندانی زیادی دارید، در سفید‌کردن دندان‌هایتان احتیاط کنید. بلیچ، این دندان‌های ترمیم یا ساخته‌شده را روشن نمی‌کند. این یعنی این دندان‌ها در میان دندان‌های طبیعی سفید‌شدۀ شما خودشان را نشان‌ می‌دهند. برای اینکه رنگ همۀ دندان‌هایتان هماهنگ باشد، شاید لازم باشد کارهای دندانی دیگری نیز انجام دهید، مثلا ونیر یا باندنیگ کنید.

جلوگیری از لک شدن دندان

با بالارفتن سن، لایۀ بیرونی مینای دندان آرام‌آرام از بین‌ می‌رود و لایۀ زیری که به آن عاج‌ می‌گوییم، زردتر‌ می‌شود. به همین خاطر، پیشگیری از لک‌شدن دندان ، خصوصا بعد از سفید‌کردن، بسیار مهم است. اگر در مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که رنگ دندان را از بین‌ می‌برند احتیاط کنید، اثر سفید‌کردن دندان‌هایتان‌ می‌تواند یک تا دو سال دوام بیاورد. خیلی اوقات سفید‌کردن دندان ممکن است باعث مات یا آبی به‌نظر‌رسیدن دندان‌ها شود، پس باید سعی کنید رنگ جدید دندان‌هایتان را حفظ کنید.

سیگار نکشید.

سیگار کشیدن نه تنها برای سلامت شما مضر است، که یکی از مهم‌ترین علت‌های لکه‌شدن دندان هاست. تنباکو باعث ایجاد لک‌های قهوه ای رنگی‌ می‌شود که به گودال‌ها و شیارهای مینای دندان نفوذ‌ می‌کنند. لک‌های ناشی از تنباکو را به سختی‌ می‌توان با مسواک‌زدنِ تنها از بین برد. هر چقدر بیشتر سیگار بکشید، لکه‌ها در جایشان ثابت‌تر‌ می‌شوند. به علاوه، سیگارکشیدن اثر بدی روی تنفس دارد و منجر به تورم لثه‌ می‌شود و خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را افزایش‌ می‌دهد.

غذاهایی که باعث لک‌های دندانی‌ می‌شوند

یکی دیگر از دلایل اهمیت توجه به غذایی که مصرف‌ می‌کنید، اثر آن روی دندان است. بعضی از غذاها رنگ دندان را از بین‌ می‌برند. به گفتۀ دندانپزشکان، یک راه ساده برای تشخیص اینکه چه غذایی برای رنگ دندان مضر است، این است که ببینید آیا روی یک تی‌شرت پنبه‌ای سفید لک‌ می‌اندازد یا نه. مثلا قهوه روی دندان لک‌ می‌اندازد. نوشیدنی‌های معروف دیگری که باعث ایجاد لکه‌ می‌شوند چای، نوشابه‌های مشکی و آبمیوه‌ها هستند. این لکه‌های دندانی به‌آرامی زیاد‌ می‌شوند و با بالارفتن سن ما، خودشان را بیشتر نشان‌ می‌دهند.

به آنچه‌ می‌نوشید فکر کنید.

شاید در آب کرنبری یا آب انگور، آنتی‌اکسیدان‌های ضد بیماری هم وجود داشته باشند، اما این نوشیدنی‌ها به راحتی دندان‌ها را لک‌ می‌کنند. این به آن معنا نیست که هیچ وقت این نوشیدنی‌ها را مصرف نکنید، اما نباید فراموش کنید که بعد از مصرف، حتما دهانتان را بشویید. البته این‌ها تنها خوراکی‌هایی که باعث ایجاد لکه‌ می‌شوند، نیستند.

رنگ شدید میوه‌ها و سبزی‌ها باعث اثر تغذیه‌ای آن هاست، اما بلوبری، تمشک و لبو اثر خود را روی رنگ دندان نیز‌ می‌گذارند. پس برای مراقبت از سلامتی خود این میوه‌ها را میل کنید، اما برای جوگیری از لک‌شدن دندان‌هایتان، بلافاصله بعد از غذاخوردن مسواک بزنید و دهانتان را با آب بشویید.

نوشیدنی‌های ورزشی اثر بدی روی دندان دارند؟

طبق نتایج مطالعه‌ای که در مجلۀ جنرال دنسیتی به چاپ رسیده است، گرچه همۀ نوشیدنی‌های حاوی قند برای دندان مضرند، اما اثر برخی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ورزشی مخرب‌تر است. محققان دریافته‌اند این نوع نوشیدنی‌ها – و همینطور لیمونادهای صنعتی – در صورت مصرف مداوم و بلندمدت، مینای دندان را دچار فرسایش‌ می‌کنند که نتیجۀ آن، دندان‌هایی نازک، مات و بی‌رنگ است. برای جلوگیری از فرسایش دندان، این نوشیدنی‌ها را زیاد و به صورت طولانی مصرف نکنید و دهانتان را بعد از نوشیدن، با آب بشویید.

داروهایی که باعث ایجاد لکه روی دندان‌ می‌شوند

تتراسیکلین‌ می‌تواند باعث خاکستری‌شدن دندان کودکانی شود که دندان‌های آن‌ها در حال رشد است. دهانشویه‌های آنتی‌باکتریال که حاوی کلرهگزیدین یا ستیل‌پیریدینیوم هستند نیز‌ می‌توانند روی دندان لک ایجاد کنند. بعضی از آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضد روان‌پریشی و داروهای فشار خون نیز باعث لک‌های دندانی‌ می‌شوند، همینطور فلوئورید آهن و فلوئورید مازاد نیز همین اثرات را دارند. اگر بلیچینگ کمکی به سفید‌شدن دندان‌هایتان نمی‌کند، با دندانپزشکتان دربارۀ باندینگ دندان مشورت کنید. در این روش، موادی به رنگ دندان روی دندان قرار داده‌ می‌شوند.

مراقبت روزانه از دندان‌هایتان را فراموش نکنید

یک راه ساده و مفید برای مراقبت از دندان، مسواک‌ زدن است. حداقل روزی دو بار مسواک بزنید. بهتر است بعد از هر وعده یا میان‌وعدۀ غذایی مسواک کنید. مسواک‌زدن به جلوگیری از لک و زردی دندان، خصوصا در نزدیک لثه، کمک‌ می‌کند. مسواک‌های برقی و صوتی بهتر از مسواک‌های معمولی‌ می‌توانند پلاک و لک‌های سطحی دندان‌ها را از بین ببرند. به علاوه، نخ دندان را فراموش نکنید و هر روز از دهانشویه‌های ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

به‌طور منظم دندان‌هایتان را در یک دندانپزشکی معاینه کنید و به‌صورت حرفه‌ای تمیز کنید. روش‌های سایشی و پولیشی که دندانپزشکان به کار‌ می‌برند،‌ می‌توانند بسیاری از لکه‌هایی را که به خاطر غذا و سیگار ایجاد شده‌اند، از بین ببرند.

حالا لبخند بزنید و بگویید: دندان سفییــــید!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.