7 چیزی که باید در فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا تمیز کنید

7 چیزی که باید در فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا تمیز کنید

7 چیزی که باید در فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا تمیز کنید

سرماخوردگی و آنفلوآنزا به راحتی از طریق تماس وسایل مشترک به سایرین منتقل می شود برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا لازم است که اشیائی که بیشرین احتمال آلودگی به ویروس را دارند تمیز نگه دارید .
 
شیر آب

دستگیره ی شیرهای آب آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، همیشه در معرض تماس دست‌های کثیف هستند. ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا هم همینجا لانه می‌کنند. به‌علاوه، این محل‌ها، بهترین خانه برای قارچ‌ها، کپک‌ها و باکتری‌هایی مثل سالمونلا و‌ای کُلی هستند. هر روز دسته‌های شیرها را با اسپری یا دستمال‌های ضدباکتری کاملا تمیز کنید.


جامسواکی

تحقیقات نشان داده‌اند جامسواکی می‌تواند یکی از آلوده‌ترین مکان‌های خانه باشد. جامسواکی را هفته‌ای یک یا دو بار با ماشین ظرفشویی یا با دست با آب داغ و صابون بشویید. اگر کسی در خانه بیمار شد، مسواکش را از مسواک دیگران جدا کنید. اگر به چیزی که آلوده به ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا است، دست بزنید و بعد دستتان را به دهان، بینی یا چشمتان بزنید، مبتلا می‌شوید.


اسباب‌بازی‌های پلاستیکی

کودکان ممکن است حتی هشت بار در سال سرما بخورند و این ویروس‌ها به‌راحتی روی وسایلشان منتشر می‌شوند. هر ماه اسباب‌بازی‌ها را تمیز کنید. هر وقت حس کردید اسباب‌بازی‌ها کثیف هستند، مثلا بعد از تمام‌شدن دورۀ سرماخوردگی بچه‌ها، آن‌ها را خوب تمیز کنید. بسیاری از باکتری‌ها و ویروس‌های روی اسباب‌بازی‌ها، با آب داغ و صابون از بین می‌روند. برای ضدعفونی‌کردن کامل، آن‌ها را با محلول یک قاشق غذاخوری مایع سفیدکننده و یک لیتر آب کاملا تمیز کنید و بگذارید در هوای آزاد خشک شوند.


صفحه‌نمایش لمسی

خیلی انگشتتان را روی گوشی یا تبلت می‌کشید؟ ویروس‌ها به‌راحتی از صفحه‌نمایش به انگشتان شما منتقل می‌شوند، پس باید دستگاه‌هایی که استفاده می‌کنید را تمیز کنید، خصوصا در فصل شیوع سرماخوردگی و آنفلوآنزا. برای این کار می‌توانید از تمیزکننده‌های مخصوص این کار استفاده کنید و طبق دستورالعمل‌های موجود، صفحه‌نمایشتان را پاک کنید. ابزارهایی هم هستند که با استفاده از اشعۀ فرابنفش، وسایل شما را ضدعفونی می‌کنند.


کنترل تلویزیون وکولر، دزدگیر ماشین و ...

آیا تمیز‌کردن وسایلی که زیاد دکمه‌هایشان را فشار می‌دهید، در لیست کارهای روزانۀ منزلتان هست؟ بعید نیست کنترل‌ها کثیف‌ترین محل‌های خانۀ شما باشند چون بیشتر از هر جای دیگری دست‌ها با آن‌ها در تماس هستند. به‌علاوه، ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا روی سطوح پلاستیکی و سخت بیشتر زنده می‌مانند. برای تمیز‌کردن این وسائل، ابتدا با مسواک خشک روی سطح را تمیز کنید. بعد، با یک اسنفج یا پارچۀ پنبه‌ای آغشته به یک مادۀ شویندۀ ملایم (که آن را خوب چلانده‌اید و تقریبا خشک است) سطح وسیله را تمیز و ضدعفونی کنید. کیبورد کامپیوتر را هم می‌توانید به همین صورت تمیز کنید.


میز و ابزار کار

نوشت‌افزار و وسایل کار، می‌توانند لنگرگاه انواع میکروب‌ها و آلودگی‌ها باشند. مردم این وسائل را از خانه با خودشان به ماشین و اتوبوس می‌برند، همراه با همین وسایل، بچه‌ها را به مدرسه می‌رسانند و دست‌آخر آن‌ها را به محل کارشان می‌برند. تمیزکردن هر روز محل کارتان نباید کار سختی باشد، خصوصا وقتی همکاران و اطرافیانتان دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزا شده‌اند. این ویروس‌ها می‌توانند تا 8 ساعت روی سطوح سخت زنده بمانند، یعنی به اندازۀ یک روز کامل کاری!


دست‌هایتان را حتما بشویید

حتی اگر همه چیز را تمیز کنید، باز هم شستن دست‌ها یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. البته باید این کار را درست انجام بدهید: حداقل 20 ثانیه دستتان را بشویید و بعد خشک کنید. پشت دست، بین انگشت‌ها و زیر ناخن‌ها را فراموش نکنید. اگر به روشویی دسترسی ندارید، از یک ضدعفونی‌کننده ی دست حاوی حداقل 60درصد الکل استفاده کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.