علائم بیماری کرونا | راههای پیشگیری و درمان

علائم بیماری کرونا | راههای پیشگیری و درمان

علائم بیماری کرونا | راههای پیشگیری و درمان

ویروس کرونا نوعی معمول از ویروس هاست که منجر به عفونت بینی، سینوس ها و بخش فوقانی گلو می گردد. اکثر ویروس های کرونا خطرناک نیستند. اما گونه هایی از آن ها خطرناک اند . حدود 858 نفر در اثر سندروم تنفسی خاورمیانه ای MERS جان خود را از دست داده اند. بیماری کرونا برای اولین بار در سال 2012 در عربستان سعودی مشاهده شد و پس از آن در کشورهای دیگر خاورمیانه، آفریقا، آسیا و اروپا گسترش یافت. در آوریل 2014، اولین آمریکایی بدلیل ابتلا به سندروم تنفسی خاورمیانه ای MERS در بیمارستانی در ایندیانا و یک مورد دیگر هم در فلوریدا بستری شدند که هردو تازه از عربستان برگشته بودند. در می 2015، یک شیوع دیگر از MERS در کره رخ داد که بزرگ ترین شیوع در خارج از عربستان سعودی بود. در سال 2003، 774 نفر از شیوع بیماری سندروم حاد تنفسی  SARS جان خود را از دست دادند. تا 2015 مورد دیگری از این شیوع بیماری سندروم حاد تنفسی گزارش نشد.

اما در اوایل سال 2020، شیوع مجددی از بیماری سندروم حاد تنفسی در چین مشاهده شد که سازمان بهداشت جهانی آن را یک نوع جدید ویروس کرونا تشخیص داد (2019-nCoV).

به طور معمول ویروس کرونا دارای علائم تنفسی، سرفه کردن، گلوی عفونی است و با عفونت دستگاه تنفسی همراه است. البته می توانید این بیماری را با استراحت و روش های درمانی مداوا کنید. این ویروس هم چنین می تواند به عفونت گوش میانی در کودکان منجر شود.

ویروس کرونا چیست؟

این ویروس برای اولین بار در سال 1960 شناسایی شد اما کسی نمی دانست از کجا آمده است . کرونا نام خود را از شکل تاج مانندی که دارد گرفته است. در مواردی این ویروس می تواند هم انسان و هم حیوان ها را بیمار کند.

اکثر این ویروس ها مانند سایر انواع ویروس هایی که منجر به سرما خوردگی می شوند گسترش می یابند: از طریق سرفه کردن و عطسه کردن افراد، با تماس دست و صورت افراد مبتلا، با لمس چیزهایی مانند دستگیره ی در که توسط افراد مبتلا به ویروس لمس شده اند.

تقریبا هر کسی در زندگی خود یک بار به ویروس کرونا مبتلا می شود که بیشتر در سنین کودکی رخ می دهد. در ایالات متحده ویروس کرونا در پاییز و زمستان معمول است اما هر کسی می تواند با آن بدون مشکل خاصی رو به رو شود.

علائم معمول ویروس کرونا

علائم بیشتر کرونا ویروس ها مشابه بوده و شامل عفونت تنفسی، آبریزش بینی، سرفه و گلودرد است که با تب هم می تواند همراه شود. در بسیاری از موارد شما حتی نمی دانید به کرونا ویروس یا ویروس دیگری با علائم سرماخوردگی مبتلا هستید.

ممکن است یک تست برای تشخیص لازم باشد تا بدانید مشکل از ویروس کرونا است یا ویروس دیگر. اما در هر حال فرقی در درمان بیماری ایجاد نمی کند و به طور معمول چند روز می کشد.

اما اگر عفونت به قسمت تحتانی ریه  برسد به خصوص در افراد مسن تر و آن هایی که بیماری قلبی دارند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند، این عفونت منجر به ذات الریه می شود.

در برابر ویروس کرونا چه باید کرد؟

برای کرونا ویروس واکسنی وجود ندارد . برای کمک به پیشگیری از عفونت کرونا ویروس می توانید از روش های مشابه برای پیشگیری از سرماخوردگی استفاده کنید:

  • - دست های خود را با آب گرم و صابون و یا استریل کننده های الکلی کاملا بشویید.
  • - دست و انگشتان خود را از چشم، بینی و دهان دور نگه دارید.
  • - از تماس نزدیک با افراد مبتلا خودداری کنید.

شما می توانید عفونت ویروس کرونا را مانند سرماخوردگی درمان کنید:

  • - تا می توانید استراحت کنید.
  • - مایعات بنوشید
  • - داروهای مناسب برای گلودرد و تب را مصرف کنید اما به کودکان یا افراد زیر 19 سال آسپیرین ندهید. به جای آن از ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کنید.

یک حمام بخار و یا مرطوب کننده هم می تواند به بهبود گلودرد کمک کند.

حتی وقتی کروناویروس منجر به MERS و یا SARS در سایر کشورها می شود، نوع عفونت کرونا ویروسی که در ایالات متحده رایج است خطر جدی برای بزرگسالان سالم ندارد.
اگر به بیماری مبتلا شدید، علائم را درمان کنید و اگر بدتر شد  یا برطرف نشد با دکتر تماس بگیرید.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: کووید19 کرونا

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.