زنجبیل چگونه به درمان گلو درد کمک می کند؟

زنجبیل چگونه به درمان گلو درد کمک می کند؟

زنجبیل چگونه به درمان گلو درد کمک می کند؟

بررسی اجمالی

زنجبیل گیاهی تند و تیز است که برای پخت و پز و مصارف دارویی به کار می رود. یکی از موارد مصرف زنجبیل که هم توسط مطالعات علمی و هم از نظر سنتی مورد تایید واقع شده است برای درمان گلودرد است.

زنجبیل ممکن است به چندین روش به درمان گلودرد کمک کند. به عنوان مثال ممکن است به عنوان یک ضد التهاب موجب تسکین درد شود، همچنین با تقویت سیستم ایمنی به مبارزه با عفونت هایی که باعث گلودرد می شوند کمک می کند.

در این مقاله فواید زنجبیل برای درمان و تسکین گلو درد و نحوه مصرف زنجبیل توضیح داده شده است.
سیستم ایمنی بدن چیست و چگونه کار میکند ؟

خواص دارویی زنجبیل

زنجبیل حاوی ترکیبات فعال زیستی است. ترکیبات فعال زیستی مواد مغذی گیاهی هستند که در مواد غذایی خاص که تأثیرات مفیدی بر سلامتی دارند، وجود دارند. ترکیبات فعال زیستی قابل توجه در زنجبیل، جینجیرول و شوگول ها (gingerols  ، shogaols) هستند.

مطالعات نشان می دهد که این ترکیبات دارای خواص ضد التهابی هستند که ممکن است در بسیاری از شرایط از جمله گلودرد، در کاهش درد به شما کمک کند. با این وجود، تحقیقات علمی با کنترل های بیشتری برای درک کامل نقش زنجبیل در معالجه و تسکین گلودرد ، لازم است.

اعتقاد بر این است که زنجبیل خاصیت ضد میکروبی دارد که ممکن است بر علیه عفونت ها (باکتری یا ویروسی) از جمله مواردی که باعث گلودرد می شوند، موثر باشد.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، یک محلول حاوی 10 درصد عصاره زنجبیل اثرات مهاری روی Streptococcus mutans ، Candida albicans و Enterococcus faecalis نشان داد. این سه میکروارگانیسم معمولاً مسئول عفونت های دهان هستند. تحقیقات بیشتری لازم است تا به طور خاص تأثیرات زنجبیل بر باکتریها و ویروسهایی که باعث ایجاد گلودرد می شوند را مشخص نمایند.

در آخر اینکه زنجبیل خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

 آنتی اکسیدانت ها می توانند در مقابل بیماری، خواص حفاظتی و درمانی داشته باشند. در یک مطالعه، زنجبیل تازه فواید آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به زنجبیل خشک نشان داده است.

خلاصه:

زنجبیل دارای خواص زیادی برای سلامتی است و مصرف آن یک روش طبیعی چند جانبه برای درمان گلو درد ایجاد می کند که ممکن است به تسکین درد و مبارزه با عفونت کمک کند، در ضمن باعث تقویت سیستم ایمنی برای رهایی از علل مسبب گلودرد می شود.

زنجبیل اثرات ضد التهابی دارد

دردی که زمان گلو درد احساس می شود ناشی از التهاب و خارش در گلو است. این التهاب می تواند نتیجه پاسخ ایمنی بدن به عفونت یا به دلیل تحریکی مانند ترشحات پشت بینی باشد.

اثرات ضد التهابی زنجبیل با کاهش التهاب به تسکین گلو درد کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد زنجبیل ممکن است با مسدود کردن پروتئین های التهابی در بدن این کار را انجام دهد. این پروتئین ها باعث خارش و درد التهابی می شوند

علاوه بر این، تحقیقات در دو مطالعه مختلف نشان می دهد زنجبیل در ترکیب با سایر گیاهان به کاهش التهاب لوزه ها و کاهش درد فارنژیت کمک کرده است. در یک مطالعه ، 7 نفر از 10 شرکت کننده، مبتلا به التهاب مزمن لوزه، کاهش حاد علائم را نشان دادند. مطالعه دیگری نیز در آزمایشگاه انجام شد و نتایج امیدوار کننده ای نشان داد.

خلاصه:

گلو درد یک پاسخ ایمنی در برابر عفونت است. زنجبیل ممکن است با کاهش پاسخ های التهابی دردناک در مبارزه با عفونت، موجب کاهش درد گردد.

زنجبیل سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

زنجبیل ممکن است به تسکین درد گلو و افزایش سرعت زمان بهبودی کمک کند. دلیل آن هم ترکیبات موجود در زنجبیل است که می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

بیشتر گلودردها در اثر ویروس ایجاد می شوند و شامل سرماخوردگی، آنفولانزا و مونونوکلئوزیس است. داروهای سرماخوردگی نمی توانند ویروس ها را از بین ببرند. اما زنجبیل ممکن است این کار را انجام دهد.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد زنجبیل با تحریک سیستم ایمنی بدن موجب نابودی ویروس ها می شود. این نتایج حاکی از آن است که زنجبیل پتانسیل کاهش بروز گلودرد، رفع سریع تر علائم و افزایش سرعت زمان بهبودی را دارد. برای تأیید این نتایج نیاز به آزمایش بر روی انسان می باشد.

خلاصه

 زنجبیل پاسخ ایمنی را برای از بین بردن ویروس ها تقویت می کند. بسیاری از گلودردها در اثر عفونت های ویروسی ایجاد می شوند که با آنتی بیوتیک قابل درمان نیستند. زنجبیل ممکن است باعث تسکین گلودرد و افزایش سرعت بهبودی شود.

زنجبیل بدن را در برابر پاتوژن ها و سموم محافظت می کند

زنجبیل بدن را در برابر باکتری ها پاتوژن ها و سموم که به عنوان میکروب شناخته می شوند، محافظت می کند و با این عمل ممکن است به درمان گلودرد کمک کند.

برخی از این میکروب ها باعث گلو درد می شوند. از جمله آن گلودرد ناشی از استرپتوکوک پیوژن است.

یک مطالعه اثر عصاره زنجبیل را در برابر آنتی بیوتیک ها روی باکتری های ایجاد کننده استرپتوکوک مقایسه کرده است. در بخشی از مطالعه، زنجبیل در مقادیر مختلفی از ریشه و برگهای گیاه استخراج شد و با آب یا اتانول رقیق شد، محلول هایی که از برگ و ریشه زنجبیل ساخته شده بود، در مهار باکتری ها به همان اندازه مؤثر بودند و با آنتی بیوتیک ها قابل مقایسه بودند. محلول های بر پایه اتانول نسبت به محلول های آبی مؤثرتر بودند. این تحقیق در سطح آزمایشگاهی انجام شد. تحقیقات بیشتری برای درک اثرات آنتی میکروبی زنجبیل بر روی انسان ها لازم است.
بیشتر بخوانید : علت ناتوانی آنتی بیوتیک در برابر ویروس

نحوه مصرف زنجبیل برای گلودرد

برای درمان گلودرد می توانید زنجبیل را از چند طریق مصرف کنید.

  •  *ریشه خام زنجبیل

ریشه خام زنجبیل را می توان از برخی فروشگاه های مواد غذایی تهیه نماید. ظار این ریشه قهوه ای کم رنگ و در اندازه های مختلف قابل خریداری است.

برای استفاده، سطح بیرونی و پوست مانند آن را بردارید و سپس یک تکه 1 اینچی (2.5 سانتی متر) از ریشه تازه و خام زنجبیل را خرد کرده و آن را بجوید و پاپ باقی مانده آن را دور بریزید.

برای تسکین درد می توانید یک قطعه ریشه زنجبیل را دو تا سه بار در روز بجوید.

این روش مصرف زنجبیل به دلیل تندی آن ممکن است برای همه قابل استفاده نباشد.

  • *آب نبات زنجبیل ، جویدن یا مکیدن

یک روش راحت تر برای مصرف زنجبیل مکیدن آن به صورت آبنبات است. می توانید این آبنبات ها را از فروشگاه مواد غذایی یا داروخانه خریداری کنید. همچنین از طریق اینترنی و بصورت آنلاین نیز در دسترس هستند.

دستورالعمل ها و هشدارهای مربوط به بسته را بخوانید و مطمئن شوید محصولی که خریداری کرده اید حاوی زنجبیل واقعی باشد. زنجبیل خام بهترین انتخاب است.

  • *چای زنجبیلی

نوشیدن چای زنجبیل داغ یک درمان خانگی مؤثر و رایج در درمان گلو درد است. مایع گرم باعث تسکین التهاب گلو می باشد و چای راهی آسان برای مصرف زنجبیل است و به آن اجازه می دهد تا با گلوی شما تماس پیدا کند. تهیه چای زنجبیل آسان است. ضمن این که می توانید کیسه های چای زنجبیل بسته بندی شده را نیز خریداری کنید.

برای تهیه چای زنجبیل در خانه، 2 قاشق چایخوری (9.8 میلی لیتر) زنجبیل تازه یا خشک را در 1 فنجان آب جوش مخلوط کنید، اجازه دهید پنج دقیقه دم بکشد و سپس مایع را صاف و میل کنید. برای تسکین گلودرد روزانه سه بار چای زنجبیل بنوشید.

  • *پودر زنجبیل یا چاشنی

می توانید از پودر زنجبیل به عنوان چاشنی در وعده های غذایی استفاده کنید. زنجبیل پودر شده در بخش فروش ادویه در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی موجود است.

برای استفاده ، تقریباً دو قاشق چایخوری (9.8 میلی لیتر) در هر وعده اضافه کنید. در صورتی که از عطر و طعم آن لذت می برید می توانید تعداد بیشتری اضافه کنید. همچنین می توانید روزانه 2 قاشق چایخوری پودر زنجبیل (9/8 میلی لیتر) را بدون غذا و به همراه آب برای بلعیدن راحت تر میل کنید.

در صورت تمایل می توانید پودر زنجبیل را نیز با ریشه خام خرد شده جایگزین کنید.

  • *مکمل های حاوی زنجبیل

زنجبیل به عنوان قرص یا کپسول مکمل در دسترس است. مکمل های زنجبیل با استفاده از پودر زنجبیل ساخته می شوند.

راهنما و بروشور مربوط به هر مکمل را به صورت دقیق بخوانید. توصیه های مربوط به میزان مصرف روی برچسب ها ممکن است مبتنی بر آزمایشات انسانی نباشد. دوز بهینه برای مکمل ها اغلب ناشناخته  و بسته به محصول مورد استفاده در آزمایشات متفاوت است. برای تعیین بهترین دوز با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

خلاصه

 روش های زیادی برای مصرف زنجبیل برای گلو درد وجود دارد. روشی را انتخاب کنید که متناسب با سبک زندگی و نیاز شما باشد. برخی از روشها ممکن است مؤثرتر از سایر روشها باشند.

زنجبیل و عسل برای درمان گلو درد

اضافه کردن عسل به زنجبیل می تواند به اصلاح طعم آن کمک کرده و تندی آن را کاهش دهد. عسل همچنین دارای خواص ضد میکروبی است، بنابراین می تواند مزایای درمانی بیشتری را فراهم کند.

بسیاری از مطالعات، فواید ضد میکروبی عسل را مورد بررسی قرار داده اند و نشان از مهار طیف وسیعی از باکتری ها و ویروس ها داشته است. با این حال، بیشتر این مطالعات، آزمایشگاهی بوده و تحقیقات بیشتری برای حمایت از استفاده از عسل به عنوان یک ضد میکروبی با طیف گسترده مورد نیاز است..

در یک مطالعه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اثرات ضد میکروبی زنجبیل و عسل هنگام استفاده با هم افزایش می یابد. این مطالعه به بررسی اثرات زنجبیل و عسل بر حفره های ایجاد شده در باکتریها در دندانها پرداخته است. نتایج با هم مخلوط بودند اما به طور کلی تأثیرات تقویت شده در مهار برخی از باکتریها را نشان دادند.

زنجبیل و عسل را در آب میوه ها، داروهای سرماخوردگی یا سایر موارد کنار هم قرار دهید. همچنین می توانید 1 قاشق غذاخوری (5 میلی لیتر) عسل را به چای زنجبیل داغ اضافه کنید.

خلاصه

 زنجبیل و عسل در مقایسه با زنجبیل تنها با هم مؤثرتر هستند. عسل همچنین به بهتر شدن طعم زنجبیل کمک می کند.

چیزهایی که باید قبل از مصرف زنجبیل بدانید

- زنجبیل برای بیشتر افراد بی خطر است، اما ممکن است آلرژی زنجبیل داشته باشید.

- توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که زنجبیل نباید به عنوان جایگزینی برای داروهای سرماخوردگی، آنفولانزا یا آنتی بیوتیک های توصیه شده توسط پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

- در صورت باردار بودن در مصرف چای ها و مکمل ها احتیاط کنید. بعضی اوقات، زنجبیل باعث ناراحتی معده می شود. در صورت بروز، مصرف آن را قطع کنید.

- محصولات حاوی زنجبیل توسط FDA بررسی نشده اند بنابراین ایمنی ، کیفیت و خلوص آنها قابل ارزیابی نمی باشد به همین دلیل، تنها محصولاتی که از شرکت های معتبر تهیه شده است را تهیه نمایید که نشان می دهد از استانداردهای لازم برحوردارند.

- همچنین می توانید از مارک هایی که پزشک یا داروساز به شما توصیه می کنند تهیه نمایید.

- اطمینان حاصل کنید که محصولاتی که انتخاب می کنید حاوی زنجبیل واقعی هستند.

-اگر دارویی مصرف می کنید، همیشه قبل از استفاده از زنجبیل یا مکمل های دیگر با پزشک خود مشورت کنید تا تداخلی با داروهای مورد مصرفتان نداشته باشد.

خلاصه

 زنجبیل برای گلودرد معمولاً یک درمان خانگی بی خطر است. اگر باردار هستید و دارو مصرف می کنید، همیشه قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

 

گرداوری و ترجمه: دکتر نرجس اله دادی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.