آنچه باید در مورد ماسک های صورت پارچه ای بدانید

آنچه باید در مورد ماسک های صورت پارچه ای بدانید

آنچه باید در مورد ماسک های صورت پارچه ای بدانید

همانطور که ممکن است در اخبار شنیده می شوید ، متخصصان توصیه می کنند همه در زمانیکه بیرون از منزل هستیم از ماسک استفاده کنیم. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این عمل حرکتی عاقلانه است. محققان یال با مقایسه داده هایی از کشورهایی که استفاده از ماسک در آن جا متدوال است دربرابر کشورهایی که در آن ها ماسک استفاده نمی شود، دریافتند که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کویید 19 (COVID-19) در کشورهایی که مردم ماسک دارند ، تا 10 درصد پایین تر است.

آیا "ماسک برای همه" در ایالات متحده به یک توصیه رسمی تبدیل می شود یا خیر.

 در این مرحله اگر استفاده از ماسک در جلوگیری از شیوع COVID-19  مؤثر باشد ، احتمالاً زمان آن رسیده است که این کار را انجام دهید.

با این وجود، این نکته مهم است که سعی نکنید حتما ماسک های جراحی یا N95 بخرید! با توجه به کمبود خطرناک تجهیزات حفاظتی بهتر است که ماسک های جراحی و ماسک های N95 را برای پزشکان، پرستاران و سایر افراد که در معرض مقادیر بالای ویروس قرار دارند ذخیره کنیم، چرا که حفظ سلامتی کارکنان بهداشتی که در خط مقدم مشغول فعالیت می باشند از اهمیت حیاتی برخوردار است.

گفته می شود، شما هم می توانید ماسک پارچه ای بسازید یا برای خود و خانواده تان سفارش دهید. مطالعات نشان داده اند که ماسک های پارچه ای ممکن است در هنگام شستشوی دست و در رابطه با فاصله فیزیکی موجب انتشار عفونت شوند.

چه نوع ماسک پارچه ای می تواند مفید باشد؟

یک مطالعه انجام شده در سال 2013 نشان داد که پارچه های 100٪ پنبه می توانند 69٪ در برابر ارگانیسم هایی که به اندازه ویروس های آنفولانزا هستند محافظت ایجادکنند و پارچه های کتانی به میزان  60-61٪ محافظت ایجاد می کنند اما از آنجا که ویروس کرونا کووید- 19 بسیار جدید است ، اطلاعاتی در مورد میزان محافظت در برابر این ویروس خاص نداریم.

در هنگام انتخاب پارچه ، یکی از پزشکان آزمایش "نور" را پیشنهاد کرده است تا ببیند چقدر پارچه های مختلف می توانند موثر باشند - هرچه نور کمتری از ماسک عبور کند ، موثرتر است.

به هر حال هر نوع پارچه ای را برای ماسک انتخاب کنید، بهتر است نکات مهم زیر را به خاطر بسپارید:

  • -- ماسک 2 یا 3 لایه حساس است، زیرا پارچه اضافی به فیلتر کردن ذرات کمک می کند.
  • -- مناسب بودن اندازه ماسک بسیار مهم است چون باید مطمئن شوید که ماسک دهان و بینی را به درستی پوشانده است و از آن ناحیه سر نمی خورد.
  • -- قرار دادن یک فیلتر خلا یا حتی فیلتر قهوه بین لایه های پارچه ممکن است کمک کند زیرا باعث ایجاد برخی از اصطکاک های الکترواستاتیک می شود که می تواند ذرات را در ماسک به دام انداخته و مانع از تنفس آن شود. در صورت استفاده از این نوع ماسک باید مطمئن شوید که ماسک دارای جیب است که امکان بیرون آوردن فیلتر هنگام نیاز به شستشوی ماسک وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که اطلاعات علمی کمی در مورد این نظریه وجود دارد ( این نکته تنها مبتنی بر عقل سلیم ذکر می شود)
  • -- شستشوی ماسک مهم است. به یاد داشته باشید برای استریل کردن باید از آب گرم و ماشین لباسشویی استفاده کنید و آن را به کمک گرما خشک کنید. به همین دلیل ممکن است پارچه های مصنوعی مناسب نباشند.
  • -- هنگام پوشیدن ماسک، آن را لمس نکنید. ممکن است آلودگی هایی روی سطح داشته باشد. به خانه بروید و بعد از شستشوی دستان خود از آن استفاده نمایید.
  • -- وقتی به خانه رسیدید، ماسک خود را بردارید و تا زمانی که بخواهید آن را با ماشین لباسشویی بشویید، درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. ماسک ها باید بعد از هر بار استفاده آلوده در نظر گرفته شود و شستشو شوند.


اگر چه پوشیدن ماسک به طور بالقوه می تواند به جلوگیری از شیوع عفونت کمک کند اما باید همراه با استفاده از ماسک ، حفظ فاصله فیزیک و رعایت بهداشت دست را در نظر داشت و آن را به عنوان یک راه اضافی و نه جایگزین در نظر گرفت.

حفظ فاصله از دیگران و شستشوی آگاهانه دست ها در واقع ستون های پیشگیری از ابنلا به بیماری کووید 19 هستند و ثابت شده است که در صاف کردن منحنی و کاهش مراجعه مردم به بیمارستان ها مؤثر است.

 

وبلاگ WebMD © 2020 WebMD، LLC. کلیه حقوق محفوظ است.

گرداوری و مترجم: دکتر نرجس اله دادی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.