مدت ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

مدت ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

مدت ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف متفاوت است . کرونا ویروس می تواند ساعت ها و حتی روزها بر روی سطوحی مانند دستگیره درها و میزهای پیشخوان زنده بماند . میزان دوام آن بستگی به ماده ای دارد که سطح از آن ساخته شده است.

آنچه باید در مورد کرونا ویروس بدانید

کرونا ویروس هایی که عامل آن کووید-19 می باشد عمدتا از فردی به فرد دیگر گسترش می یابد. وقتی شخصی که سرفه و یا عطسه می کند، قطرات حاوی ویروس را وارد هوا می کند. یک فرد سالم می تواند با نفس کشیدن در آن قطرات و در صورت لمس یک سطح یا شیء آلوده به ویروس و سپس تماس دست با دهان، بینی یا چشم های خود ، ویروس را وارد بدن می کند.

در اینجا راهنمایی وجود دارد که نشان می دهد تا چه مدت کرونا ویروس ها - خانواده ویروس ها که شامل کووید-19 است - می توانند بر روی برخی از سطوحی که احتمالاً روزانه لمس می کنید زندگی کنند. به خاطر داشته باشید که محققان هنوز اطلاعات زیادی در مورد کروناویروس های جدید که باعث کووید-19 می شوند، ندارند. به عنوان مثال، آنها نمی دانند که ویروس با قرار گرفتن در معرض گرما ، سرما یا نور خورشید چه مدت می تواند روی سطوح زنده بماند.

فلز

نمونه ها: دستگیره  ها، جواهرات، ظروف نقره ای: 5 روز

چوب

نمونه ها: مبلمان و دکوراسیون چوبی منزل: 4 روز

 پلاستیک

نمونه ها:  ظروف بسته بندی مانند ظروف شیر و بطری های شوینده، صندلی های مترو و اتوبوس، کوله پشتی، دکمه های آسانسور: 2 تا 3 روز

استیل

نمونه ها: یخچال، قوری و کتری، قابلمه، سینک، برخی از بطری های آب: 2 تا 3 روز

مقوا

نمونه ها: جعبه های حمل و نقل: 24 ساعت

مس

نمونه ها: سکه ها، قوری و کتری، وسایل آشپزی: 4 ساعت

آلومینیوم

نمونه ها: قوطی نوشابه، فویل های آلومینیومی، بطری های آب: 2 تا 8 ساعت

شیشه

نمونه ها: لیوان، پیمانه های اندازه گیری، آینه، پنجره: حداکثر 5 روز

سرامیک

نمونه ها: ظروف ، سفال ، لیوان: 5 روز

کاغذ

مدت زمان متفاوت است. برخی از گونه های کرونا ویروس فقط چند دقیقه روی کاغذ زندگی می کنند در حالی که برخی دیگر تا 5 روز زندگی می کنند.

غذا

به نظر نمی رسد کروناویروس از طریق تماس با غذا پخش شود. هنوز ایده خوبی است که قبل از خوردن آنها میوه و سبزیجات را زیر آب جاری بشویید. آنها را با برس یا دستان خود تمیز کنید تا هر میکروبی که ممکن است روی سطح آنها باشد از بین برود. بعد از بازگشت از سوپر مارکت دست خود را بشویید. اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، ممکن است بخواهید محصولات منجمد یا کنسروشده بخرید.

آب

کرونا ویروس در آب آشامیدنی یافت نشده است. در صورت ورود به منبع آب، تصفیه خانه های محلی آب را تصفیه و ضد عفونی می کند که باید هر میکروبی را از بین ببرد.

کروناویروس ها می تواند بر روی سایر انواع سطوح  مانند پارچه ها و میزهای کار زندگی کنند.

آنچه در مورد انتقال کروناویروس ها باید بدانید

آنچه شما برای کاهش احتمال ابتلا و یا انتقال کورونا ویروس ها می توانید انجام دهید این است که همه سطوح و اشیاء موجود در خانه و محل کار خود را تمیز و ضد عفونی کنید. این  سطوح شامل:

 • - میز کار وپیشخوان ها
  • - دستگیره درها
  • - درب ها
  • - وسایل داخل حمام
  • - تلفن
  • - صفحه کلید
  • - کنترل های تلویزیون و سایر وسایل
  • - سرویس های بهداشتی (توالت ها)

از اسپری پاک کننده خانگی استفاده کنید. اگر سطوح کثیف هستند، ابتدا آنها را با آب و صابون تمیز کرده و سپس آنها را ضد عفونی کنید.

سطوح را تمیز نگه دارید، حتی اگر همه افراد خانه شما سالم باشند. افرادی که آلوده هستند ممکن است علائمی از خود نشان ندهند، اما هنوز هم می توانند ویروس را بر روی سطوح منتقل کنند.

بعد از مراجعه به داروخانه یا سوپر مارکت و آوردن مواد غذایی و یا بسته های مصرفی به منزل، دستان خود را برای حداقل 20 ثانیه با صابون و آب گرم بشویید. این کار را بعد از تحویل یک روزنامه نیز انجام دهید.منابع : مرجع پزشکی WebMD بازبینی شده توسط هانزا دی. بهارگاا ، MD در 23 مارس 2020

گرداوری و ترجمه: سرکار خانم دکتر نرجس اله دادی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.