آنچه در مورد کرونا ویروس ها باید بدانید

آنچه در مورد کرونا ویروس ها باید بدانید

آنچه در مورد کرونا ویروس ها باید بدانید

 در این مقاله به سوالات زیر در مورد کرونا ویروس پاسخ میدهیم :

 • - علائم کروناویروس چیست؟
 • - چگونه می توان از ابتلا کروناویروس جلوگیری کرد؟
 • - آیا ماسک صورت در کاهش خطر آلودگی مؤثر است؟
 • - كروناویروس چگونه تشخیص داده می شود؟
 • - چگونه کروناویروس ها گسترش می یابند؟
 • - کروناویروس ها چه مدت روی سطوح یا خارج از بدن قادر به زندگی می باشند؟
 • - آیا کروناویروس ها از آنفولانزا بدتر است؟
 • - آیا واکسن برای کووید-19 وجود دارد؟
 • - کروناویروس ها چگونه درمان می شوند؟
 • - آیا ممکن است از طریق یک پاکت به کروناویروس مبتلا شوم؟
 • - این بیماری از کی و کجا شروع شده است؟
 • - آیا کرونا ویروس ها مانند آنفولانزا فصلی هستند؟

همه گیری کرونا ویروس های جدید که از اواخر ماه دسامبر در ووهان چین آغاز شده بود، اکنون در ده ها کشور از جمله ایران مشاهده می شود. در اینجا پاسخ به سؤالات کلیدی در مورد کرونا ویروس، از جمله چگونگی محافظت از خود و آنچه انتظار دارید، آورده شده است.

علائم کروناویروس چیست؟

براساس نظریه کمیته کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC) ، علائم کووید-19، بیماری کرونا ویروس جدید ممکن است شامل علائم زیر باشد:

 • - تب
 • - سرفه
 • - تنگی نفس

مطالعه جدیدی از سازمان بهداشت جهانی كه لیست مفصلی از علائم را در اختیارتان قرار داده است شامل موارد دیگری از جمله خستگی ، درد استخوان یا مفاصل، سردرد و لرز است. علائم ممکن است در حدود 2 روز و تا 14 روز پس از مواجهه با ویروس ظاهر شود.

چگونه می توان از ابتلا به کروناویروس جلوگیری کرد؟

سه کلمه بهترین توصیه را ارائه می دهد: دستهای خود را بشویید.
هر بار حداقل 20 ثانیه آنها را بشویید. قبل از تهیه غذا، خوردن غذا و پس از سرویس بهداشتی دستهایتان را بشویید. اگر سرفه یا عطسه می کنید و یا اگر مراقب افراد بیمار هستید به صورت مداوم دستهایتان را بشویید. اگر آب و صابون  در اختیار ندارید، از الکل با غلظت حداقل 60 درصد دستهایتان را ضد عفونی کنید؛ در غیر این صورت:

 • - از تماس نزدیک با افرادی که مریض هستند خودداری کنید.
 • - چشم ها ، بینی و دهان خود را لمس نکنید.
 • - وقتی بیمار هستید در خانه بمانید.
 • - موقع سرفه یا عطسه از دستمال کاغذی استفاده کنید و سپس آن را درون سطل زباله بریزید.
 • - اشیاء و سطوحی که مرتباً لمس شده را با اسپری تمیز کننده یا ضد عفونی کننده پاکسازی کنید.

آیا ماسک های صورت در کاهش خطر آلودگی موثر هستند؟

به طور کلی  خیر ولی اگرمبتلا به کووید-19 هستید، بله ، پوشیدن ماسک خطر ابتلا به شخص دیگر را کاهش می دهد.

در صورتی که سالم هستید، ماسک های جراحی از محافظت کمی برخوردار هستند و ماسک های پیشرفته تر N95  بهترین محافظت را برای کادر بهداشتی درمانی دارد و اغلب برای آنها مناسب است. بسیاری از افرادی که هر دو ماسک را می پوشند، اغلب استفاده از آن را به درستی انجام نمی دهند به دلیل اینکه برای تنظیم ماسک روی صورت، مدام صورت خود را لمس می کنند و در واقع این کارمی تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

پس از استفاده از ماسک باید آن را با احتیاط دور بیندازید. آنها قابل استفاده مجدد نیستند بنابراین در صورتی که صورت خود را لمس کنید یا ماسک را تنظیم کنید به محض اینکه در محلی پاکیزه و سالم قرار گرفتید، آن را از روی صورت بردارید و دیگر از آن استفاده نکنید.

اگر در اطراف فرد بیمار هستید، ماسک می تواند انتشار ترشحات و قطرات حاصل از سرفه یا عطسه را مسدود کند.

بهترین کار در این بیماری همچنان شستن دست ها و تلاش برای لمس نکردن صورت، چشم ها، بینی و دهان می باشد.

 بیشتر بدانید : آنچه باید در مورد ماسک های صورت پارچه ای بدانید

كروناویروس چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید مبتلا به کووید-19 هستید، قبل از رفتن به مطب، با پزشک خود تماس بگیرید و در مورد وضعیت خود هشدار دهید تا آنها بتوانند برای ورود شما آماده شوند. بدون تماس اولیه به مرکز مراقبت اضطراری یا اورژانس نروید. اگر کادر درمانی که مراقبت های بهداشتی شما را انجام می دهند در مورد ابتلای شما اتفاق نظر داشتند، با بخش های بهداشت و درمان منطقه شما تماس می گیرند.

کمیته کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC) کیت های تشخیصی تست را عرضه می کند. هر نتیجه آزمایش باید قبل از تایید تشخیص توسط این کمیته تأیید شود.

چگونه کروناویروس ها گسترش می یابند؟

از آنجا که کووید-19 جدید است ، بسیاری از سوالات در مورد چگونگی گسترش آن بی پاسخ مانده است. اما کارشناسان معتقدند:

 • - این ویروس ممکن است از فردی به فرد دیگر، در صورتی که فاصله آن ها کمتر از حدود 1.8 متر باشد و از طریق قطرات تولید شده در هنگام سرفه یا عطسه، منتقل می شود.
 • - ممکن است قبل از اینکه افراد علائمی نشان دهند موجب انتشار ویروس شوند.
 • - تماس با سطوح آلوده امکان انتقال وجود دارد. لمس یک سطح یا شیء که دارای ویروس می باشد و  سپس لمس دهان، بینی یا چشم ها یکی از راه هایی است که ممکن است موجب انتقال ویروس شود، اگرچه که کمیته کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC) می گوید این روش اصلی انتشار ویروس نیست.
 • - مطالعات تا به امروز حاکی از آن است که این ویروس در هوا انتشار نمی یابد، بنابراین نمی توانید آن را از طریق تنفس دریافت کنید.
 • - این ویروس به راحتی منتقل می شود در صورتی که همه ویروس ها این گونه نیستند اما CDC معتقد است که کووید-19در برخی مناطق جغرافیایی که تحت تأثیر آن قرار گرفته است "به راحتی و به صورت پایدار در جامعه" گسترش می یابد.

کروناویروس ها چه مدت روی سطوح یا خارج از بدن قادر به زندگی می باشند؟

یک مطالعه جدید نشان داد که SARS-CoV-2 (نام رسمی کروناویروس های جدید که باعث کووید-19 می شود) ممکن است برای چند ساعت یا چند روز روی سطوح و چندین ساعت در هوا در شرایط آزمایشگاهی دوام داشته باشد. این مطالعه نشان داد که این ماده می تواند تا 4 ساعت روی مس ، حداکثر 24 ساعت روی مقوا و تا 2 تا 3 روز روی پلاستیک و استیل به زندگی خود ادامه دهد. این مطالعه نشان می دهد که ممکن است با لمس یک سطح آلوده یا تنفس آن از هوا عفونت منتقل شود اما اثبات نمی کند که انتقال از طریق هوا در شرایط واقعی رخ دهد. استفاده از یک ماده ضد عفونی کننده ساده در تمام سطوح قابل دسترس ایده خوبی برای پیشگیری می باشد.

آیا کروناویروس ها از آنفولانزا بدتر هستند؟

در این فصل حداقل 29 میلیون آمریکایی مبتلا به آنفولانزا بوده اند، در مقایسه با بیش از 1600 نفر که در اینجا مبتلا به کرونا ویروس هستند و در حالی که ابتلای بیش از 133000 نفر در سراسر جهان به کروناویروس تأیید شده است،  این تعداد هنوز در مقایسه با آنفولانزا کم هستند.

اما کووید-19، بیماری که این ویروس ها مسبب آن هستند ممکن است کشنده تر باشد. میزان مرگ و میر آنفولانزا به طور تقریبی در حدود 0.1٪ است ، در حالی که میزان مرگ و میر از کرونا ویروس ها 2٪ -3٪تخمین زده شده است. دانستن میزان مرگ واقعی دشوار است زیرا ممکن است افراد دچار موارد خفیفی شوند که هرگز تشخیص داده نشده بودند. یک مقاله اخیرا در ژورنال پزشکی نیوانگلند اظهار می دارد به همین دلیل، میزان مرگ و میر واقعی ممکن است در یک فصل نزدیک به آنفولانزا باشد. این مقاله توسط پزشک و مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی نوشته شده است.

آنفولانزا همچنین برای دانشمندان و پزشکان به خوبی شناخته شده است، اگرچه که هر ساله سوش های آن کمی متفاوت است. برنامه های درمان آنفولانزا به خوبی تثبیت شده اند و واکسن های آن نیز وجود دارند. کروناویروس ها کاملاً جدید هستند و مسئولان بهداشت هم هنوز در مورد شیوع آن در حال کسب آگاهی هستند. همچنين ممكن است این ويروس نیز مانند آنفلوانزا به چند سويه جهش داشته باشد.

Tedros Adhanom Gbrebreesus ، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، گفت: برخی از تفاوت های اساسی وجود دارد که مردم باید آنها را درک کنند. اول اینکه، به نظر نمی رسد که کووید-19به اندازه آنفولانزا شیوع داشته باشد. دومین تفاوت بزرگ این است که شدت بیماری افراد از کووید-19 بیشتر است.

وی گفت: "در حالی که در بسیاری از مردم در سطح جهان ایمنی نسبت به سویه های آنفولانزای فصلی ایجاد شده است، کووید-19ویروسی جدید است که هیچ کس از آن ایمنی ندارد. این بدان معنی است که افراد بیشتری مستعد ابتلا به عفونت هستند و برخی نیز به بیماری شدید مبتلا خواهند شد.

آیا واکسن برای کووید-19 وجود دارد؟

نه هنوز؛ و تولید هرگونه واکسن کارامد حداقل یک سال طول می کشد. اما چندین دانشگاه تحقیقاتی و شرکت های دارویی روی آن کار می کنند. در 16 مارس ، یک واکسن احتمالی آزمایشات انسانی مرحله 1 را آغاز کرد. این آزمایشات که توسط مؤسسه ملی بهداشت ارزیابی می شود بر روی 45 داوطلب بزرگسال سالم بیش از 6 هفته تا دستیابی به ایمن بودن واکسن ، آزمایش می شود. از دوزهای مختلف واکسن استفاده می شود تا مشخص شود چه دوزی برای عملکرد آن لازم و عوارض جانبی آن چه خواهد بود. این امر در موسسه تحقیقات بهداشتی Kaiser Permanente Washington در سیاتل در حال انجام است.

کروناویروس چگونه درمان می شود؟

هنوز هیچ داروی برای درمان آن وجود ندارد و آنتی بیوتیکها در برابر آن مؤثر نیستند. متخصصان توصیه به علامت درمانی می كنند:

 از استامینوفن را برای درد و تب استفاده كنید. استراحت کنید و آب و مایعات فراوان بنوشید. اگرچه هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد ایبوپروفن می تواند در عفونت کروناویروس اثراتی داشته باشد ، اما WHO در ابتدا در هنگام بروز علائم توصیه به مصرف آن کرد. با این حال، این آژانس در ماه مارس این موضوع را رد كرد و اعلام كرد: "بر اساس اطلاعات موجود، در حال حاضر، WHO استفاده از ایبوپروفن را توصیه نمی كند." افرادی که به موارد جدی تر مبتلا هستند باید در بیمارستان بستری شوند زیرا ممکن است به تنفس مصنوعی و دستگاه های پشتیبان نیاز داشته باشند.

 

آیا ممکن است از طریق یک پاکت به کروناویروس مبتلا شوم؟

کمیته کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC) می گوید احتمالاً خطر بسیار کمی وجود دارد که از طریق محصولات یا بسته بندی هایی که طی مدت روز یا هفته ارسال می شود، این ویروس منتشر شود. معمولاً تصور می شود كه كروناویروس ها اغلب توسط قطرات تنفسی پخش می شوند. در حال حاضر هیچ مدرکی از انتقال کووید-19 مرتبط با کالاهای ارسالی وجود ندارد و هیچ موردی از این ویروس در ایالات متحده در ارتباط با کالاهای ارسالی مشاهده نشده است. در هر صورت خوب است که همیشه دست های خود را بعد از لمس اشیاء حمل شده و مطمئناً قبل از خوردن یا لمس کردن دهان یا چشم خود بشویید.

این بیماری از کی و کجا شروع شده است؟

چین برای اولین بار از شیوع ووهان در 30 دسامبر 2019 خبر داد.

آیا کرونا ویروس ها مانند آنفولانزا فصلی هستند؟

آیا با گرم تر شدن آب و هوا، کرونا ویروس از بین می رود؟

نانسی مسنیر، مدیر مرکز ملی ایمن سازی و بیماری های تنفسی CDC می گوید: این امکان وجود دارد، اما هنوز اطلاعات کافی دراین باره نداریم.

بیشتر ویروس های تنفسی مانند آنفولانزا فصلی هستند. به گفته وی، ممکن است کروناویروس مانند آنفولانزا رفتار کند و شاهد کاهش موارد ابتلا به آن در بهار و تابستان باشیم. "اما این یک فرضیه خام است." این آژانس به اقدامات تهاجمی خود ادامه می دهد زیرا نمی تواند به این فرضیه اعتماد کند.

این مطلب را نیز بخوانید : همۀ آنچه باید دربارۀ آنفلوآنزا بدانید


منابع

مقاله مروری اخبار سلامت WebMD  دکتر هانزا دی. بهارگا ، دکتر در 23 مارس 2020

گرداوری و ترجمه: سرکار خانم دکتر نرجس اله دادی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.