بیماران مبتلا به کویید 19 و توصیه هایی جهت مصونیت اعضای خانواده

بیماران مبتلا به کویید 19 و توصیه هایی جهت مصونیت اعضای خانواده

بیماران مبتلا به کویید 19 و توصیه هایی جهت مصونیت اعضای خانواده

اگر شخصی درمنزل مبتلا به کووید- 19 است؛ چگونه می توان سایر افراد را از آن مصون نگه داشت

 همه ما اصول اولیه در رابطه با اینکه چگونه خود و عزیزانمان را از آلوده شدن به ویروس ناشی از کووید-19محافظت کنیم را یاد گرفته ایم. فاصله گذاری اجتماعی موثر در قلب پیشگیری جای دارد، همراه با آن رعایت دقیق بهداشت دست ها ، ضد عفونی کردن "سطوح با میزان لمس بالا" ، و دوری از افراد بیمار می باشد.
کرونا ویروس چه مدت روی سطوح زندگی می کند؟

حتی با رعایت تمام این موارد، این احتمال وجود دارد که شخصی که با او زندگی می کنیم به ویروس آلوده شود. براساس برخی تخمین ها، در هر مکانی در حدود 60٪ از افراد به کووید-19 مبتلا می شوند (بیشتر افراد علائم خفیف تا متوسط ​​دارند كه نیازی به بستری ندارند). بنابراین، قرار گرفتن در مکان ایزوله یا قرنطینه ایده خوبی است، در این صورت اگر یکی از اعضای خانواده یا شخصی که با او زندگی می کنید مبتلا یا مشکوک به کووید-19 باشد، باید در منزل از او مراقبت شود.

از آنجا که می دانیم انتقال ویروس کرونا ، از طریق انتقال قطرات ناشی از سرفه یا عطسه فرد مبتلا و یا تماس با سطوح آلوده می باشد، نکاتی وجود دارد که با توجه به آن، می توانیم از ابتلا به این بیماری مصون بمانیم.

مطلب مرتبط : مطالعاتی در مورد داروی رمدسیویر | درمان احتمالی بیماری کویید 19

در این مطلب پزشکی توصیه هایی را ذکر شده است که هنگام ایجاد "منطقه ایزوله" در منزل می توانید رعایت کنید:

  • 1- در صورت امکان یک اتاق جداگانه مشخص کنید و تا حد امکان درب آن را ببندید. اگر این مکان را در اختیار ندارید، فضایی را پیدا کنید که بین بیمار و سایر افراد حداقل 1.8 متر فاصله باشد.

  • 2- افرادی که بیمار نیستند، باید از حمامی مجزا از سایر افراد، در صورت وجود، استفاده کنند. اگر حمامی جداگانه در دسترس نباشد، بیمار بعد از هر بار استفاده از حمام، باید آن را تمیز کند. سایر افراد منزل هم باید حداقل تا 30 دقیقه قبل از استفاده مجدد از حمام صبر کنند تا از خروج هوای آن مطمئن شوند. در هنگام شستشوی توالت و کشیدن سیفون، درپوش توالت را ببندید و هواکش را جهت خروج هوا به بیرون روشن کنید تا ذرات ویروس موجود در مدفوع را از هوا خارج کند.

  • 3- سعی کنید با تهویه هوا یا باز کردن پنجره ها مطمئن شوید که کلیه فضای مشترک در خانه از جریان هوای مطلوبی برخوردار است. فیلترهای هوا و تصفیه کننده های هوا نیز در این شرایط می توانند مفید باشند - به دنبال فیلترهای هوا که MERV 13 یا بالاتر تعیین شده اند، باشید. رطوبت هوا نیز می تواند مفید باشد، چرا که در رطوبت کم، ویروس ها بیشتر زنده می مانند. تنظیم رطوبت بین 40 تا 60٪ ایده آل است.

  • 4- در صورت امكان ، عضو بیمار خانواده هنگامی که در نزدیکی سایر افراد خانواده قرار می گیرد باید با ماسك، صورت خود را بپوشاند (ماسك جراحی همان چیزی است كه توصیه می شود). وقتی در فاصله 1.8 متری از بیمار قرار دارید، می توانید از یک ماسک استفاده کنید. اگر ماسک صورت در دسترس نباشد ، زمان تماس نزدیک را به کمتر از 15 دقیقه محدود کنید و تمام سطحی را که فرد بیمار با آن در تماس بوده را ضد عفونی کنید. اگر نداشتن ماسک باعث اضطراب شما می شود، می توانید خودتان یک ماسک خانگی در منزل درست کنید؛ البته هنوز در مورد اینکه اینگونه ماسک ها چه مقدار اثر محافظتی ایجاد می کنند اطلاعاتی نداریم. پس از ساختن ماسک حتماً آن را به صورت دقیق در اطراف دهان و بینی خود فیکس کنید. دانشگاه کمبریج در مورد اثر محافظتی ماسک هایی که از مواد مختلف حاصل می شوند؛ از کیسه های جاروبرقی گرفته تا پیراهن های نخی مطالعاتی را انجام داده است.
  • آنچه باید در مورد ماسک های صورت پارچه ای بدانید

  • 5- از به کار بردن وسایلی مانند فنجان، کاسه، ظروف آشپزخانه، حوله، ملافه و سایر وسایل همدیگر به صورت مشترک خودداری کنید.

  • 6- اجازه ندهید که عضو بیمار خانواده با هر نوع حیوان خانگی در منزل در ارتباط باشد.

  • 7- همه سطوح "با میزان لمس بالا" مانند پیشخوان، رومیزی، میز کار، وسایل حمام، توالت، تلفن، صفحه کلید، تبلت و میزهای کنار تخت را هر روز تمیز کنید. همچنین، هر سطحی که ممکن است خون، مدفوع یا مایعات بدن روی آنها وجود داشته باشد را تمیز کنید. مدت ماندگاری کرونا ویروس روی سطوح مختلف

  • 8- لباس ها را کاملاً بشویید. در صورت امکان، دستکش یکبار مصرف بپوشید و وسایل آلوده را از خود دور نگه دارید. به یاد داشته باشید که دستان خود را بلافاصله پس از برداشتن دستکش تمیز کنید.

  • 9- تمام دستکش های یکبار مصرف، ماسک های صورت و سایر موارد آلوده را قبل از ریختن ابتدا درون یک کیسه قرار دهید و سپس به سایر زباله های خانگی اضافه کنید.

در صورتیکه علائم فرد بیمار بدتر شود

 حتماً علائم فرد بیمار را رصد کنید و در صورت فوریت با تیم مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

مراقبت از شخصی که بیمار است مسئولیت بزرگی است. در عین حال ، مراقبت از خود نیز بسیار مهم است. سبک زندگی سالم را انتخاب کرده و به بدن خود توجه کنید. اگر شما یا سایر افراد منزل، علائم بیماری کویید 19 دارید، حتماً بلافاصله به تیم پزشکی-درمانی اطلاع دهید.

گردآوری و ترجمه : سرکار خانم دکتر نرجس اله دادی
منابع: © 2020 WebMD، LLC. کلیه حقوق محفوظ است

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.