یادداشت یک پزشک: خواب ، رمضان و کرونا ویروس

یادداشت یک پزشک: خواب ، رمضان و کرونا ویروس

یادداشت یک پزشک: خواب ، رمضان و کرونا ویروس

با شروع ماه مبارک رمضان ، روال روزمره مسلمانان در سراسر جهان تغییر خواهد کرد. اگرچه برخی از فواید سلامتی در ارتباط با روزه داری متناوب در ماه رمضان وجود داشته است، مواردی وجود دارد مبنی بر این که اثرات منفی اختلال الگوهای خواب بر بدن ممکن است آن اثرات را خنثی کند.

به طور سنتی ، مسلمانان از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب روزه می گیرند. یعنی قبل از طلوع آفتاب از خواب بیدار شده تا یک وعده غذایی قبل از شروع روزه میل کنند یا صبحانه بخورند، تمام روز را روزه گرفته و پس از غروب آفتاب با افطار آن را به اتمام می رسانند- به دنبال آن نیز نمازهایی است که می تواند تا اواخر شب ادامه داشته باشد.

ماه رمضان امسال متفاوت می باشد زیرا بسیاری از مساجد در طول همه گیری کرونا ویروس بسته شدند و بیشتر فعالیت ها در خانه انجام می شود.

در زمانی که سیستم ایمنی بدن بسیار حیاتی است، آیا اختلال در الگوهای خواب مرتبط با این ایام، ما را بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قرار می دهد؟

از آنجا که خواب خوب برای سلامتی بسیار مهم است، بنابراین فواید خواب با کیفیت بالا در این جا بهتر درک می شود، در حال حاضر بسیاری از دانشمندان عنوان می کنند خواب به اندازه تغذیه و ورزش در سلامتی اهمیت دارد. کمبود خواب موجب تحریک هورمون های گرسنگی به سمت مصرف بیش از حد می شود.

خواب با کیفیت خوب با کاهش خطر چاقی ، تمرکز بهتر و حافظه ، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی ، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ، کاهش خطر افسردگی و اضطراب و از همه مهمتر سیستم ایمنی سالم مرتبط است.

برای اینکه سیستم ایمنی بدن به طور مؤثر کار کند باید بتواند یک مهاجم خارجی مانند ویروس یا باکتری را هنگام ورود به بدن تشخیص دهد، سپس باید واکنش گسترده تری برای مهار و در نهایت نابود کردن مهاجم ایجاد کند. سلولهای T بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند که این مهاجمین خارجی را شناسایی می کند و باعث واکنش گسترده ایمنی می شوند. یک مطالعه جدید نشان داده است که خواب باعث افزایش بازدهی پاسخ سلول T به مهاجمان خارجی می شود، بنابراین عملکرد بهتر سیستم ایمنی را ارتقا می بخشد.

پروتئین هایی که به عنوان سایتوکاین شناخته می شوند نیز بخشی از پاسخ ایمنی بدن به عفونت هستند. سایتوکاین ها علاوه بر شناسایی عفونت، پیام هایی را به سلولهای سالم و غیرعفونی ارسال می کنند و به آنها اعلام می کنند خود را برای تهاجم آماده کرده و موجب تحریک تولید آنزیمی برای مبارزه با عفونت می شوند.

مطالعات نشان داده اند که سایتوکاین ها نه تنها در طول خواب عملکرد بهتری دارند بلکه در واقع در زمان خواب، در بدن فرد تولید می شوند. این موضوع به توصیه های قدیمی مبنی بر نیاز به استراحت در هنگام عدم تمایل به انجام کار یا فعالیت، مربوط می شود زیرا این کار نه تنها باعث صرفه جویی در انرژی می شود بلکه به بدن نیز برای مقابله با عفونت کمک می کند.

مطالعات دیگر نشان داده اند افرادی که بیشتر می خوابند نسبت به واکسن ها نیز واکنش بهتری دارند. یعنی افرادی که خواب خوبی دارند نسبت به به افرادی که از خواب محروم هستند در برابر واکسن مربوط به یک بیماری مصونیت بهتری دارند. این موضوع برای واکسن آنفولانزا و واکسن هپاتیت B نشان داده شده است.

خوابیدن به میزان هشت ساعت مداوم که توسط دانشمندان توصیه شده است؛ در ماه رمضان دشوار خواهد بود، اما راه هایی برای دستیابی به این امر وجود دارد.

- اگر در ماه رمضان در تلاش هستید که مقدار معمول خواب خود را در شب به دست آورید، می توانید ساعت های از دست رفته را، در طول روز به عنوان مثال با چرت زدن جبران کنید.

- به دلیل قرنطینه ، در حال حاضر بسیاری از افراد در منزل مشغول کار هستند ، بنابراین امکان خوابیدن و جبران خواب شب در بعد از ظهر وجود دارد.

- اگر در طول روز احساس خواب آلودگی دارید، چرت زدن به میزان 20 تا 30 دقیقه در یک اتاق آرام و تاریک تاثیرات بسیار خوبی برایتان خواهد داشت.

- کیفیت خواب ممکن است تحت تأثیر آنچه می خورید باشد. وسوسه به خوردن بیش از حد غذای ناسالم در زمان افطار تا سحر می تواند منجر به مصرف مواد قندی و دریافت کالری بالا شود. این موارد می تواند باعث کاهش کیفیت خواب در شب شود. بنابراین اگرچه که ممکن است سخت باشد، سعی کنید این مواد را با گزینه های سالم تر جانشین تا تعادل لازم در مصرف کالری برقرار شود.

واضح است که خواب مزایای بی شماری از جمله کمک به پیشگیری از عفونت دارد. اما آیا خواب بهتر به سیتم دفاعی بدن علیه ویروس کرونا کمک خواهد کرد؟

از آنجا که این بیماری، جدید است ، بنابراین با اطمینان نمی توان گفت که این موارد هنوز درست است. با این حال، تمام شواهد و مدارکی نشان می دهد خواب خوب در شب به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با هر گونه عفونت خصوصا هنگام مقابله با کروناویروس کمک می کند.

گردآوری و ترجمه : خانم دکتر نرجس اله دادی
نویسنده : دکتر امیرخان / 26 آوریل 2020

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.