بیماری کووید-19و دیابت

بیماری کووید-19و دیابت

بیماری کووید-19و دیابت

همه باید مراقب ابتلا به کرونا ویروس ناشی از COVID-19 باشند اما در صورت ابتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 ، باید محتاط تر باشید.

خطر ابتلا به ویروس در افراد دیابتی بالاتر از سایرین نیست ولی در صورت ابتلا به بیماری عوارض بدتری ممکن است داشته باشند. این موضوع خصوصاً درصورتی که دیابت به خوبی کنترل نشود ، صادق است.

برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت:

 • - فاصله خود را ازسایر افراد حفظ کنید.
 • - اصول بهداشتی را رعایت کنید.
 • - قند خون خود را تحت کنترل نگه دارید.

در صورت ابتلا به بیماری برنامه ریزی داشته باشید.

دیابت و کروناویروس

مطالعات اولیه نشان داده است که حدود 25٪ از افرادی که به دلیل عفونت شدید کووید-19 به بیمارستان مراجعه کردند مبتلا به دیابت بودند. مبتلایان به دیابت احتمالاً عوارض جدی دارند و در اثر ویروس از دنیا می روند. یک دلیل این است که قند خون، سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و نمی تواند به خوبی در مقابل عفونت ها مقابله کند.

اگر شما یک بیماری دیگر مانند بیماری قلبی یا ریوی نیز داشته باشید ، احتمال ابتلا به عفونت شدید کرونا ویروس حتی بیشتر است.

اگر مبتلا به کووید-19 باشید ، این عفونت می تواند خطر عوارض دیابت مانند کتواسیدوز دیابتی (DKA) را تشدید کند. DKA وقتی اتفاق می افتد که مقادیر بالایی از اسیدها به نام کتون در خون ایجاد می شود که می تواند بسیار جدی باشد.

برخی از افرادی که به نوع جدید کرونا ویروس مبتلا می شوند، پاسخی خطرناک در برابر ویروس ایجاد می شود که به آن سپسیس (عفونت منتشر خون) گفته می شود. برای درمان سپسیس، پزشکان باید سطح مایعات و الکترولیت بدن شما را کنترل کنند. DKA باعث از بین رفتن الکترولیتها می شود که می تواند کنترل سپسیس را سخت تر کند.

نکاتی برای جلوگیری از عفونت

بهترین راه برای جلوگیری از بیمار شدن، تا حد ممکن در منزل ماندن است. براساس قانون آمریکا، افراد مبتلا به دیابت حق دارند "اسکان معقول در محل کار" داشته باشند. این امر شامل حق کار در منزل (دورکاری) یا مرخصی بیمار در صورت نیاز است.

*اگر مجبور هستید بیرون بروید، فاصله  حداقل 1.8 متر از سایر افراد را حفظ کنید و از ماسک استفاده کنید. هنگام خارج شدن و ورود به منزل، دستان خود را بشویید یا از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

*همچنین قبل از اینکه انگشتتان را به بدنتان بزنید یا از سرنگ انسولین استفاده کنید، دستان خود را بشویید. ابتدا هر قسمت را با صابون و آب بشویید یا با الکل ضدعفونی کنید.

برای محافظت از شما، همه افراد منزل باید دست های خود را به خصوص قبل از پختن غذا بشویند. از وسایل شخصی دیگران استفاده نکنید و اگر کسی از اعضای خانواده بیمار است، باید تا آنجا که ممکن است از شما فاصله گرفته و در اتاق خود بماند و در صورتی که در یک اتاق هستید باید از ماسک استفاده کنند.

برنامه دیابت و کووید-19

قوانین فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه بودن، ممکن است تهیه منابع مورد نیاز شما را دشوارتر کند. در صورت قرنطینه شدن، کالاهای مورد نیاز خود را به مدت دو هفته ذخیره کنید.

مطمئن شوید که مواردی که در پایین آمده است را دارید:

 • - غذای کافی ، خصوصاً کربوهیدرات سالم مانند گندم، سوپ سبزیجات و نودل
 • - کربوهیدراتهای ساده مانند عسل، نوشابه شیرین، آب میوه یا آب نبات های سخت در صورت کاهش قند خون
 • - انسولین و سایر داروها به میزان حداکثری که ممکن است مورد نیاز باشد.
 • - نوارهای اضافی گلوکاگون و کتون
 • - شماره تلفن پزشکان و شرکت بیمه درمانیتان

در حال حاضر برخی شرکتهای بیمه خصوصی هزینه های مراجعه غیر حضوری را تحت پوشش قرار می دهند. بنابراین اگر از پزشکتان سؤال دارید، می توانید به جای مراجعه به مطب، از طریق تصویری یا تلفنی بپرسید.

وقتی با پزشک خود صحبت می کنید، سوالات زیر را بپرسید:

 • هر چندوقت یکبارمیزان قند و کتون خون خود را بررسی کنم؟
 • در صورت بیماری زمان و میزان مصرف داروهای دیابت خود را چگونه تنظیم کنم؟
 • از چه داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا می توان استفاده کرد که بی خطر باشد؟

 

اگر بیمار شدید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر احساس بیماری کردید، در خانه بمانید. قند خون خود را بیشتر از حد معمول بررسی کنید. کووید-19 می تواند اشتهای شما را کاهش دهد و باعث شود کمتر غذا بخورید ، که می تواند بر میزان قند خونتان تأثیر بگذارد. همچنین در هنگام بیماری به میزان بیشتر از حد معمول به مایعات نیاز دارید. آب را نزدیک خود نگه دارید و اغلب آن را بنوشید.

برخی از داروهای بدون نسخه که علائم ویروس مانند تب یا سرفه را برطرف می کنند می توانند بر میزان قند خون شما تأثیر بگذارند. دوزهای بالای آسپرین یا ایبوپروفن می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. استامینوفن ممکن است در کنترل مداوم گلوکز اعداد بالا به صورت کاذب نشان دهد. بسیاری از داروهای ضد سرفه  و سرماخوردگی که به صورت  شربت هستند سرشار از قند هستند که می تواند سطح قند خون را بالا ببرد. قبل از مصرف آنها ، با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که از این داروها مصرف کردید و قند خون شما خارج از محدوده کنترل شد به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز علائم شبه كرونا ویروس مانند سرفه خشك، تب یا تنگی نفس با پزشك خود تماس بگیرید. آخرین گزارش مربوط به قندخون و کتون خون خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

در صورتی که هریک از موارد زیر در آزمایش خونتان دیده شد بلافاصله به پزشکتان مراجعه کنید:

 • - کتون های متوسط ​​یا بزرگ
 • - علائم DKA مانند خستگی ، ضعف ، درد بدن ، استفراغ یا درد شکم
 • - تنگی نفس شدید
منبع :webmed
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.