آیا در زمان کرونا باید در فروشگاه مواد غذایی دستکش بپوشید؟

آیا در زمان کرونا باید در فروشگاه مواد غذایی دستکش بپوشید؟

آیا در زمان کرونا باید در فروشگاه مواد غذایی دستکش بپوشید؟

تجربه ما در مورد غذا به دلیل کووید-19 طی چند ماه (به همراه سایر موارد در زندگی) به طرز چشمگیری تغییر کرده است. در حال حاضر سعی میکنیم بیشتر از گذشته در منزل غذا می پزیم و خروج از منزل تنها محدود به موارد ضروری آن هم با یک لیست خرید طولانی و با ماسک روی صورت، برای خرید مواد غذایی تبدیل شده است.

یک سوالی که در این جا پیش می آید این است - آیا باید در فروشگاه مواد غذایی دستکش پوشید؟

جواب کوتاه، نه است. شما به هیچ نوع دستکش در فروشگاه مواد غذایی احتیاج ندارید.

- دستکش از شما محافظت نمی کند. اگر یک سطح آلوده را لمس کنید ، ویروس می تواند دقیقاً همانطور که می تواند به انگشتان دست شما منتقل شود، به دستکش نیز منتقل شود ، بنابراین هیچ گونه محافظتی با پوشیدن دستکش ایجاد نمی شود. اگر دهان یا بینی خود را با دستکش لمس کنید، می توانید ویروس را به خودتان منتقل کنید و پوشیدن دستکش هنگام خرید می تواند حتی آسیب پذیر باشد، زیرا در صورت عدم دقت می توانید هر میکروب موجود روی دستکش را به راحتی به دست و صورت خود منتقل کنید.

- واقعیت این است که احتمال ابتلا به کرونا ویروس از طریق قطرات تنفسی شخص مبتلا که در نزدیکی شما در حال صحبت کردن یا عطسه کردن است، نسبت به لمس کالا در فروشگاه خیلی بیشتر است - به همین دلیل حفظ فاصله فیزیکی بسیار مهم است.

- برای محافظت از خود در فروشگاه مواد غذایی ، یک ماسک پارچه ای بزنید و حداقل فاصله 1.8 متری خود را از دیگران حفظ کنید. زمان خرید مواد غذایی خود را طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید در زمان خلوت و کم ترافیک بروید تا ارتباط با دیگران به حداقل برسد. 

- دستکش جایگزین بهداشت دست نیست. با توجه به اینکه دستکش شما را از ابتلا به ویروس محافظت نمی کند، پوشیدن دستکش باعث صرفه جویی در زمان شستن دست نمی شود. هنوز باید اصول مربوط به بهداشت دست را رعایت کنید. این مهمترین راه برای از بین بردن ویروس از دست ست.

- برای محافظت از خود، هنگام ورود و خروج از فروشگاه مواد غذایی از مواد ضدعفونی کننده دست استفاده کنید و دسته سبد خرید خود را با مواد ضد عفونی کننده پاک کنید. هنگامی که به منزل رسیدید، دستان خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید و سایر موارد مانند تلفن همراه و کیسه های مواد غذایی قابل استفاده مجدد که ممکن است آلوده باشند را تمیز کنید.

- پوشیدن دستکش موجب محفاظت دیگران نیز از بیماری نمی شود. زمانی که در فروشگاه های مواد غذایی حرکت می کنید، دستکش می تواند با هر آنچه که لمس می کنید آلوده شود و آن را به دیگران منتقل کند .

- برای محافظت از دیگران ، زمانی که از منزل خارج می شوید، تا حد امکان از لمس اجسام اطرافتان اجتناب کنید و از برداشتن کالاهای فروشگاه و برگرداندن آن بپرهیزید.

- دستکش های پزشکی را ذخیره کنید. زمانی که در معرض خطر هستید به عنوان مثال وقتی که در معرض مایعات بدن مانند خون ، ترشحات، استفراغ و ادرار قرار دارید، دستکش های پزشکی برای محافظت در نظر گرفته شده است. این دستکش ها از بیماران، پرستاران و کارمندان واحدهای درمانی و بهداشتی در تمام طول روز که مشغول انجام وظایف خود در ارتباط با بیمار مبتلا به کرونا برای انجام آزمایشات و انجام مراحل درمان در بیمارستان هستند، محافظت می کنند.

- برای خرید مواد غذایی از فروشگاه ، استفاده از دستکش لازم نیست و فایده ای هم ندارد. با توجه به کمبودهایی که در تهیه دستکش های پزشکی دقیقاً مانند ماسک های صورت پزشکی وجود دارد، لطفاً به صورت منطقی و عاقلانه از دستکش استفاده کنید

گردآوری و ترجمه : خانم دکتر نرجس اله دادی
منبع : webmed
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.