ارتباط بین ویتامین D و COVID-19

ارتباط بین ویتامین D و COVID-19

ارتباط بین ویتامین D و COVID-19

تحقیقات اخیر نشان می دهد که سطح کافی ویتامین D ممکن است باعث کاهش عفونت توسط ویروس سارس CoV-2 شود و پاسخ التهابی بدن به ویروس را کاهش دهد و به محدود کردن عوارض شدید کمک کند.

 و تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد افزایش میزان ویتامین D  می تواند محافظت بیشتری ایجاد کند. مطالعه انجام شده قبل از همه گیری کووید-19 نشان داد که مکمل های ویتامین D در برابر عفونت های تنفسی ایمن و محافظ هستند. از میان شرکت کنندگان در این مطالعه، افرادی که کمترین میزان ویتامین D را در زمان ورود به مطالعه داشتند، در هنگام مصرف مکمل ها ، بیشترین کاهش در میزان عفونت را تجربه کردند.

 آزمایشات بالینی در حال انجام است تا اطلاعاتی در مورد تأثیر مکمل های ویتامین D بر روی عفونت کووید-19 به طور خاص به ما ارائه دهد. در حال حاضر، اطلاعاتی مبنی بر اینکه مصرف دوز متوسط ​​یا بالای ویتامین D می تواند مانع از ابتلا به کووید-19 یا  کاهش عوارض ناشی از آن میشود، در دست نیست.

 اگرچه که هنوز اطلاعات زیادی در مورد ویروس SARS-CoV-2 نداریم اما دلایلی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین D می تواند در مبارزه علیه این ویروس به بدن کمک می کند.

 
ویتامین D را چگونه دریافت می کنید؟

منابع اصلی روزانه برای ویتامین D رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض آفتاب است.

 غذاهایی که به طور طبیعی ویتامین D دارند شامل ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا و ماهی تن، تخم مرغ و قارچ های خشک شده در آفتاب هستند.  بسیاری از مواد اصلی مانند شیر، شیرهای گیاهی مانند شیر بادام، آب پرتقال و غلات صبحانه نیز با ویتامین D غنی شده اند (برای تأیید برچسب های محصول را بررسی کنید).

 

با قرار گرفتن  در معرض نور خورشید در بدن ویتامین D ایجاد می گردد. ورزش در فضای باز یک روش عالی برای تقویت ویتامین D بدن است اما همزمان باید از پوست خود در برابر سرطان نیز محافظت کنید. اگر مدت زمان طولانی در خارج از منزل هستید از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس های محافظ بپوشید. برنزه کردن پوست توصیه نمی شود.

آیا به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید؟

برای اکثر بزرگسالان ، میزان توصیه شده ویتامین D  روزانه 600 واحد بین المللی است (برای افراد بالای 70 سال ، 800 واحد روزانه توصیه می شود). بسیاری از افراد می توانند این میزان را با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رژیم غذایی دریافت کنند، اما برای همه اینگونه نیست. تغییراتی در چگونگی ساخت ویتامین D از نور خورشید ، جذب آن از رژیم غذایی و فرآوری آن در بدن وجود دارد - و البته تفاوت هایی در مواجهه با نور خورشید بر اساس فصل ، طول و عرض جغرافیایی و سایر عوامل نیز وجود دارد که باعث می شود نیاز بدن با این منابع تامین نگردد.

با افزایش سن ، توانایی پوست برای تولید ویتامین D از قرار گرفتن در معرض آفتاب کاهش می یابد. افرادی که پوست تیره تری دارند، برای تهیه ویتامین D به آفتاب بیشتری احتیاج دارند. اگر شما زوجی هستید که مدت زمان کمتری در خارج از منزل هستید (به عنوان مثال افراد مسن تر آمریکایی آفریقایی مستقر در آسایشگاه سالمندان) ، بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین D می باشید.

 

همچنین به خاطر داشته باشید که بیماری های خاص می تواند شما را در معرض کمبود قرار دهد. ویتامین د یک ویتامین محلول در چربی است و افرادی که چاق هستند ممکن است سطح پایینی داشته باشند زیرا چربی بدن می تواند ویتامین D را به دام بیندازد و از رسیدن آن به جریان خون جلوگیری کند. بیماری هایی که منجر به جذب ضعیف چربی می شود از جمله بیماری سلیاک و بیماری کرون منجر به جذب ضعیف ویتامین دی از رژیم غذایی می شوند. همچنین، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه یا بیماری کبد ممکن است نتوانند ویتامین دی به دست آمده از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا رژیم غذایی را به فرم فعال ویتامین D مورد استفاده بدن تبدیل کنند.

 

با كمك آزمایش خون که 25 هيدروكسي ويتامين D را مورد سنجش قرار می دهد، مي توانيد كمبود ويتامين D را بررسي كنيد. تشخیص جهت درمان براي افراد پر خطر مانند کسانی كه به میزان محدود در معرض آفتاب قرار دارند، افراد دارای بیماری خاص و يا دارای استخوان های ضعیف از جمله پوكي استخوان و شکستگی های کم آسیب، می تواند مفيد باشد. تست مذکور برای همه توصیه نمی شود.

 

آیا به مکمل ویتامین D احتیاج دارید؟

اگر مطمئن نیستید که به میزان کافی ویتامین D از خورشید و مواد غذایی دریافت می کنید، مصرف مکمل آن منطقی است. اگر قبلاً مولتی ویتامین مصرف کرده اید، احتمالاً دارای ویتامین D است. برچسب روی جعبه مکمل را بررسی کنید ، در حالت ایده آل 600 تا 800 واحد در روز خوب است اما تا 2000 واحد نیز مشکلی ندارد. در صورت داشتن مشکل پزشکی که ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد با پزشک خود مشورت کنید.

 

اما مکمل ها تنها گزینه نیستند. دکتر JoAnn Manson ، استاد پزشکی دانشکده پزشکی هاروارد و متخصص ویتامینD ، بر اهمیت پیشگیری از کمبود ویتامین D از طریق اصلاح سبک زندگی تأکید می کند.

در صورتی که از نظر جسمی سالم هستید با رعایت فاصله اجتماعی به بیرون بروید و از خورشید در حد اعتدال لذت ببرید. زمانی که در فروشگاه مواد غذایی هستید غذاهای غنی از ویتامین D را انتخاب کنید غذاهای حاوی ماهی را بیشتر مصرف کنید. همه این عادات سالم خطر کمبود ویتامین D را کاهش داده و به بهینه سازی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس کووید-19کمک می کند.

گزارش هایی در مورد افرادی که برای محافظت از کووید-19 دوز بالای ویتامین D مصرف می کنند وجود دارد، اما در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مقادیر زیادی ویتامین D به این موضوع کمک می کند. باید منتظر بمانیم تا اطلاعات بیشتری از آزمایشات بالینی تصادفی حاصل شود (دکتر منسون یکی از این آزمایشات را رهبری می کند). مصرف دوز بالای ویتامین D بدون راهنمایی پزشک می تواند خطرناک باشد به عنوان مثال روغن کبد ماهی که برای تامین ویتامین D داده می شود به دلیل داشتن ویتامین A در دوزهای بالا می تواند برای کبد سمی باشد و منجر به شکستگی استخوان شود.

صرف نظر از آنچه تحقیقات در مورد کووید-19در آینده نشان می دهد، ویتامین D برای سلامت استخوان ها همچنان حیاتی است، بنابراین حفظ سطح طبیعی ویتامین D و جلوگیری از کمبود ویتامین D از اهمیت زیادی برخوردار است و می دانیم که تصحیح مقادیر کم ویتامین D باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. بنابراین ، تا آنجا که می توانید بیرون بروید (در معرض آفتاب باشید) و یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

کردآوری و ترجمه : دکتر نرجس اله دادی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.