راه های بهبود جریان خون

راه های بهبود جریان خون

راه های بهبود جریان خون

چرا به جریان خون خوب نیاز دارید

اگرچه که باور کردن این موضوع سخت است، اما باید بدانید بدن شما حدود 60،000 مایل (96540 کیلومتر) رگ خونی را در خود جای داده است. در کنار قلب و عضلات، سیستم گردش خون تشکیل شده است. این شبکه از طریق رگهای خونی، خون را به هر گوشه بدن منتقل می کنند. اما هنگامی که گردش خون ضعیف است، جریان خون کند یا مسدود می شود. این بدان معنی است که سلول های بدن نمی توانند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 

نشانه های گردش خون ضعیف

هنگامی که به یکی از اندام های بدن به اندازه کافی خون نرسد، ممکن است دست و پا احساس سرما یا بی حسی کند. اگر پوست روشنی دارید، پاها ممکن است به رنگ آبی روشن تغییر رنگ یابد. گردش خون ضعیف همچنین می تواند باعث خشکی پوست و شکنندگی ناخن ها شود، همچنین باعث ریزش مو خصوصا در ناحیه پاها می شود. برخی از مردان ممکن است دچار مشکلاتی در نعوظ شوند و در صورت ابتلا به دیابت  ضایعات و زخم ها به کندی بهبود می یابد.

 

توتون و تنباکو

نیکوتین ماده مؤثر سیگار، سیگارهای الکترونیکی و تنباکوهای بدون دود است. این ماده به دیواره شریان ها صدمه می زند و با تغلیظ خون موجب کندی جریان خون در رگ ها می شود. اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید.

 

فشار خون خود را کنترل کنید

افزایش فشار خون می تواند باعث تصلب شرایین شود ، شرایطی که شریان های را سخت می کند و می تواند موجب کاهش جریان خون شود. فشارخون هدف و ایده آل  120 روی 80 یا کمتر است با اینحال در مورد بهترین میزان فشار متناسب با سن و وضعیت سلامتی خود باید با پزشک خود مشورت کنید. فشار خود را حداقل یکبار در ماه بررسی کنید، برای این کار می توانید دستگاه کنترل فشار خون در منزل خریداری کرده و استفاده نمایید یا به مراکز کنترل فشارخون مراجعه کنید.

آب بنوشید

حدود نیمی از خون از آب تشکیل شده است. بنابراین برای ادامه زندگی باید هیدراته بمانید. روزانه 8 لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می کنید یا در محیط گرم به سر می برید، باید آب بیشتری بنوشید.

 

پشت میز کار خود بایستید

ساعتها نشستن در یک محل برای گردش خون و یا کمر خوب نیست و باعث تضعیف ماهیچه های پا وکندی جریان خون درپاها می شود که می تواند باعث ایجاد لخته شود. اگر کارتان به گونه ای است که باید پشت میز بنشینید بهتر است یک میز ایستاده در نظر بگیرید. ممکن است تا زمانی که عادت کنید کمی طول بکشد اما ایستادن روی پاهایتان دریچه های موجود در رگهای پای را فعال و خون را به سمت قلب هدایت می کند.

 

آرامش و فعالیت بدنی

یوگا یک تمرین کم فشار است که می تواند جریان خون را راه اندازی کند. وقتی حرکت می کنید اکسیژن را به سلول ها هدایت می کنید. هنگام حرکات پیچشی، خون را به اندامها می فرستید. انجام حرکات وارونه، خون را از نیمه پایینی بدن به سمت قلب و مغز هدایت می کند.

  به دیوار ضربه بزنید (به روشی مناسب)

یوگی نیستید؟ هنگامی که مچ پا یا پاهای شما متورم می شود، آن ها را روی دیوار به سمت بالا ببیرید و حرکات یوگا را انجام دهید. این حرکت ویپاریتا کارانی  نامیده می شود و یک راه آسان برای ارسال خون به جهت دیگر است. روی زمین یا روی تشک یوگا، با شانه چپ یا راست خود نزدیک دیوار دراز بکشید، بدن خود را بچرخانید تا بتوانید پاهای خود را به سمت بالا بکشید و باسن خود را در مقابل دیوار بچسبانید. برای تعادل ، بازوها را روی کف زمین با کف دست بکشید.

 

خون را پمپاژ کنید

ایروبیک به معنی "با اکسیژن" است. بنابراین وقتی می دوید، دوچرخه سواری می کنید، قدم می زنید، شنا می کنید و تمرین های مشابهی انجام می دهید، اکسیژن بیشتری مصرف می کنید و آن را به عضلات خود منتقل می کنید. این موضوع باعث پمپاژ خون می شود، قلب را قوی تر می کند و فشار خون را پایین می آورد. برای مدت  30 دقیقه ، 5 تا 7 روز در هفته ورزش کنید. در صورت لزوم آن را تقسیم بندی کنید. اگر پیاده روی می کنید، بدانید که سرعت متوسط ​​تا شدید - حداقل 3 مایل در ساعت  ( 4.8 کیلومتر در ساعت)- بهترین مزایا را برای سلامتی دارد.

 

اسکوات

این شکل از تمرین قدرتی نه تنها باعث پمپاژ خون می شود بلکه به کاهش قند خون و کمردرد نیزکمک می کند. پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید و بازوها را از کنار بدن دور کنید. حالا با باسن به سمت زمین آمده و به آرامی زانوها راخم کنید، در این حالت پشت خود را صاف نگه دارید و مثل اینکه روی یک صندلی نشسته اید قرار بگیرید. وقتی به موقعیت اولیه برمی گردید، بازوهای خود را برای تعادل خم کنید.

 

جوراب های تنگ بپوشید

جوراب های تنگ کمی فشار روی پاها ایجاد می کند تا خون با قرار گرفتن تحت کمی فشار به سمت  قلب هدایت شود. در مورد اندازه و میزان فشاری که جوراب باید وارد کند با پزشک خود مشورت کنید.

 

غذاهای گیاهی بیشتر و گوشت  کمتر بخورید

بیایید با این حقیقت روبرو شویم که هیچ مشکلی برای رژیم متعادل وجود ندارد. میوه و سبزیجات به میزان زیاد بخورید. از مصرف چربی های اشباع که در گوشت قرمز، مرغ، پنیر و سایر منابع حیوانی یافت می شود دوری کنید. از مصرف نمک بیش از حد اجتناب کنید. این موارد کمک می کند تا وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید و میزان کلسترول و فشار خون خود را کنترل کنید و شریان های شما پاک و شفاف باشد.

 

علاوه بر موهایتان، بدنتان را هم برس بکشید.

جریان خون خود را در جهت درست جابه جا کنید. یک برس بدن با موهای سفت و صاف را روی پوست خشک خود حرکت دهید. با استفاده از حرکات طولانی روی پاها و بازوها این عمل را انجام دهید، از پاهای خود شروع کرده و به سمت بالا حرکت کنید. دایره هایی را روی شکم خود و قسمت پایین کمر ایجاد کنید. برس کشیدن  همچنین باعث می شود از شر پوست خشک خلاص شوید. این کار را هر روز، درست قبل از حمام انجام دهید.

خیس کردن بدن

این کار یک راه حل موقتی است، اما حمام یک راه عالی برای شروع گردش خون است. آب گرم باعث می شود شریان ها و رگ ها کمی گسترده تر شود و خون بیشتری را به جریان بیندازد.

مترجم : خانم دکتر نرگس اله دادی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.