گزارش علائم بیماری توسط اکثر بازماندگان موارد شدید کووید 19

گزارش علائم بیماری توسط اکثر  بازماندگان   موارد شدید  کووید 19

گزارش علائم بیماری توسط اکثر بازماندگان موارد شدید کووید 19

گزارش علائم بیماری توسط اکثر  بازماندگان   موارد شدید  COVID-19  هفته ها پس از" بهبودی "


جمعه ، 10جولای 2020

تحقیقاتی در ایتالیا نشان می دهد : حتی یک ماه پس از ترخیص از بیمارستان و" بهبودی "، اکثر بیمارانی که از کویید 19 شدید جان سالم به در برده بودند ، هنوز با خستگی ، تنگی نفس و علائم دیگر روبرو بودند ، این مطالعه نتایج ارزیابی 143 بیمار بستری در ماه آوریل در رم ، در اوج همه گیری COVID-19  ایتالیا است .
به گفته دکتر Angelo Carfi  سرپرست تیم پزشکی   پلی کلینیک دانشگاه Agostino Gemelli رم  : این بیماران حدود دوهفته تحت مراقبت های درمانی بوده اند و  یک پنجم آنها نیاز به حمایت تنفسی داشته اند . برپایه ارزیابی  بیماران ترخیصی که به طور متوسط پنج هفته از زمان ترخیصشان می گذشت ، تعداد کمی از این افراد  بیان می کنند که زندگی و سلامتی آنها به حالت عادی برگشته است.

"87.4٪ از تداوم حداقل یک علامت گزارش کرده اند"
طبق گزارش  مورخ 9 ژوئیه تیم دکتر کارفی در مجله انجمن پزشکی آمریکا علائم ماندگار عبارتند از :
خستگی  (53٪ بیماران)
تنگی نفس آزلر دهنده  (43٪)
درد مفاصل (حدود 27٪ بیماران)
درد قفسه سینه (نزدیک به 22٪)

تنها حدود 13٪ از بیماران بهبود یافته  گفتند که  36 روز پس از ترخیص بدون علامت هستند. حدود یک سوم بیان می کنند  که یک یا دو علامت دارند و بیش از نیمی (55٪) گفتند که سه یا بیشتر از سه علامت دارند . براپایه  این یافته ها ، تیم دکتر کارفی  کارفی معتقد است : "پزشکان و محققان روی  درمان مرحله حاد COVID-19 تمرکز کرده اند ، اما ادامه  نظارت بر بیماران پس از ترخیص برای  ردیابی علائم  طولانی مدت نیز  لازم است."

دکتر Robert Glatter  پزشک طب اورژانس بیمارستان Lenox Hill  نیویورک ( مرکز اصلی بیماری همه گیر ایالات متحده ) این نظریه را تایید کرده است . او می گوید : واقعیت ناگوار  این است که بسیاری از بیماران پس از تشخیص و بهبودی "COVID-19" ، هفته ها و ماه ها علائم طولانی مدت را تجربه می کنند. چرا این اتفاق روی می دهد ناشناخته است ،ولی یک تئوری این است که ابتلا به  COVID-19 منجر به التهاب مزمن می شود همانگونه که در مورد عفونتهای ویرال از نوع Epstein-Barr روی می دهد .

دکتر  گلاتر خاطر نشان می کند : همانطور  که این مطالعه کوچک نشان داد که خستگی و تنگی نفس دو علامت رایج هستند ، بسیاری از افراد علائم طولانی مدت از جمله تب های درجه پایین و علائم عصبی مانند بی حسی و مور مور شدن را نیز تجربه می کنند به همان میزان که آسیب های روانی نیز مشاهده می شود .  دکتر گلاتر معتقد است  " این بیماری نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر خلقی  نیز ناتوان کننده است وبیماران  می بایست مدت زمان طولانی با علائم افسردگی و اضطراب دست و پنجه نر م کنند ".
او افزود  : نکته آخر این  که ما باید به آن دسته از افراد که علائم مداوم دارند  توجه کنیم و تحقیقات لازم جهت شناسایی مکانیسم اصلی که منجر به چنین علائمی  را می شود ،پیگیری کنیم .

منبع : healthday.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.