آیا بدن شما، آهن به میزان کافی دریافت می کند؟

آیا بدن شما، آهن به میزان کافی دریافت می کند؟

آیا بدن شما، آهن به میزان کافی دریافت می کند؟

چرا به آهن احتیاج دارید

آهن ماده معدنی است که بدن برای ساخت دو پروتئین از آن استفاده می کند: هموگلوبین و میوگلوبین.
هموگلوبین به سلولهای قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را از ریه های به سایر قسمت های بدن منتقل کند. میوگلوبین اکسیژن را به عضلات منتقل می کند. آهن در ساخت هورمون ها و همچنین تاندون ها ، رباط ها و سایر بافت های همبند نیز اهمیت دارد.

 اگر دریافت آهم به میزان کافی نباشد چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است در ابتدا متوجه چیزی نشوید زیرا بدن از آنچه در ماهیچه ها ، استخوان ها ، کبد و سایر نقاط بدن که ذخیره کرده است؛ استفاده خواهد کرد. اما وقتی این منابع خاتمه یافت، گلبولهای قرمز خون کوچکتر می شود و بنابراین هموگلوبین کمتری را حمل می کنند. این بدان معناست که اکسیژن کمتری در تمام بدن تحویل اندام ها می شود و این یک نوع کم خونی است.

علائم کم خونی چیست؟


 علائم کم خونی چیست؟

ممکن است احساس خستگی، ضعف و سرگیجه، پوست کم رنگ، نبض سریع، دستان سرد، سردرد و مشکلات گوارشی داشته باشید. یک سیستم ایمنی ضعیف می تواند شما را بیشتر بیمار کند و دمای بدن نیز ممکن است نسبت به حالت عادی متفاوت باشد. کم خونی حتی می تواند بر توانایی در تفکر صحیح و به خاطر سپردن چیزها تأثیر بگذارد. کودکانی که کم خونی ناشی از کمبود آهن دارند، گاهی اوقات با مشکلات یادگیری روبرو می شوند.

چه عواملی باعث پایین آمدن آهن می شوند؟

 
چه عواملی باعث پایین آمدن آهن می شوند؟

به احتمال زیاد اگر رژیم غذایی خوبی نداشته باشید و یا گوشت ، ماهی یا مرغ،  زیاد مصرف نمی کنید آهن خون دچار کمبود می شود؛ همچنین از دست دادن خون به دلیل صدمه یا بیماری (مانند زخم معده یا سرطان روده بزرگ) و یا وجود شرایطی که مانع جذب آهن می شود می تواند منجر به کم خونی گردد.

خانم ها باید آهن بیشتری نسبت به  آقایان دریافت کنند به ویژه هنگامی که دوره ماهیانه آنها شروع می شود یا باردار می شوند. با افزایش سن و پیر شدن و زمانی که به میزان کمتری غذا می خورید، سطوح آهن خون می تواند پایین بیاید.

به چه میزان آهن نیاز دارید؟


 به چه میزان آهن نیاز دارید؟

مردان باید روزانه حدود 8 میلی گرم آهن دریافت کنند و خانم هادر سن 19 تا 50 سالگی، بیش از دو برابر آن یعنی حدود 18 میلی گرم در روزآهن نیاز دارند. این میزان در بارداری به 27 میلی گرم ودر شیرهی به 10 میلی گرم می رسد. بعد از سن 50 سال، نیاز زنان به همان میزان مردان کاهش می یابد یعن 8 میلی گرم در روز کافی می باشد.

در صورتی که رژیم گیاهخواری دارید؟


 در صورتی که رژیم گیاهخواری دارید؟

بدن نمی تواند به همان میزانی که آهن را از پروتئین های حیوانی مانند ماهی ، مرغ و گوشت دریافت می کند از سبزیجات جذب کند. به همین دلیل گیاهخواران تقریباً باید دو برابر مقدار روزانه آهن که در رژیم های گوشتخواری توصیه شده را مصرف کنند. این مقدار برای آقایان 14 میلی گرم و برای خانمها از 19 تا 50 سال 32 میلی گرم است. اگر رژیم غذایی متنوعی دارید و مقدار زیادی ویتامین C  را از مواد غذایی مانند پرتقال، فلفل قرمز، توت فرنگی و کلم بروکلی دریافت می کنیده می توانید در جذب آهن به بدن کمک کنید.

چه غذاهایی حاوی آهن می باشند؟


چه غذاهایی حاوی آهن می باشند؟

صدف خوراکی، جگر، گوشت گاو ، لوبیای سفید، عدس و اسفناج از منابع عالی طبیعی حاوی این ماده هستند. گوشت بدون چربی ، غذاهای دریایی و مرغ از منابع عالی حیوانی هستند که به بدن کمک می کنند تا بتواند آهن را از سایر مواد غذایی مانند لوبیا ، آجیل ، دانه ، میوه خشک ، غلات سبوس دار و سبزیجات برگ سبز جذب کند. آهن همچنین در بسیاری از محصولات غلات "غنی شده" مانند نان و غلات صبحانه وجود دارد. برچسب روی مواد غذایی را بررسی کنید تا میزان آهن در نتیجه مصرف یک وعده را مشاهده نمایید.

آیا به مصرف مکمل های آهن نیاز دارید؟

 آیا به مصرف مکمل های آهن نیاز دارید؟

زنانی که در سن یائسگی می باشند و آقایان احتمالاً به این مکمل ها نیاز ندارند. سایر افراد ممکن است نیاز داشته باشند اما بیشتر افراد به اندازه کافی آهن از غذا دریافت می کنند. آهن زیاد می تواند باعث درد معده، یبوست، حالت تهوع، اسهال و سرگیجه شود. همچنین می تواند باعث کاهش جذب روی شود.

 مصرف بیش از حد مکمل های آهن می تواند مقادیر متفاوتی از آهن را در بدن ایجاد نماید که در نتیجه می تواند در کودکان زیر 6 سال، تهدید کننده حیات باشد.  اکثر بزرگسالان نیز نباید بیش از 45 میلی گرم در روز آهن مصرف کنند، بنابراین بهتر است قبل از مصرف هرگونه مکمل آهن ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 در صورتی که باردار هستید

بدن در زمان بارداری به آهن بیشتری نیاز دارد تا بتواند از میزان مازاد آهن خون کودک در حال رشد را تغذیه کند، کافی نبودن میزان آهن خون باعث تولد پیش از موعد کودک و یا تولد نوزاد با وزن کم بدن می شود. حتی می تواند مشکلاتی در بخش هایی از مغز که با رشد کودک در ارتباط است، گردد. پزشک احتمالاً سطح آهن خون را مورد بررسی قرار خواهد داد و صورت نیاز و برای اطمینان، مکمل تجویز خواهد نمود.

آیا به مصرف مکمل های آهن نیاز دارید؟


 نوزاد شما

حدود 10٪ از نوزادان و کودکان نوپا، آهن به میزان کافی دریافت نمی کنند. اگر كودك زودتر از موعد و یا كم وزن متولد شده باشد ، ممكن است ذخیره آهن کافی نداشته باشد. حتی یک نوزاد کامل نیز در صورت عدم تامین کافی آهن، ذخیره آهن بدنش در عرض چند ماه تمام می شود. این کمبود زودرس آهن ممکن است بعداً منجر به مشکلات رفتاری و نقصان توجه شود. در مورد نحوه پیگیری با پزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم به کودک خود نیز مکمل آهن دهید.

مترجم : خانم دکتر نرگس الهدادی
منبع : webmd.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: کم خونی

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.