سندرم گلین باره چیست؟

سندرم گلین باره چیست؟

سندرم گلین باره چیست؟

سندرم گلین باره یا GBS ، اختلالی مرتبط با سیستم عصبی است. این سندرم می تواند باعث ضعف عضلانی، از دست دادن عکس العمل و بی حسی یا مور مور شدن در بخش هایی از بدن شود. همچنین می تواند منجر به فلجی شود که معمولا موقتی است. بیشتر افراد، حتی آنهایی که به موارد شدید سندرم گلین باره مبتلا می شوند، بهبود می یابند. در حقیقت، 85% مردم با GBS طی مدت 6 تا 12 ماه بطور کامل بهبود می یابند. به محض بهتر شدن، احتمال بازگشت آن بسیار کم است.

علل ایجاد سندرم گلین باره

سندروم گلین باره (GBS) می تواند برای هرکسی اتفاق بیفتد، اما در افراد 50 سال یا بالاتر رایج تر است. در مورد عامل بیماری اینکه ویروسی مثل ویروس زیکا باعث این سندروم شده است اطمینانی وجود ندارد. بعضی از بیماری ها سلول های عصبی را تغییر می دهند، بنابراین، سیستم ایمنی ، آن ها را به عنوان تهدید می بیند و به آن حمله می کند در حالیکه دیگران تصور می کنند سیستم ایمنی فراموش کرده است که به کدام سلول ها نباید حمله کند.

این سندروم معمولا چند روز یا چند هفته بعد از مواجهه با یک سرماخوردگی ، ویروس شکمی یا یک آنفولانزا خود را نشان می دهد. در موارد نادر، جراحی یا واکسیناسیون نیز می تواند باعث تحریک آن شود. ممکن است از پزشک خود،  نام "کمپیلوباکتر" را بشنوید که نوعی باکتری است که با GBS مرتبط است.

وقتی که مبتلا این سندرم هستید ، سیستم ایمنی شروع به حمله به سلول های عصبی می کند. این امر، توانایی آن ها برای فرستادن سیگنال به مغز را ضعیف می کند و سپس ماهیچه ها نمی توانند به سیگنال های عصبی پاسخ دهند؛ در نتیجه، مغز، پیام های کمتری به بدن می رساند.

علائم سندرم گلین باره

سندروم گلین باره به سرعت حمله می کند و معمولا ابتدا در بازوها و پاها احساس می شود، .ممکن است ضعف عضلانی یا  سوزن سوزن شدن در دست ها و پاهایتان مشاهده کنید که بعدا به قسمت میانی بدنتان می رود. هم چنین ممکن است احساس خستگی غیر معمول کنید. عکس العمال هایتان ممکن است کند شود.

برخی افراد فقط یک ضعف خفیف را احساس می کنند. برخی دیگر، اغلب بطورکامل فلج می شوند و بلعیدن یا نفس کشیدنشان سخت می شود. اگرچیزی بیش از ضعف خفیف احساس می کنید، باید با اورژانس تماس بگیرید چراکه علائم شما می تواند به سرعت بدتر شوند. بیشتر افراد، سه هفته بعد از ظهور علائم در ضعیف ترین حالت هستند. 

درمان سندرم گلین باره

اگر پزشکتان فکر کند شما گلین باره دارید به شما آزمایشی می دهد تا عملکرد اعصاب و عضلات را مورد سنجش قرار دهد. همچنین امکان دارد. پزشک سوزن را به کمرتان وارد کرده و مقدار کمی مایع نخاعی بگیرد. او سطح پروتئین را بررسی می کند که در افراد با GBS افزایش می یاید.

اگر GBS شما تشخیص داده شد، باید درمان را فورا شروع کنید.

در برخی موارد، برای سرعت بخشیدن به بهبودی، پزشک خون را از بدنتان می گیرد، تصفیه می کند و سپس به شما باز می گرداند. به این رویه پلاسمافرزیس(تعویض پلاسما) گفته می شود.

ممکن است پزشک به شما ایمونوگلوبین یا آنتی بادی بدهد. بدین ترتیب شما دوز بالایی از سلول های سالم را از طریق تزریق داخل وریدی دریافت خواهید کردکه در کاهش حمله سیستم ایمنی به بدن کمک می کند.

برخی از افراد مبتلا به گلین باره GBS ، باید چند روز در بیمارستان بستری شوند. برخی افراد نیز چندین هفته در بیمارستان می مانند.

تا زمانیکه دوباره کنترل کامل بدنتان را به دست آورید، به حمایت نیاز دارید. ممکن است نیاز باشد که یک پرستار یا یکی از عزیزانتان، بازوها یا پاهایتان را ورزش دهد.

آنچه انتظار می رود؟

تا زمانیکه احساس کنید دوباره مثل حالت قبلتان شده اید ممکن است مدتی طول بکشد. بعد از بستری در بیمارستان، هنوز احساس ضعف دارید و برای جابجایی به صندلی چرخ دار یا واکر نیاز دارید. برای بالابردن قدرت بدنی ممکن است، فیزیوتراپی داشته باشید. هم چنین تعداد کمی از افراد، آسیب عصبی دائمی دارند.

GBS (سندرم گلین باره) معمولا بین 14 تا 30 روز طول می کشد. اگر علائمتان طولانی تر شود، ممکن است از یک نوع مزمن GBS  به نام پلی نوروپاتی دمیلین التهابی مزمن رنج ببرید و به درمان تهاجمی تری نیاز داشته باشید.

مترجم : تیم ترجمه ی موسسه خدمات دارویی رضوی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.