سوالاتی درباره دیابت بی مزه

سوالاتی درباره دیابت بی مزه

سوالاتی درباره دیابت بی مزه

 بی مزه یعنی چه؟

"بی مزه" از زبان لاتین insipidus (بی مزه) از لاتین آمده است. نه" + sapidus "خوشمزه" از sapere " دارای طعم و مزه"- معنای کامل این است" فاقد طعم یا مزه"؛ خوشمزه نیست.

چه عواملی باعث دیابت بی مزه می شوند؟

دیابت بی مزه در اثر اختلالات شیمیایی به نام وازوپرسین(AVP) ایجاد می شود که به عنوان هورمون ضد ادرار (ADH)نیز شناخته می شود. AVP توسط هیپوتالاموس تولید شده و تا زمان نیاز در غده هیپوفیز ذخیره می شود. هیپوتالاموس ناحیه ای از مغز است که خلق و خو و اشتها را کنترل می کند.

دیابت بی مزه زمانی اتفاق می افتد که بدن نتواند به درستی مایعات بدن را متعادل کند. وقتی سیستم تنظیم مایعات به درستی کار می کند، کلیه ها به حفظ این تعادل کمک می کنند. کلیه ها مایعات را از جریان خون شما خارج می کنند . این مایعات زائد بطور موقت تا زمانیکه ادرار کنید در مثانه به عنوان ادرار ذخیره می شوند

آزمایش دیابت بی مزه جگونه است؟

ممکن است برای ارزیابی سطح هورمون ضدادرار(ADH) در خون به آزمایش خون نیاز داشته باشید. خون و ادرار شما هم چنین ممکن است از نظر موادی مانند گلوکز(قند خون)، کلسیم و پتاسیم مورد آزمایش قرار گیرد. اگر دیابت بی مزه داشته باشید، ادرار شما بسیار رقیق خواهد شد و سطح مواد دیگر در آن کم است.

آیا دیابت بی مزه جدی است؟

دیابت بی مزه فقط برای افرادی که نمی توانند مایعات از دست رفته در ادرار را جایگزین کنند، به یک مشکل جدی تبدیل می شود.دسترسی به آب و مایعات دیگر شرایط را قابل کنترل می کند.

آیا دیابت بی مزه از بین می رود؟

آیا می توان از دیابت بی مزه پیشگیری یا اجتناب کرد؟ بیشتر اوقات، دیابت بی مزه یک بیماری دائمی است. احتمالا قادر به جلوگیری از آن نیستید. در اغلب اوقات این وضعیت با یک مشکل سلامتی دیگر همراه است.

 

 

اگر دیابت بی مزه درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

در موارد شدید ممکن است فرد تا 30 لیتر ادرار در هر روز دفع کند. بدون درمان، دیابت بی مزه می تواند به دلیل غلظت نمک در خون بویژه سدیم، باعث کمبود آب بدن و درنهایت کما شود.

4 نوع دیابت بی مزه چیست؟

انواع دیابت بی مزه شامل مرکزی، نفروژنیک، دیپسوژنیک و دیابت بی مزه باردرای است. هر نوع دیابت بی مزه علت متفاوتی دارد. عارضه اصلی دیابت بی مزه کم آبی است اگر مایعات از دست رفته بیشتر از مایعات مصرفی باشد.

بارزترین علامت دیابت بی مزه چیست؟

علائم و نشانه های دیابت بی مزه شامل: تشنگی شدید. تولید مقدار زیادی ادرار رقیق. نیاز مکرر به دفع ادرار در طول شب.

فرد مبتلا به دیابت بی مزه چه مقدار آب باید بنوشد؟

پزشک عمومی یا متخصص غدد درون ریز(متخصص مشکلات هورمونی) ممکن است به شما توصیه کند تا هر روز مقدار مشخصی آب ،حداقل 2.5 لیتر، بنوشید. به هرحال اگر علائم دیابت بی مزه شدید تر شد، ممکن است نوشیدن آب برای کنترل علائم کافی نباشد.

آیا دیابت بی مزه باعث افزایش وزن می شود؟

دیابت بی مزه می تواند باعث اختلال در اشتها و غذا خوردن شود.در کودکان این موضوع می تواند در رشد و ووزن گیری کودک اختلال ایجاد کند. علائم کمبود آب بدن اغلب ظاهر می شود، زیرا بدن قادر به نگهداری آب کافی نیست.

چه تفاوتی بین دیابت بی مزه و شیرین وجود دارد؟

دیابت شیرین به دلیل مقاومت به انسولین یا کمبود انسولین و درنتیجه سطح بالای گلوکز خون اتفاق می افتد.

از طرف دیگر، دیابت بی مزه درنتیجه تولید آرام و کند هورمونی در مغز ایجاد می شود که برای جلوگیری از تولید ادرار در کلیه ها برای حفظ آب می باشد.

 

چگونه از دیابت بی مزه پیشگیری می کنید؟

پیشگیری از دیابت بی مزه:

  • اگر بیمار تومورهای مغزی یا بیماری های کلیوی داشته باشد، باید بر خروج ادرار نظارت مدارم داشته باشد.
  • نظارت منظم برای بررسی علائم کم آبی بدن
  • مصرف روزانه رژیم کم نمک
  • فعالیت بدنی منظم یا یوگا برای حفظ سلامت کلی

آیا دیابت بی مزه می تواند موقتی باشد؟

برخی موارد دیابت بی مزه خیفف است و ممکن است موقتی باشد، مثل اینکه اگر اخیرا جراحی هیپوفیز انجام داده باشید. در این حالت، پزشک مصرف مناسب آب در طول روز را توصیه می کند. در موارد شدیدتر دارو استفاده می شود.

آیا دیابت بی مزه ژنتیکی است؟

دیابت بی مزه نفروژنیک می تواند اکتسابی یا ارثی باشد. فرم اکتسابی توسط برخی داروها و بیماری های مزمن ایجاد می شود و می تواند در هر زمان در طول زندگی اتفاق بیفتد. فرم ارثی ناشی از جهش های ژنتیکی است و علائم و نشانه های آن معمولا در چند ماه اول زندگی آشکار می شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.