در مورد ذات الریه کووید 19 چه می دانید؟

در مورد ذات الریه کووید 19 چه می دانید؟

در مورد ذات الریه کووید 19 چه می دانید؟

ذات الریه عفونت ریه ها است. ویروس ها ، باکتری ها و قارچ ها می توانند باعث بروز آن شوند. این بیماری می تواند باعث پر شدن مایع کیسه های هوای کوچک در ریه ها که به آلوئول معروف هستند شود. ذات الریه همچنین می تواند عارضه COVID-19 باشد ، بیماری ناشی از ویروس کرونا ویروس جدید معروف به SARS-CoV-2.

در این مقاله ، به بررسی دقیق ذات الریه کووید 19 ، آنچه باعث متفاوت شدن آن می شود ، علائم ، نحوه مراقب و درمان آن خواهیم پرداخت.

چه ارتباطی بین ویروس کرونا و ذات الریه وجود دارد؟

عفونت با SARS-CoV-2 زمانی شروع می شود که قطرات تنفسی حاوی ویروس وارد دستگاه تنفسی فوقانی شوند. با تکثیر ویروس ، عفونت می تواند به ریه ها پیشرفت کند. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است به ذات الریه مبتلا شوید.

اما واقعاً چگونه اتفاق می افتد؟
به طور معمول، اکسیژن وارد ریه ها می شود و در جریان آلوئول ها (کیسه های هوای کوچک در ریه ها) ، به جریان خون می رود. با این حال ، عفونت با SARS-CoV-2 می تواند به آلوئول ها و بافت های اطراف آن آسیب برساند.

بعلاوه ، با مقابله سیستم ایمنی بدن با ویروس ، التهاب می تواند باعث تجمع مایع و سلولهای مرده در ریه ها شود. این عوامل در انتقال اکسیژن اختلال ایجاد می کنند و منجر به بروز علائمی مانند سرفه و تنگی نفس می شوند.

افراد مبتلا به ذات الریه کووید 19، همچنین می توانند به سندرم پریشانی حاد تنفسی (ARDS) مبتلا شوند ، نوعی نارسایی پیشرونده تنفسی که با پر شدن مایع کیسه های هوا در ریه ها اتفاق می افتد. این بیماری می تواند نفس کشیدن را سخت کند.

بسیاری از افراد مبتلا به ARDS برای کمک به تنفس به تهویه مکانیکی نیاز دارند.

ذات الریه کووید 19 چه تفاوتی با ذات الریه معمولی دارد؟


علائم ذات الریه ناشی از کووید 19 ممکن است مشابه انواع دیگر ذات الریه ویروسی باشد. به همین دلیل ، بدون آزمایش COVID-19  یا سایر عفونت های تنفسی ، تشخیص مشکلاتی که در شما ایجاد می شود دشوار است.

تحقیقات برای تعیین تفاوت ذات الریه کووید 19 با سایر انواع ذات الریه در حال انجام است. اطلاعات حاصل از این مطالعات می تواند به طور بالقوه در تشخیص و پیشبرد درک ما از تأثیر SARS-CoV-2 بر ریه ها کمک کند.

یک مطالعه با استفاده از سی تی اسکن و تست های آزمایشگاهی ویژگی های بالینی ذات الریه COVID-19 را با سایر انواع ذات الریه مقایسه کرد. محققان دریافتند که افراد مبتلا به ذات الریه کووید 19 به احتمال زیاد به موارد زیر مبتلا می شوند:

 • - ذات الریه برعکس کوئید 19 که هردو ریه را تحت تاثیر قرار میدهد، فقط روی یکی از آنها تاثیر می گذارد.
 • - ریه هایی که از طریق سی تی اسکن ظاهر "شیشه ای زمین" مشخصی داشتند
 • - ناهنجاری در برخی از آزمایشات آزمایشگاهی ، به ویژه مواردی که عملکرد کبد را ارزیابی می کنند

علائم ذات الریه کووید 19 چیست؟

علائم ذات الریه COVID-19 مانند علائم انواع دیگر ذات الریه است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • - تب
 • - لرز
 • - سرفه ، که ممکن است مولد باشد یا نباشد
 • - تنگی نفس
 • - درد قفسه سینه که هنگام تنفس عمیق یا سرفه اتفاق می افتد
 • - خستگی
علائم ذات الریه کووید 19


بیشتر موارد کووید 19 شامل علائم خفیف تا متوسط ​​است. . طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، ممکن است در بعضی از این افراد ذات الریه خفیف وجود داشته باشد.

با این حال ، گاهی اوقات کووید 19 جدی تر است . یک مطالعه بزرگ منبع معتبر از چین نشان داد که که حدود 14 درصد موارد شدید است ، در حالی که 5 درصد به عنوان موارد بحرانی طبقه بندی می شوند.

افراد مبتلا به موارد شدید بیماری کووید 19 ممکن است دوره های جدی تری از ذات الریه را تجربه کنند. علائم ممکن است شامل مشکلات تنفسی و سطح اکسیژن پایین باشد. در موارد مهم ، ذات الریه می تواند به ARDS پیشرفت کند.

چه زمانی به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید

اگر خود یا شخص دیگری علائم را تجربه کردید ، فوراً به مراقبت های اورژانسی مراجعه کنید:

 • - تنفس دشوار
 • - تنفس سریع و کم عمق
 • - احساس فشار یا درد مداوم در قفسه سینه
 • - ضربان قلب سریع
 • - گیجی
 • - لب ها ، صورت یا ناخن های مایل به آبی
 • - مشکل بیدار ماندن یا مشکل بیدار شدن

 

چه کسی بیشتر در معرض خطر ابتلا به ذات الریه کووید 19 است؟

برخی از افراد به دلیل ابتلا به COVID-19 در معرض خطر بیشتری برای ایجاد عوارض جدی - مانند ذات الریه و ARDS هستند. در زیر جزئیات بیشتری را در این مورد بررسی می کنیم.

بزرگسالان

بزرگسالان 65 سال به بالا به دلیل بیماری COVID-19 در معرض خطر بیشتری برای بیماری جدی قرار دارند.

علاوه بر این ، زندگی در یک مرکز مراقبت طولانی مدت ، مانند خانه سالمندان یا زندگی با کمک دیگران ، همچنین می تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

بیماری های زمینه ای

افراد در هر سنی که دارای بیماری زمینه ای هستند ، در معرض خطر بیشتری برای بیماری جدی کووید 19 ، از جمله ذات الریه هستند. شرایطی که می تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد شامل موارد زیر است:

 • - بیماری های مزمن ریوی ، مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)
 • - آسم
 • - دیابت
 • - شرایط قلبی
 • - بیماری کبد
 • - بیماری مزمن کلیوی
 • - چاقی

سیستم ایمنی ضعیف شده

نقص ایمنی می تواند خطر ابتلا به بیماری کرونای شدید را افزایش دهد. گفته می شود وقتی فردی سیستم ایمنی بدنش ضعیف تر از حد طبیعی باشد ، دچار نقص ایمنی می شود.

داشتن سیستم ایمنی ضعیف می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • - مصرف داروهایی که سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کنند ، مانند کورتیکواستروئیدها یا داروهایی برای یک بیماری خود ایمنی
 • - تحت درمان سرطان بودن
 • - دریافت کننده پیوند عضو یا مغز استخوان
 • - مبتلا به HIV

ذات الریه کووید 19 چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص بیماری کرونا  با استفاده از آزمایشی که وجود ماده ژنتیکی ویروسی را از یک نمونه تنفسی تشخیص می دهد ، انجام می شود. این اغلب شامل جمع آوری یک نمونه از طریق سواب دادن بینی یا گلو است.

از فناوری تصویربرداری ، مانند اشعه ایکس قفسه سینه یا سی تی اسکن ، نیز ممکن است به عنوان بخشی از فرایند تشخیص استفاده شود. این  کار می تواند به پزشک کمک کند تا تغییراتی را در ریه ها مشاهده کند که ممکن است به دلیل ذات الریه COVID-19 باشد.

تست های آزمایشگاهی نیز ممکن است در ارزیابی شدت بیماری مفید باشد. این آزمایشات شامل جمع آوری نمونه خون از رگ یا شریان بازو است.

برخی از نمونه آزمایشاتی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند شامل شمارش کامل خون (CBC) و صفحه متابولیک است.

این بیماری چگونه درمان می شود؟

در حال حاضر روش خاصی برای COVID-19 تأیید نشده است. با این حال ، انواع داروها به عنوان درمان های بالقوه هستند.

درمان ذات الریه کووید 19  بر مراقبت های حمایتی متمرکز است. این درمان ها شامل کاهش دادن علائم و اطمینان از دریافت اکسیژن کافی است.

افراد مبتلا به ذات الریه COVID-19 اغلب تحت درمان با اکسیژن قرار می گیرند. موارد شدید ممکن است نیاز به استفاده از دستگاه تنفس داشته باشد.

گاهی اوقات افراد مبتلا به ذات الریه ویروسی می توانند به یک عفونت باکتریایی ثانویه نیز مبتلا شوند. در صورت بروز این حالت ، از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت باکتریایی استفاده می شود.

اثرات بلند مدت

آسیب ریه به دلیل COVID-19 ممکن است منجر به اثرات پایدار بر سلامتی شود.

یک مطالعه نشان داد که از 70 نفری که مبتلا به ذات الریه ناشی از  COVID-19  بودند ، 66 نفر هنوز هنگام مرخص شدن از  بیمارستان از طریق CT اسکن ضایعات ریوی داشتند.

بنابراین ، این بیماری چگونه می تواند بر سلامت تنفسی شما تأثیر بگذارد؟ ممکن است مشکلات تنفسی در طول و بعد از بهبودی به دلیل آسیب ریه ادامه داشته باشد. اگر مبتلا به ذات الریه یا ARDS شدید ، ممکن است زخم ریه طولانی مدت داشته باشید.

مطالعه اخیر منبع معتبر 71 نفر را 15 سال پس از ابتلا به SARS ، که از ویروس کرونا ایجاد می شود ، پیگیری کردمحققان دریافتند که ضایعات ریه در سال پس از بهبود به طور قابل توجهی کاهش می یابد. با این حال ، پس از این دوره بهبودی ، ضایعات به صورت فلات در آمد.

نکات پیشگیری

اگرچه جلوگیری از ذات الریه کووید 19 ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد ، اما برای کاهش خطر ابتلا  برخی اقدامات را می توانید انجام دهید:

 • - به اقدامات کنترل عفونت ، مانند شستن مکرر دست ، فاصله فیزیکی و تمیز کردن منظم سطوح با تماس بالا ادامه دهید.
 • - عادات مربوط به سبک زندگی را که می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند مانند هیدراته ماندن ، داشتن رژیم غذایی سالم و خواب کافی را انجام دهید.
 • - اگر یک بیماری زمینه ای دارید ، به مدیریت وضعیت خود ادامه دهید و همه داروها را طبق دستور مصرف کنید.
 • - اگر به دلیل ابتلا به COVID-19 بیمار هستید ، علائم خود را به دقت کنترل کرده و با ارائه دهنده خدمات بهداشتی در تماس باشید. در صورت بدتر شدن علائم ، دریغ نکنید سریعا به دنبال مراقبت های اضطراری باشید.

سخن آخر

در حالی که بیشتر موارد COVID-19 خفیف است ، ذات الریه یک عارضه بالقوه است. در موارد بسیار شدید ، ذات الریه COVID-19 می تواند منجر به نوعی نارسایی تنفسی پیشرونده شود که  ARDS نامیده می شود.

علائم ذات الریه ناشی از کووید 19  می تواند مانند انواع دیگر ذات الریه باشد. با این حال ، محققان تغییراتی را در ریه ها شناسایی کرده اند که ممکن است به ذات الریه کووید 19 اشاره داشته باشد. این تغییرات را می توان با تصویربرداری CT مشاهده کرد.

در حال حاضر هیچ درمانی برای COVID-19 وجود ندارد. افراد مبتلا به ذات الریه ناشی از کرونا برای کاهش علائم و اطمینان از دریافت اکسیژن کافی به مراقبت های حمایتی نیاز دارند.

اگرچه ممکن است نتوانید از ایجاد ذات الریه COVID-19 جلوگیری کنید ، اما اقدامات لازم برای کاهش خطر وجود دارد. این اقدامات شامل استفاده از اقدامات کنترل عفونت ، مدیریت هرگونه بیماری زمینه ای در زمینه سلامتی و نظارت بر علائم در صورت ابتلا به ویروس کرونا می باشد.


ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.