زونا چیست؟ راه ابتلا ، علایم و راه درمان آن

زونا چیست؟ راه ابتلا ، علایم و راه درمان آن

زونا چیست؟ راه ابتلا ، علایم و راه درمان آن

زونا ، که عامل مولد آن که ویروسی به نام واریسلا زوستر هست(عامل آبله مرغان)(به انگلیسی: Herpes zoster or Shingles). نظریه رایج برای این بیماری به این صورت است که پس از ابتلا و بهبودی آبله‌مرغان این ویروس به صورت نهفته در سلول های عصبی واقع در گانگلیون خلفی نخاع باقی می‌ماند. تا زمانی که به علت یک عامل تحریکی یا نقص سیستم ایمنی دوباره فعال شود. در این حالت بیماری موضعی دردناکی ایجاد می‌شود که زونا نام دارد.

علایم زونا چیست؟

نشانه های زونا تاول های منطقه ای یا کوچکی هستند که جنب یکدیگر در منطقه یک عصب محیطی آن پدید می آید و با درد خنجری و سوزش همراه است. این تاول ها بیشتر در پوست سینه و پشت بروز می کنند و همانند آبله مرغان بسیار مسری هستند. در صورتی که تاول زده شود و مایع خارج شده از تاول به فرد دیگر تماس پیدا کند در غیر این صورت ، به صورت تنفسی و تماسی از فرد ناقل به فرد سالم انتقال نمیابند.

چه عواملی باعث پدیدار شدن زونا میشود؟

افزایش سن و ضعف سیستم ایمنی خطر ابتلا به زونا را افزایش می دهد. اگرچه هر کسی که به آبله مرغان مبتلا شده باشد می تواند به زونا مبتلا شود اما با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری زونا افزایش می یابد. بیشتر افراد در ۵۰ سالگی یا دیرتر دچار زونا می شوند. بیماری زونا قبل از ۴۰سالگی نادر است.


دو تا چهار روز قبل از بروز بثورات پوستی ، ممکن است احساس گزگز یا درد موضعی در ناحیه وجود داشته باشد. در غیر اینصورت به طور معمول ، علائم کمی وجود دارد اگرچه برخی ممکن است تب یا سردرد داشته باشند یا احساس خستگی کنند. بثورات معمولاً طی دو تا چهار هفته بهبود می یابند ؛ با این حال ، برخی از افراد به طور مداوم به درد عصبی مبتلا می شوند که می تواند ماه ها یا سالها ادامه داشته باشد ، بیماری به نام پسترپتیک نورالژیاPHN)] در کسانی که عملکرد ایمنی ضعیفی دارند ، ممکن است بثورات به طور گسترده ای ایجاد شود. اگر بثورات چشم را درگیر کند ، ممکن است از دست دادن بینایی رخ دهد.

راه های درمان زونا چیست؟

اگر زونا ایجاد شود ، اگر در عرض ۷۲ ساعت از ظهور بثورات شروع شود ، داروهای ضد ویروسی مانند آسیکلوویر می توانند شدت و مدت بیماری را کاهش دهند. شواهد ، تأثیر قابل توجهی از ضد ویروس ها یا استروئیدها بر میزان نورالژی پس از گرما نشان نمی دهند. از پاراستامول ، NSAID یا از اپیویید ها ممکن است برای کمک به کاهش درد حاد استفاده شود و همچنین استفاده از آسپیرین و یا ایبوبروفن برای کاهش درد.

راه جلوگیری از ابتلا به زونا چیست؟

بهترین راه دریافت واکسن آبله مرغان است ، به خصوص برای افرادی که باردار هستند و افراد بالای ۴۰ سال.
اگر در گذشته زونا داشته اید ، می توانید برای جلوگیری از وقوع بیماری در آینده ، واکسن شینگریس (زونا) دریافت کنید. چنانچه بعد از ابتلا به زونا اقدام به زدن واکسن کنید ، قبل از دریافت واکسن زونا ، مدت زمان خاصی وجود ندارد که شما باید منتظر بمانید ، اما به طور کلی قبل از واکسیناسیون باید مطمئن شوید که بثورات زونا از بین رفته است.

چطور روند بهبودی را متوجه شویم؟

اول تاول ها پوسته پوسته شده و بهبود می یابند که ممکن است همراه با خارش باشد و از ۱ تا ۳ هفته طول می کشد ، مگر اینکه بثورات روی پوست سر شما باشد که در این صورت ممکن است چندین ماه طول بکشد. با بهبودی ، تاول ها کوچکتر و دردناک می شوند ، به طور معمول ، مدت ۳ تا ۵ هفته برای بهبودی کامل زمان نیاز است .
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.