استفاده از دگزامتازون ، رمدسیویر ، پلاسمای دوره نقاهت (در درمان عفونت شدید COVID-19 در بارداری)

استفاده از دگزامتازون ، رمدسیویر ، پلاسمای دوره نقاهت (در درمان عفونت شدید COVID-19 در بارداری)

استفاده از دگزامتازون ، رمدسیویر ، پلاسمای دوره نقاهت (در درمان عفونت شدید COVID-19 در بارداری)

گردآورنده و مترجم : کیانا خزاعی

دانشجوی داروسازی دانشگاه آزاد دامغانمقدمه و معرفی :

قدم اصلی برای درمان هایپوکسی تنفسی ناشی از عفونت کووید 19، استفاده از اکسیژن ساپلمنتال یا راه تهاجمی ونتیلاتور، مایع درمانی، کورتیکواستروئید سیستمیک و استفاده سریع از داروهای وازواکتیو است. بیماران همچنین از نظر پیشرفت ویروس و میوکاردیت، حوادث ترومبوتیک و پنومونی باکتریایی  تحت نظارت دقیق قرار می گیرند.

در حال حاضر چندین داروی آزمایشی و درمان های دیگر شامل رمدسیویر، لوپیناویر-ریتوناویر، توسیلیزوماب، آزیترومایسین، واکسن Bacillus Calmette – Guérin وپلاسما دوره نقاهت در حال انجام است.

برای خانم های باردار مبتلا به کووید باید مراقبت های ویژه ای از جمله اکسیژن رسانی و حمایت تنفسی، مدیریت مایعات، استفاده از کورتیکواستروئیدها، ضد انعقاد و نظارت بر جنین انجام شود و ملاحظات ویژه ای صورت گیرد که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

 

یک کیس ریپورت :

یک خانم 42 ساله، در خارج از بیمارستان با نارسایی حاد هیپوکسیک تنفسی در هفته 26 بارداری معاینه شد. هیچ سابقه پزشکی نداشته و علایم دیس پنه تنفسی و سرفه را نشان میدهد. تست PCR روز قبل کووید مثبت را نشان می دهد. سچوریشن اکسیژن 78 درصد در هوای اتاق و respiratory rate 50-60 است. بقیه مشخصات :

ABG showed a pH 7.42, pCO2 24.3, PaO2 46.7, HCO3 15.7,

Base deficit−8.7 and O2 saturation 84.3

X-RAY قفسه سینه درگیری دو طرفه ریه ها را نشان می دهد. rate تنفس همچنین پایین است. پس از شرح حال گیری بیمار اینتوبه شد و به مرکز مراقبت درجه سوم منتقل شد. به محض ورود با استفاده از پلاسمای دوره نقاهت، spO2، 85% و PEEP به 93-95% رسید.

یک استراتژی tidal volume برای محافظت از ریه ها در برابر ARDS (سندروم زجر حاد تنفسی) اعمال شد. بیمار زیر ونتیلاتور برای 16تا 18 ساعت نگهداری شد. همچنین برای بیمار دگزامتازون 20میلی گرم، IV برای 5 روز و در ادامه 10 میلی گرم برای 5 روز بعدی، رمدسیویر 200 میلی گرم برای روز اول سپس 100 میلی گرم daily برای 9 روز بعدی و پلاسما تراپی تجویز شد.

آزیترومایسین و سفتریاکسون به عنوان درمان تجربی برای درمان پنومونی احتمالی تجویز شدند. تست داپلر و تست های انعقادی به منظور ارزیابی احتمال انعقاد در بیمار انجام شد. انوکساپارین پس از دیده شدن ترومبوز در یکی از وریدهای تحتانی در سایت PICC آغاز شد. سرانجام برای بیمار انفوزیون هپارین تجویز شد تا امکان برگشت ضد انعقاد در صورت زایمان فوری وجود داشته باشد. خانم نیاز به انفوزیون انسولین داشت تا اوگلیسمی را تا روز زایمان حفظ کند زیرا امکان هایپرگلایسمی ناشی از استروئید وجود داشت.

Continuous external fetal monitoring (EFM) نیز برای بیمار تا روز زایمان انجام شد.

وضعیت جنین در طول مدت بستری در بیمارستان اطمینان بخش بود، به جز یک دوره 8 دقیقه ای که کاهش ضربان قلب جنین (FHR)رخ داد اما با اقدامات احیای استاندارد داخل رحمی بهبود یافت.

نیاز به ونتیلاتور پس از یک دوره به تدریج افزایش یافت. مشاهده شد SpO2 از 95 بالاتر بدون خطر باروتروما نمی تواند حفظ شود.

سپس هدف میزان SpO2 90 درصد یا بیشتر برای حفظ سلامت جنین تنظیم شد، این تنظیم به خوبی تحمل می شد و اجازه اینکه بارداری تا یک هفته دیگر ادامه یابد را می داد.

در عصر HD16 ، مادر دچار هیپوکسی پیشرونده و کاهش سازگاری ریه و افزایش فشارهای پلاتو شد و نیاز به افزایش پشتیبانی از ونتیلاتور و استفاده از فوروزماید برای حفظ SpO2 در 90٪ پیدا کرد.

درHD17 ، مراقبت های ویژه و پزشکی مادر و جنین (MFM) گزینه درمانی حمایت ECMO را همزمان با جراحی کاردیوتوراسیک مورد بحث قرار داند. اما در نهایت دریافتند این جراحی نسبت به اقدام زایمان سزارین خطر بیشتری دارد.

درمان ضد انعقاد انجام شد و زایمان سزارین در 29 هفته و 1 روز از طریق برش عمودی پوست و هیستروتومی عرضی کم انجام شد.

زایمان سزارین در ICU با Critical Care و حضور تیم های MFM ، نوزادان و بیهوشی انجام شد.

یک نوزاد پسر با وزن 1310 گرم با امتیاز APGAR 3 و 6 تحویل داده شد و در NICU بستری شد.

گازهای خون بند ناف شریانی pH 7.25 ، pCO2 79 ، pO2 17 و را نشان دادند.

مایع آمنیوتیک و جفت برای COVID-19 کشت داده شد که آزمایش منفی بود.

سایت عروقی آزمایش بعدی نوزاد، بر روی DOL 3 و DOL 14 بود که برای COVID-19 منفی بود.

پس از زایمان، بیمار به سرعت بهبود انطباق ریه، کاهش در فشارهای پلاتو و توانایی از بین بردن FiO2 و PEEP را پیدا کرد. تب همچنان ادامه داشت ، او تحت برونکوسکوپی در HD18 قرار گرفت.

کشت خلط رشد Enterobacter cloacae را نشان داد که به خاطر درمان مادر با سفپیم بود. در HD30  او تحت تراکئوستومی قرار گرفت. در HD40 از دستگاه تنفس جدا شده و به مراقبت های متوسط ​​منتقل شد.تراکئوستومی در HD50 تمام شد. در HD52 به خانه ترخیص شد و تحت درمان با اکسیژن و مراقبت های پرستاری در خانه قرار گرفت.

نوزاد به احتمال زیاد نارسایی آدرنال را به دلیل درمان مادر با دگزامتازون تجربه می کند؛ با این حال، به طور کلی، نوزاد یک دوره NICU بدون عارضه داشت و با DOL 57 ، در 37 هفتگی در شرایط خوب به خانه رفت. J

بحث و گفتگو:

این کیس از کووید در بارداری نیازمند پوزیشن خوابیده به پشت مادر، ونتیلاتور و درمان های تجربی بود. در هنگام درمان، هیچ یک از گایدلاین ها استفاده از دگزامتازون در بارداری را تایید نمی کرد. بعد از بحث، برای مدیریت این بیماری از آنجاکه در افراد دریافت کننده درمان های تنفسی در عفونت COVID-19، کاهش عوارض دیده شده بود از این دارو استفاده شد.

نتیجه گیری :

دگزامتازون احتمالا باعث کاهش ریت مرگ و میر مادران باردار با عفونت شدید COVID-19 که نیاز به ونتیلاتور دارد می شود. در عین حال باعث بلوغ ریه جنین می شود.

نگرانی های در رابطه با هایپوگلایسمی نوزاد و همچنین نارسایی آدرنال وجود دارد. اما بطورکل مزایای این پروتکل از خطرات آسیب های نوزادان به طور قابل توجهی بیشتر است.

تمام درمان های تجربی استفاده شده در این کیس باید مورد توجه قرار گیرد.

استراتژی های حفاظتی استفاده از ونتیلاتور برای ARDS مربوط به COVID به خوبی در بیمار باردار تحمل شد.

بیمار حدود 16 تا 18 ساعت در روز در موقعیت به پشت خوابیده بود و اکسیژن رسانی به خوبی برای او انجام می شد و مشکلی نداشت.

توجه شود در این درمان از فشرده شدن ورید اجوف تحتانی و آئورت توسط گراوید اجتناب شود. رویکرد مایعات درمانی و نیز دیورز می تواند با خیال راحت در بارداری استفاده شود.

ردیابی ضربان قلب جنین می تواند یک شاخص بالینی از وضعیت اکسیژن رسانی به مادر ارائه دهد و باید در خانم حامله  به کار گرفته شود.

تا حدودی هیپوکسی ممکن است برای پیشرفت بلوغ جنین در نظر گرفته شود.اما این رویکرد باید با احتیاط و فقط با EFM مداوم برای اطمینان از تحمل جنین انجام شود.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: مقالات تخصصی

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.