بهداشت دست

بهداشت دست

بهداشت دست

هر ساله صدها میلیون بیمار در سراسر جهان تحت تأثیر عفونت‌های مرتبط با پروسه دریافت مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌گیرند. اگرچه این عفونت‌ها شایع‌ترین رویداد نامطلوب در مراقبت‌های بهداشتی است، بار جهانی واقعی آن به دلیل مشکل در جمع‌آوری داده‌های قابل اعتماد، ناشناخته باقی‌مانده است.

 

از آنجا که دست‌ها راه اصلی انتقال عفونت در حین ارائه مراقبت‌های بهداشتی هستند، اکثر این عفونت‌ها از طریق اقدامات بهداشتی مناسب برای تمیز نگاه داشتن دست‌ها قابل پیشگیری هستند. به عبارتی دیگر تمیز کردن دست‌ها در زمان‌های مناسب و به روش صحیح.

 

هر کارمند شاغلی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی و یا هر شخص درگیر مستقیم و غیرمستقیم در پروسه مراقبت از بیمار باید در خصوص بهداشت دست نگران باشد و باید در زمان صحیح و با روش درست آن را اجرا کند.

 

برنامه‌های بهبود بهداشت دست می‌تواند تا 50 درصد از عفونت‌های ناشی از ارائه مراقبت‌های بهداشتی جلوگیری کند و به طور متوسط تا ​​16 برابر هزینه اجرای آن صرفه‌جویی اقتصادی کند.

 

شواهد علمی قاطعانه نشان می‌دهد که بهداشت دست به روش مناسب تنها اقدام برای توقف گسترش عفونت‌هاست. اقدامات مؤثر پیشگیری و کنترل عفونت می‌تواند عفونت‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی را تا 55٪ کاهش دهد. نرخ بقای نوزادان به طور بالقوه می‌تواند تا 44 درصد با رعایت بهداشت دست و کیت‌های تولد افزایش یابد.

چگونگی ضد عفونی کردن دست ها

روش صحیح شستن دست ها

- اگر دست ها آلودگی قابل‌مشاهده ندارند، دست ها را با یک محلول یا ژل ضدعفونی بر پایه الکل (ضدعفونی‌کننده ارجح برای بهداشت دست‌ها) ضدعفونی کنید. این روش علاوه بر اینکه سریع‌تر و مؤثرتر است نسبت به روش شست‌وشوی دست ها با آب و صابون بهتر تحمل می‌شود.

 

- اگر دست ها آلودگی قابل مشاهده داشته باشند، یا آلوده به خون و دیگر مایعات بدن گردند، و همچنین  بعد از استفاده از توالت، باید با آب و صابون شسته شوند. اگر فرد به احتمال قوی مشکوک به آلودگی به پاتوژن مولّد اسپور باشد یا این آلودگی ثابت شود مثل کلستریدیوم دیفیسیل، شستن دست ها با آب و صابون روش ارجح است.

نکات قابل توصیه:

1- از پوست دست خود با استفاده روزانه از کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب کننده مراقبت کنید.

2- بلافاصله قبل یا بعد از ضدعفونی دست با محلول یا ژل الکلی، دست خود را با آب و صابون نشویید.

3- برای آبکشی دست ها از آب داغ استفاده نکنید.

4- بعد از ضدعفونی دست ها با محلول الکلی و یا شستن آن‌ها با آب و صابون صبر کنید تا دست ها کاملاً خشک شوند و سپس دستکش بپوشید.

5- ناخن‌ها را کوتاه نگه دارید.

6- استفاده از دستکش جایگزین ضدعفونی‌کردن دست‌ها نیست.

 
مطالعه بیشتر:

توجه به نکات فراموش شده بهداشتی و خود مراقبتی

نکات بهداشتی درسفر


منبع
WHO

 موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی 

 

 


 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.